Spojte se s námi


Bundesliga

De Ligt jako porouchané zboží? Ale kdeže! Proč jej chce Bayern prodat do Manchesteru United?

Matthijs de Ligt a Manchester United. Tohle spojení z před pěti let znovu ožilo. Nizozemský střední obránce je totiž na prodej. Proč o něj Bayern Mnichov nestojí? A kupuje si Ten Hag porouchané zboží? Čísla hovoří jasně!

Publikováno

dne

Matthijs de Ligt a Manchester United. Tohle spojení z před pěti let znovu ožilo. Nizozemský střední obránce je totiž na prodej. Proč o něj Bayern Mnichov nestojí? A kupuje si Ten Hag porouchané zboží? Čísla hovoří jasně!

  • Matthijs de Ligt a Manchester United, tohle spojení se v létě zřejmě naplní
  • De Ligt v Mnichově rozhodně nestagnoval!
  • Proč je tedy Bayern Mnichov ochotný mladého stopera prodat?

Matthijs de Ligt a Manchester United. Ne, nepíše se rok 2019. Tohle spojení vládne úvodu letního přestupového období, edice 2024. Historicky nejmladší kapitán Ajaxu je znovu v hledáčku klubu z rudé části Manchesteru.

Před pěti lety lov na De Ligta vyhrál turínský Juventus. Tehdejší cenovka? 85 milionů euro. Uběhly tři roky a 36násobný mistr Serie A zlatého chlapce roku 2018 prodával se ztrátou. Z Mnichova putovalo do Itálie 67 milionů. Uplynuly další dva roky a Mnichovanům má výměnou za De Ligtovy služby stačit ještě menší kompenzace.

Pořizuje si snad Manchester United porouchané zboží? A proč je Bayern Mnichov víc než ochotný loučit se s Matthijsem de Ligtem? Dejme stranou dojmy a hledejme odpověď v tvrdých číslech.

Stagnace v Mnichově? Naopak!

Necelých 1400 ligových minut napříč 22 zápasy dává záminku spekulovat o přínosu nizozemského stopera pro defenzivní řady Bayernu. Příčinu limitované minutáže ale hledejme spíš ve čtveřici zranění, které 24letého obránce v průběhu minulého ročníku dohnaly.

De Ligt není klubovým doktorům neznámou figurou. I přes opakující se drobné potíže byl ale minulý ročník prvním, kdy nepřekročil hranici 2000 odehraných minut.

Nikterak negativně se nedá mluvit ani o předvedených výkonech. Klesl počet provedených skluzů [tackles]? Jistě. Pod Nagelsmannem aktivnější stoper, zapisující 1,2 skluzů za 90 minut, jich pod vetším pragmatikem Tuchelem zvládal jen 1,0 za stejnou časovou jednotku. Součet defenzivních akcí (skluzy + vystihnutí) ale vzrostl. Postaral se o to nárůst počtu vystihnutých míčů [interceptions] z 0,9 na číslovku 1,2.

Namísto otázek na De Ligtovu formu tak lze mluvit o taktické versatilitě, schopnosti adaptovat se. Být platný a spolehlivý v různě operujících obranných valech.

Právě schopnost adaptace, potažmo její absence, je často zmiňovaným argumentem, vysvětlujícím ochotu přednostů ze Sabener Straße rozloučit se s mladým obráncem. Konkrétní pochyby směřují ke hře De Ligta na balónu s odkazem na herní styl, jímž se prezentuje nový trenér mnichovských, Vincent Kompany.

Matthijs de Ligt, v Ajaxu obdivovaný za svou rozehrávku, si během let vytvořil reputaci spíše staromódnějšího obránce. A to ačkoliv jeho přínos ve výstavbě útoku dosáhl v Mnichově jeho dosavadního kariérního maxima.

Vzrostl počet celkových přihrávek, jak by se po přestupu na jihovýchod Německa asi dalo očekávat. Dosavadní strop 65 přihrávek za kompletní utkání pukl zápisem 71 pasů pod Nagelsmannem, a teď znovu příspěvkem 73 pasů pod Tuchelem. Počet krátkých přihrávek přitom zůstal takřka neměnný. Naopak citelně přibilo středně dlouhých pasů.

Výrazně vzrostlo množství přihrávek do finální třetiny a progresivních přihrávek (delší jak 10 yardů a všechny přihrávky do vápna soupeře, zároveň se nepočítají přihrávky 40 % hřiště, měřeno od vlastní branky).

Spoluhráče “v obranné třetině” soupeře nacházel De Ligt v minulé sezoně hned 7krát za utkání. Dřívější maximum bylo 5,8… o rok dřív právě v Mnichově. Progresivních pasů zapisoval loni 6,4 za utkání. Rovněž kariérní maximum.

Tohle všechno navíc za zachování své tradiční úspěšnosti, překračující hodnotu 90% procent. Jeden by si mohl myslet, že to je dost na setřesení titulku “staromódní obránce”.

Pár důvodů k obavám najdeme. Třeba bezmála rekordně nízká úspěšnost napadání driblerů soupeře nebo kariérně nejnižší procento vyhraných vzdušných duelů. Posledních 12, potažmo 24 měsíců ale zdaleka nebylo v podání Matthijse de Ligta žádná stagnace. Naopak, dalo by se argumentovat, že teprve v Mnichově dostál očekáváním, která vzbudil, když vedl Ajax do semifinále Ligy mistrů proti Tottenhamu.

Tak proč ho teda chce ten Bayern prodat?

Proč by se Bayern takového hráče zbavoval? Odpověď se nabízí sama. Stačí se rozhlédnout, koho dalšího Bavoři vystavili do vitríny. Kingsley Coman, Leon Goretzka, Serge Gnabry, Joshua Kimmich. Všechno hráči, kteří jsou spojování s možným odchodem z klubu. Všechno hráči, kteří si podle portálu fbref odnášejí domů víc jak Matthijs de Ligt. Sám nizozemský stoper je podle stejného webu nejlépe placeným obráncem v klubu.

Doplňme informaci, že Max Eberl, nový sportovní ředitel Bayernu Mnichov, dostal od představenstva za úkol snížit do konce roku 2025 účet za výplaty o 20 %. S touto informací přispěl do debaty reportér SportBild Tobi Altschäffl.

Právě prodej Matthijse de Ligta může znamenat velký krok na cestě k tomuto cíli. Stojí vyškrtnutí De Ligtova platu z účetnictví za ztrátu, kterou by Bayern zapsal na přestupové částce? Sám o sobě ne nezbytně.

De Ligtův plat ale může znamenat komplikaci během jednání o smlouvách dalších obránců. Pro porovnání, o pouhý rok starší Dayot Upamecano má podle portálu fbref mzdu 10 milionů euro, zatímco Matthijs de Ligt si přijde v Bayernu ročně na 16 milionů.

Kontrakt francouzského reprezentanta trvá ještě dvě následující sezony. Jednání o jeho případném prodloužení tak lze očekávat na jaře příštího roku. A bez De Ligta v klubu by pomyslným platovým benchmarkem nebylo Nizozemcových 16 milionů, jako spíše částka 12 milionů, na které si údajně přijde Min-jae Kim.

Za situace, kdy poptávka po snížení platového stropu následuje bujaré prodlužování kontraktů křídelníků FCB po nákladném angažování Léroye Saného, jde ze strany Bavorů o pochopitelné rozhodnutí. Za chyby se platí a z minulosti je třeba se poučit. Bayern prodejem De Ligta dostává oběma těmto rčením.

Zdroje: SportBild, BILD, fbref.com

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.