Fotbal
Dvojí metr v celé kráse. Chelsea je bez majitele v potížích, kouč Newcastlu odmítl reagovat na popravy v Saúdské Arábii, jelikož jej rozhodila prohra
Dvojí metr, pokrytectví, každý to může nazývat jinak. Přesně toho jsme však byli svědky o víkendu, když se proti sobě na hřišti postavily týmy Chelsea a Newcastlu. Zatímco Blues mají problémy kvůli ruskému majiteli, u Magpies nikdo nehrotil, že v Saúdské Arábii došlo k největšímu počtu poprav za poslední roky.
Dvojí metr, pokrytectví, každý to může nazývat jinak. Přesně toho jsme však byli svědky o víkendu, když se proti sobě na hřišti postavily týmy Chelsea a Newcastlu. Zatímco Blues mají problémy kvůli ruskému majiteli, u Magpies nikdo nehrotil, že v Saúdské Arábii došlo k největšímu počtu poprav za poslední roky.
Je to jen fotbal, jen sport, politika do něho nepatří? Kdepak. To vše se prolíná. Po celou dobu. Diktátoři a diktátorské režimy, které si to mohou dovolit, navíc sport využívají k takzvanému „sportwashingu“, kdy si v očích světové veřejnosti pomocí sportu zlepšují jméno.
Příkladů by jen v Evropě bylo skutečně mnoho. V poslední době se hodně řešil zejména Newcastle United, který se díky tomu, že jej koupili saúdskoarabští šejkové, stal nejbohatším klubem planety.
Fanoušci Magpies kvůli vidině klubových úspěchů bez větších potíží přešli, že noví majitelé napomáhají k porušování lidských práv v zemi, odkud pocházejí. Premier League pak byla pod tlakem hlavně kvůli porušování televizních práv, k němuž v Saúdské Arábii dohází. Lidská práva zase tak „zásadní“ nebyla. Víceméně je řešily hlavně lidskoprávní organizace.
O to pikantnější byl nedělní souboj Chelsea s Newcastlem. Chelsea totiž čelí problémům kvůli tomu, že ji vlastní Roman Abramovič, jehož majetek, včetně právě londýnského klubu, byl zmrazen. Chod celého klubu je nyní významně omezen a Petr Čech, jenž je členem vedení, naznačil obavy, zdali bude klub schopen dohrát sezonu.
Abramovič tak je trestán za to, že měl blízký vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který nařídil ruskou invazi na Ukrajinu, kde dochází kromě bojů také k válečným zločinům páchaných na ukrajinském obyvatelstvu.
Zápas se paradoxně odehrál o víkendu, během něhož bylo v Saúdské Arábii popraveno 81 lidí. Jednalo se o největší masovou popravu v zemi za poslední desetiletí. Popravy byly nařízeny kvůli obviněním od připojení k militantním skupinám až po zastávání „deviantního přesvědčení“. Hned 37 popravených osob
Newcastle vlastní Saúdskoarabský veřejný investiční fond. Stejně jako musel kouč Chelsea Thomas Tuchel čelit otázkám ohledně invaze na Ukrajinu, musel nyní kouč Magpies Eddie Howe čelit dotazu právě týkajícímu se poprav.
„Budu se vyjadřovat pouze k fotbalu,“ odmítl Howe v pozápasovém rozhovoru reagovat na dění v zemi, která víceméně financuje klub, který řídí. Kromě toho podotkl, že je znepokojen z prohry s Chelsea a proto je podle něj správné, když se bude soustředit právě na fotbal.
Možnost porovnat situaci dostal také kouč Blues Tuchel. „Situace je bohužel taková i pro majitele Newcastlu. Co na to říct? Nechci ukazovat prstem, protože srovnáváním nás s jinými se pro nás nic nezměním,“ má jasno německý stratég.
Pochopitelně se nabízí doplnění, že zatímco Rusko a ruské kluby byly vyloučeno ze soutěží UEFA i FIFA, Katar se dál vesele při porušování lidských práv chystá na pořádání mistrovství světa, které se bude konat na konci tohoto roku.
Zdroje: Premier League, Tariq Panja, Twitter
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly
-
Chance Ligapřed 4 dny
Jurečka se opřel do Slavie: Nemá podmínky, co máme v Turecku. To má v Česku pouze Sparta