Spojte se s námi


Basketbal

Dallas vyřadil číslo své největší legendy Dirka Nowitzkiho. Jaká byla jeho kariéra?

Německá legenda a budoucí člen basketbalové síně slávy Dirk Nowitzki obdržel minulý týden jednu z největších poct, jaké může basketbalista dosáhnout. Dallas Mavericks, za který Nowitzki nastupoval po jedenadvacet sezon, vyřadil jeho číslo 41.

Publikováno

dne

Německá legenda a budoucí člen basketbalové síně slávy Dirk Nowitzki obdržel minulý týden jednu z největších poct, jaké může basketbalista dosáhnout. Dallas Mavericks, za který Nowitzki nastupoval po jedenadvacet sezon, vyřadil jeho číslo 41.

Nowitzkiho draftoval v roce 1998 tým Milwaukee Bucks, ale byl okamžitě vytradeován do Dallasu, kterému zůstal věrný až do samotného konce kariéry. Mavericks ten den získali i rozehrávače Stevea Nasha z Phoenixu, což odstartovalo novou éru klubu, stejně jako jedno dlouhé a produktivní přátelství.

Dirk byl ze začátku často kritizován za svůj tehdy neortodoxní styl hry. 213 centimetrů vysoký powerforward totiž svým stylem hry připomínal spíše křídlo. Pod košem netrávil moc času a jeho hlavní zbraní byla střelba, nikoliv silová hra zády k protihráči.

Dnes už není nic neobvyklého, když forwardi a centři střílí trojky a roztahují obranu soupeře, ale na přelomu tisíciletí si tím získali místo obdivu leda tak jednosměrnou letenku na střídačku.

Velký zlom přišel během jeho druhé sezóny za velkou louží, kdy zvýšil svou produkci z osmi na více než sedmnáct bodů na zápas, ani to ale nestačilo Mavericks na postup do vyřazovací fáze. To bylo na dlouhých dvanáct let naposledy, co se Dirkův Dallas nedostal alespoň do prvního kola play-off.

V dalších sezonách vytvořil společně se Stevem Nashem a Michaelem Finleym jednu z nejnebezpečnějších trojic v lize. Dallas se zařadil mezi úspěšnější týmy v západní konferenci a Nowitzki s Nashem mezi all-star hráče.

V létě roku 2004 však přišel šok. Steve Nash neprodloužil smlouvu s Dallasem a místo toho podepsal s Phoenixem, kde následně vyhrál dvě MVP trofeje v řadě. Dirk ale nezahálel a nadále patřil k tomu úplně nejlepšímu, co mohla NBA nabídnout.

V roce 2006 dotáhl Dallas až do finále NBA, kde se dokonce ujali vedení 2:0 na zápasy, pak ale mladičký Dwyane Wade zapnul „Jordan mode“ a Miami Heat už po zbytek série neztratilo jediný zápas. Dallas se stal prvním týmem v historii, který ve finále ztratil vedení 2:0 (v minulé sezoně se to „povedlo“ Phoenixu Suns).

Sezóna 2006/07 byla pro Nowitzkiho životní sezonou. Mavericks ukončili základní část s bilancí 67-15 a německý basketbalista si odnesl trofej pro nejužitečnějšího hráče sezóny. Dirk se také zařadil do elitního 50-40-90 klubu (50% úspěšnost střelby, 40% střelba za tři body a 90% úspěšnost na „šestkách“).

Dallas ale vypadl hned v prvním kole a Nowitzki se tak nechtěně zařadil do dalšího klubu. Do dnešního dne se pouze pět vítězů MVP trofeje nedostalo přes první kolo (Wes Unseld, Kareem Abdul-Jabbar, Moses Malone, Dirk Nowitzki a Russel Westbrook).

Před sezónou 2010/11 stál Nowitzki na rozcestí, věděl totiž, že se mu naskýtá dost možná poslední šance na titul. Dallas v létě přivedl centra Tysona Chandlera a v Texasu zůstal i Jason Terry, ale jádro týmu bylo složeno z veteránů za zenitem (Jason Kidd, Shawn Marion, Peja Stojakovič).

Dnes se to může zdát jako šílenství, ale Nowitzki byl v minulosti často označován za „chokera“, tedy hráče, který nezvládá tíhu okamžiku a jeho výkony jdou v play-off dolů. Toto označení ale Nowitzki rozmetal na kousíčky, když absolvoval jednu z nejlegendárnějších cest k trofeji Larryho O’Briana v historii.

V prvním kole Dallas vyřadil solidní Portland, vedený Brandonem Royem. Do cesty se Mavericks postavil Kobe Bryant a jeho Lakers, vítězové posledních dvou titulů. Série však trvala pouze čtyři zápasy a potupný „sweep“ byl na světě. Ve finále konference se Dallas vypořádal s mladičkou Oklahomou s hráči jako Durant, Westbrook, Ibaka a Harden.

To nejlepší si ovšem Mavericks nechali až na finále, když se pomstili Miami Heat a v šesti zápasech porazili hvězdné trio Dwyane Wade, LeBron James a Chris Bosh. Nowitzki se samozřejmě stal MVP finále a navždy se zapsal mezi ty největší legendy.

Od roku 2011 se Dallas nepodíval do druhého kola a na těle Dirka se postupně začaly projevovat známky stárnutí, jeho odkaz už ale nikdo nemohl zpochybňovat. Nowitzki se ještě párkrát dostal do all-star týmu (částečně za zásluhy) a na sklonku kariéry předal pochodeň nové evropské hvězdě Mavericks, Slovinci Luka Dončićovi.

Nowitzki ukončil kariéru v roce 2019 jako jeden z nejlepších powerforwardů v dějinách NBA, který ligu posunul směrem k dnešní „trojkové explozi“.

Jeho resumé hovoří za vše: 14x all-star, 12x all-nba tým, MVP 2007, vítěz NBA 2011 (MVP finále), člen 50-40-90 klubu, šestý nejlepší střelec v dějinách NBA. Při výročí 75 let vzniku NBA byl také uveden do NBA 75th anniversary teamu nejlepších hráčů v dějinách soutěže.

Kromě vyřazení dresu bude mít Dirk v Dallasu sochu před arénou a už nyní je jeho silueta znázorněna na palubovce a je po něm v Dallasu dokonce pojmenována ulice. Nowitzki je tak odměňován za svou loajalitu, která se z dnešní NBA vytrácí.

Zdroj: Basketball-reference, Sportskeeda, NBA

Reklama

Oblíbené