Spojte se s námi


Motorsport

Dakar 2023 je minulostí. Kdo ovládl jednotlivé kategorie a jak si vedli Češi?

45. ročník Rallye Dakar začal na samotném konci loňského roku a v neděli 15. ledna skončil. Slavný závod se počtvrté v řadě konal v Saúdské Arábii. Opět nabídl náročné zkoušky pro účastníky a zajímavou podívanou pro fanoušky motorsportu. Jak dopadly boje v jednotlivých kategoriích, v nichž se neztratili ani čeští zástupci?

Publikováno

dne

45. ročník Rallye Dakar začal na samotném konci loňského roku a v neděli 15. ledna skončil. Slavný závod se počtvrté v řadě konal v Saúdské Arábii. Opět nabídl náročné zkoušky pro účastníky a zajímavou podívanou pro fanoušky motorsportu. Jak dopadly boje v jednotlivých kategoriích, v nichž se neztratili ani čeští zástupci?

Automobily

Úspěšná obhajoba loňského prvenství se podařila katarskému automobilovému závodníkovi Násiru al-Attíjovi, jemuž dělal v jeho Toyotě navigátora Mathieu Baumel z Francie.

Právě jeho krajan Sébastien Loeb vyjel zemi galského kohouta opět po roce druhé místo, tentokrát se ztrátou osmdesáti minut. Třetí příčka patří Brazilci Lucasi Moraesovi.

Dařilo se také českému reprezentantovi Martinu Prokopovi, jenž ve spolupráci s navigátorem Viktorem Chytkou vyrovnal své maximum na Dakaru. Orlen Benzina Team tak díky nim slaví velmi dobré umístění v podobě konečné šesté pozice.

Motocykly

Vyrovnaný souboj do posledních kilometrů mezi sebou sváděli nejlepší motorkáři. Nakonec se z druhého triumfu raduje Argentinec Kevin Benavides, šampion z roku 2021.

O pouhých 43 sekund za ním dojel Australan Toby Price, s pětiminutovým mankem na vítěze obsadil třetí místo Skyler Howes z USA.

Nejúspěšnějším Čechem na motocyklu se letos stal Martin Michek z Orion – Moto Racing Group, který jedenáctou příčkou zaostal o pozici za svým nejlepším výsledkem. Zároveň dopadl nejlépe z jezdců, kteří nemají k dispozici podporu továrního týmu.

Solidní výkony předvedli i další tuzemští závodníci. Zmiňme 31. Jana Brabce či 36. Davida Pabišku. Naopak Milan Engel se zraněným Liborem Podmolem do cíle hlavní soutěže nedojeli.

Kamiony

Neúčast ruských Kamazů slibovala úspěch mj. českých posádek, kterým se v arabských dunách skutečně dařilo. Od začátku bojovaly především s nizozemskými soupeři. Martin Macík pro naše barvy vyjel šest etapových prvenství, Aleš Loprais dvě.

Právě druhý jmenovaný závodník měl letošní Dakar dobře rozjetý, dokonce útočil na celkový triumf, jenže vše zhatila nešťastná nehoda. 10. ledna v deváté etapě srazil italského diváka stojícího na nebezpečném místě za dunou a ten poté zemřel.

Když se večer v ten den čerstvě třiačtyřicetiletý řidič se svými spolujezdci o tragédii dozvěděl, rozhodl se ze závodu odstoupit, a to i kvůli zahájení vyšetřování. To nakonec potvrdilo nevinu české posádky.

Přesto český motorsport slaví pódiové umístění, protože Macík dovezl svůj kamion na konečném druhém místě. Nestačil pouze na Nizozemce Januse van Kasterena, jehož krajané Martin van den Brink a Mitchel van den Brink skončili třetí a čtvrtý.

V TOP 10 výsledkové listiny nalezneme ještě tři Čechy – Jaroslav Valtr je pátý, Martin Šoltys šestý a Tomáš Vrátný devátý.

Čtyřkolky

Kategorie čtyřkolek se v posledních letech účastní nízký počet závodníků. Nejlepším z nich se znovu po roce stal Francouz Alexandre Giroud, na něhož 43 minut ztratil druhý Francisco Moreno Flores z Argentiny a hodinu a 52 minut třetí Pablo Copetti z USA.

Zdeněk Tůma z týmu BARTH Racing kvůli pohmožděným stehnům odstoupil po páté etapě.

Lehké prototypy

Josef Macháček, mimochodem vítěz soutěže čtyřkolek z roku 2009, nechyběl na startu Rallye Dakar ani letos. Pětašedesátiletá závodící legenda sice ve svém lehkém prototypu s navigátorem Davidem Schovánkem nenavázala na předloňský celkový triumf, i tak konečné jedenácté místo není špatné.

Doplňme letošní vládce této součásti tradičního závodu. Šampionem se stal Američan Austin Jones, druhá příčka patří jeho krajanovi Sethu Quinterovi a jako třetí v pořadí dojel Belgičan Guillaume de Mevius.

SSV

Kategorie SSV poznala polského vítěze, kterým je Eryk Goczal. Ztrátu větší než čtvrt hodiny nabrali v průběhu závodu druhý Rokas Baciuška z Litvy a další Polák Marek Goczal, jenž obsadil třetí místo.

Dakar Classics

Stále novou soutěží historických vozidel je Dakar Classics. V této kategorii se nezávodí na čas, ale jde o to projet dílčí úseky etapy co nejblíže předem danému rychlostnímu průměru. Nejlépe to letos zvládl Juan Morera ve své Toyotě.

Veteránskou jízdu zažili na Arabském poloostrově v úvodu roku 2023 i Češi. Zajímavý zážitek zažili rovněž v Toyotě Ondřej Martinec, ve Škodě L130 Ondřej Klymčiw a ve starém Nissanu Radek Vávra. Suzuki Samurai řídila jediná česká ženská reprezentantka Olga Roučková.

Zdroj: Rallye Dakar

Reklama

Oblíbené