Spojte se s námi


Chance Liga

Dechberoucí cesta Bonyho Wilfrieda: Z Issie přes Spartu, až do Manchesteru City

Útočník z Pobřeží Slonoviny se do paměti fanoušků české ligy a především pražské Sparty vryl velice silným písmem. Zcela určitě se jedná o jednoho z nejlepších cizinců, co kdy brázdily tuzemské trávníky. Kde je mu ale po štacích i třeba v Premier League konec?

Publikováno

dne

Útočník z Pobřeží Slonoviny se do paměti fanoušků české ligy a především pražské Sparty vryl velice silným písmem. Zcela určitě se jedná o jednoho z nejlepších cizinců, co kdy brázdili tuzemské trávníky. Kde je mu ale po štacích i třeba v Premier League konec?

zdroj: bitterandblue.sbnation.com

Nepříliš překvapivě jeho fotbalová cesta započala v Pobřeží Slonoviny. Do světa dospělého fotbalu nahlédl v dresu Issia Wazi, kde strávil dvě sezóny. Druhou z nich však již oblékal dres Sparty Praha, kde byl na hostování.

Před upsáním se letenskému celku byl ale ještě na dvoutýdenních testech ve slavném Liverpoolu. U trenérského štábu Reds ale nepochodil a tak se v létě roku 2008 upsal Spartě na trvalo.

Z béčka k vítězství v Gambrinus lize

Nejprve se rozehrával se sparťanským béčkem, kterému pomohl k vítězství v České fotbalové lize. Tvrdému útočníkovi se povedlo prorazit do prvního týmu ještě do konce jeho první sezóny v rudém dresu. V následujícím ročníku se gólově prosadil devětkrát a se spoluhráči pozvedl pohár pro vítěze Gambrinus ligy.

V polovině další sezóny se Bony utrhl ze řetězu a v polovině ligy se mohl pochlubit sedmnácti brankami v sítích soupeřů. To přilákalo oči zvědavců ze zahraničí a v lednu 2011 se rodák z Bingerville stěhoval do nizozemského klubu Vitesse Arnhem.

V Nizozemsku potvrzoval pověst kanonýra, kterou si vydobyl mimo jiné i pěti góly v základní skupině Evropské ligy ještě v dresu Sparty. Vitesse mu sedlo. Možná víc než to.

V polovině sezóny 2012/13 měl na kontě 26 branek ve 24 zápasech a na konci ročníku dostal jak trofej pro nejlepšího střelce Eredivise, tak tu pro nejlepšího hráče v zemi tulipánů.

Vysněný přesun do Premier League

Bylo jasné, že Bony Eredivisie přerostl a svými výkony si vykoledoval nabídku hrát v Premier League. Tu mu dala Swansea, kde podepsal smlouvu na čtyři roky. A Wilfried jel dál.

Debut za Swansea? Dva góly a asistence. Debut v Premier League? Gól do sítě Manchesteru United. Dvěma góly počastoval i Citizens a kolegy z United zase vyřadil z poháru, čímž se mimochodem postaral o první výhru Swansea na Old Trafford v klubové historii. Na konci první sezóny v Anglii měl na ligovém kontě 16 přesných zásahů v 34 utkáních.

Manchester City

V lednu 2015 po něm zatoužili přední anglické celky. Tím, kdo se radoval z příchodu mohutného forvarda byl Manchester City.

Ze začátku se mu ve světle modré dařilo, ale po prodělání malárie a především příchodu Pepa Gaurdioly na pozici trenéra klubu se Ebonyho čas v Manchesteru naplnil rychleji, než by si přál. Od té doby šla Bonyho hvězda dolů.

Pád dolů

Následovalo hostování ve Stoke City a návrat do Swnasea, na kterou měl jen ty nejlepší vzpomínky. Spojení Bony – Swansea ale nemělo na druhý pokus ani zdaleka takový úspěch, jako tomu bylo při prvním pokusu.

Za dva roky v dresu The Swans dal tři góly a putoval na hostování do katarského Al-Arabi. Ani tam to Bonymu úplně nesedělo.

V květnu loňského roku mu Swansea vypověděla smlouvu a Daddy Cool, jak mu přezdívali v Anglii, začal trénovat ve čtvrtoligovém Newport County. V lednu 2020 se upsal saúdskoarabskému Al-Ittihad na rok a půl.

Rychlý sešup dolů. Na druhou stranu to, jak vysoko se Wilfried Bony vypracoval je obdivuhodné a pro tuzemské fanoušky navždy zůstane krásnou vzpomínkou.

Je zvláštní, jakou náklonnost vzbudil u českého příznivce. Takovou, že jej dodnes bereme skoro jako „našeho“ hráče. Díky Bony!

Zdroj: transfermarkt.com

Reklama

Oblíbené