Čeští fotbalisté vyzvou reprezentaci Severní Makedonie. Jak si proti ní vedli v minulosti?

Malšovická aréna v Hradci Králové bude poprvé od svého loňského otevření hostit zápas reprezentačního „áčka“. Češi si před vyprodaným hlediště zahrají od pondělních 18 hodin proti soupeři ze Severní Makedonie. Jaká je historická vzájemná bilance těchto týmů?

Samostatná severomakedonská reprezentace vznikla po rozpadu Jugoslávie, přičemž do roku 2019 se téměř dvoumilionová balkánská země nazývala Makedonie. Změna názvu přišla jako vyústění dlouhodobého sporu se sousedním Řeckem.

28. 2. 2001 (Skopje): Makedonie – Česko 1:1

Národní týmy států, které vyhlásily svoji samostatnost v podobném období, se spolu v průběhu 90. let vůbec neutkaly. K prvnímu vzájemnému střetnutí došlo na konci února 2001, kdy úspěšnější české mužstvo vedl jako hlavní trenér Jozef Chovanec.

Přátelské utkání se odehrálo před 8200 diváky v makedonské metropoli Skopje. Polovinu duelu tam tehdy v bráně Česka odchytal Pavel Srníček, tu druhou pak Ladislav Maier. Klání skončilo remízou 1:1 poté, co na zásah Gjorgjiho Hristova ze 34. minuty odpověděl osm minut poté Pavel Kuka.

17. 11. 2004 (Skopje): Makedonie – Česko 0:2

Zbylé dva souboje v tomto přehledu jsou soutěžní. Češi totiž na Makedonce narazili v rámci nakonec úspěšné kvalifikace MS 2006. První z dvojice zápasů se uskutečnil ve Skopje v den patnáctiletého výročí začátku sametové revoluce.

Pod vedením kouče Karla Brücknera a s brankářskou jistotou v podobě Petra Čecha se naši reprezentanti v prvním poločase neprosadili. Ani dlouho po přestávce se jim před sedmitisícovým publikem nedařilo překonat soupeřova gólmana. Až v úplném závěru vystřelili výhru 2:0 útočníci Vratislav Lokvenc a Jan Koller.

8. 6. 2005 (Teplice): Česko – Makedonie 6:1

Do druhého zápasu, hraného před zraky více než čtrnácti tisícovek lidí Na Stínadlech, vstoupil lépe outsider, když po třinácti minutách hry otevřel skóre Goran Panděv. Jenže kolem poloviny utkání předvedl velké gólové představení kanonýr Jan Koller.

V rozmezí 41. a 52. minuty se totiž hráč Dortmundu trefil celkem čtyřikrát a jednoznačně určil vývoj střetnutí. V 62. minutě navíc střílel přesně také jeho spoluhráč z Borussie Tomáš Rosický a na konečných 6:1 upravil v 73. Milan Baroš z Liverpoolu.

Od června 2005, kdy se v Teplicích zrodil tento „tenisový“ výsledek, na sebe mužské výběry těchto zemí nenarazily. Generálka před nadcházejícím evropským šampionátem, na které se Severní Makedonie neprobojovala, toto čekání ukončí.

Zdroj: fotbal.cz