Spojte se s námi


Fotbal

ČSSR vs. Skotsko. Zápas o všechno aneb Cesta československých reprezentantů na MS v Chile v roce 1962

Za několik dní čeká hráče české reprezentace velice těžká zkouška v podobě barážového utkání ve Švédsku, v případě jejich vítězství poté v Polsku. Rovněž cesta československých vicemistrů světa z roku 1962 na závěrečný turnaj v Chile nebyla zrovna jednoduchá.

Publikováno

dne

Za několik dní čeká hráče české reprezentace velice těžká zkouška v podobě barážového utkání ve Švédsku, v případě jejich vítězství poté v Polsku. Rovněž cesta československých vicemistrů světa z roku 1962 na závěrečný turnaj v Chile nebyla zrovna jednoduchá.

Kvalifikace na mistrovství světa v Chile proběhla v roce 1961, když byl tým Československa nalosován do tříčlenné skupiny se Skotskem a Severním Irskem.

V rámci kvalifikační skupiny Československo porazilo dvakrát Severní Irsko (venku 3:1, doma 7:1). Kvalifikaci však Československo před tím započalo v Bratislavě přesvědčivou výhrou nad Skotskem 4:0, když se gólově prosadili Tomáš Pospíchal, z penalty Andrej Kvašňák, Josef Kadraba a opět Pospíchal.

Ovšem následná odveta ve Skotsku se československému týmu tolik nepovedla, když z Glasgow odjel poražen 3:2 (střelci: St. John, 2x Law; Kvašňák, Scherer). Čechoslováci většinu zápasu vedli, ale nakonec Skotové díky útočníkovi z Manchesteru City Denisi Lawovi v 62. minutě nejprve vyrovnali a asi o dvacet minut později dokonali obrat.

Rozhodující třetí zápas

Jelikož Skotové také porazili v obou zápasech fotbalisty Severního Irska, tak se dělili s Čechoslováky o první místo. O postupu jednoho z těchto dvou celků tedy měl rozhodnout zápas na neutrální půdě.

Ten se nakonec uskutečnil na belgickém Heyselově stadionu v Bruselu dne 29. listopadu 1961. Československé mužstvo čekala však v Belgii před rozhodujícím zápasem nepříjemnost v podobě špatného počasí, na kterou upozornili reportéři Rudého práva: „Československé reprezentační mužstvo v pondělí dopoledne nemohlo trénovat na stadionu Heysel, […] aby nepoškodilo hrací plochu. V Bruselu totiž již dva dny prší. Čs. hráči se proto připravovali v tělocvičně.“

V samotném zápase před návštěvou asi šesti tisíc diváků vyzněl první poločas lépe pro Skoty. Od 38. minuty Čechoslováci prohrávali 0:1 díky liverpoolskému útočníkovi Ianu St. Johnovi. Po nepříjemném gólu do šatny se československé mužstvo ve druhém poločase otřepalo až v 70. minutě díky vyrovnávající brance Jiřího Hledíka, fotbalisty Spartaku Hradec Králové.

Jenže o minutu později československá jedenáctka opět prohrávala, když se znovu trefil St. John. Československé mužstvo nakonec zachránil v 80. minutě bratislavský Adolf Scherer, když vyrovnal na 2:2.

Základní hrací doba tedy na bruselském hřišti nevyřešila postupovou hádanku. Následovalo prodloužení. V té době se ještě nerozhodovalo pomocí penaltového rozstřelu (po nerozhodném prodloužení následovalo opakování zápasu nebo hod mincí).

V nadstavbové části zápasu měli českoslovenští fotbalisté více sil, když se v 95. minutě ujali vedení díky Tomáši Pospíchalovi, v tom čase hráči Baníku Ostrava. Vítezství československé reprezentace pečetil ve 111. minutě Andrej Kvašňák. Československý soubor trenéra Rudolfa Vytlačila, i přes nepřízeň počasí, nakonec zvítězil v napínavém špílu o všechno 4:2.

Následující rok na závěrečném turnaji mistrovství světa v Chile dokráčeli českoslovenští fotbalisté až do finále. Dokáže současný tým kolem Tomáše Součka napodobit borce z Chile a postoupí na šampionát v Kataru?

Sestavy mužstev v utkání ČSSR-Skotsko (29. 11. 1961):

Československo: Viliam Schrojf, Ján Popluhár, Jiří Tichý, Jiří Hledík, Svatopluk Pluskal, Josef Masopust, Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Rudolf Kučera, Josef Jelínek, Adolf Scherer; Trenér: Rudolf Vytlačil

Skotsko: Eddie Connachan, Ian Ure, Eric Caldow, Alex Hamilton, John White, Jim Baxter, Hugh Robertson, Pat Crerand, Ralph Brand, Denis Law, Ian St. John; Trenér: Ian McColl

Zdroj: Rudé právo, Transfermarkt, Wikipedia, Slovenský futbalový zväz

Reklama

Oblíbené