Další kontroverze na MS. Kirk poslal Velkou Británii do vedení, sudí mu ale gól neuznali. Kanada však přesto prohrávala

Kanada v úvodu světového šampionátu v ledním hokeji hraje v Praze s Velkou Británií. Papírový outsider na začátku zápasu dělal favoritovi problémy a nakonec se opravdu přece jen dostal do vedení. Autorem úvodní branky se stal Liam Kirk, sudí mu ale jeho první gól nejprve neuznali.

Vsaďte si s bonusem a získejte 500 Kč zdarma

Už ve třetí minutě přichystali Britové pro reprezentaci javorového listu šok v podobě úvodního gólu. Trefil se Liam Kirk, jehož radost však rozhodčí záhy utnuli.

Sudí totiž posoudili postavení jeho spoluhráče Johnnyho Currana na hranici brankoviště a lehký kontakt s gólmanem Joelem Hoferem jako nedovolený. Britové se pokusili verdikt zvrátit, takže si vzali trenérskou výzvu.

Ta však nakonec byla neúspěšná, protože hlavní arbitři po zkoumání videa svůj výrok nezměnili. Ostrované tedy přišly nejen o překvapivé vedení, ale na dvě minuty i o jednoho hráče na ledě.

Jednalo se tak o další sporný, respektive kontroverzní moment tohoto šampionátu. Byť v tomhle případě hráč v brankovišti zasáhl gólmana jak do vyrážečky, tak i do helmy. Rozhodčí tedy posoudili gólovou situaci správně.

Trest za svoji lavičku odseděl právě Curran, jenž se dopustil přestupku u kanadské brány. Na trestné lavici vydržel celou dobu, v šesté minutě tam však putoval jeho spoluhráč Ben O’Connor. Jeho zákrok, který rozhodčí posoudili přinejmenším sporně jako nedovolený, zastavil Kirkův brejk.

Kirk se přece jen prosadil

Krátce po O’Connorově nedovoleném bránění ovšem fauloval i Kanaďan, konkrétně Michael Bunting. Ve hře čtyř proti čtyřem se skóre neměnilo, v rámci zkrácené britské přesilovky ale už ano.

Trefil se právě Liam Kirk, který letos působil v Litvínově, a přesnou střelou do levého horního rohu brány zařídil v osmé minutě Velké Británii již platné vedení 1:0.

To ovšem moc dlouho nevydrželo, protože favorit našel rychlou odpověď. Půl minuty poté totiž rovněž do horní části soupeřovy brány poslal kotouč od modré čáry Michael Bunting.

K další proměně průběžného stavu ani k vyloučení do přestávky nedošlo. Celek ze Severní Ameriky svého prvního protivníka na MS 2024 v úvodní třetině jasně přestřílel, a to poměrem 12:3.

Zdroj: IIHF, ČT sport