Ostatní
Čeští fotbalisté v zahraničí – Slovensko
V sousedním Slovensku hraje v současné době méně fotbalistů z Česka než v minulosti, po roce 1993, protože do té doby jsme byli jeden celek a lze říci, že tým na vysoké úrovni s plno dobrými výsledky a úspěchy.
Slovan Bratislava, asi nejslavnější slovenský celek, pravidelně angažuje hráče z Česka. V roce 2017 přestoupil do tohoto mužstva Lukáš Droppa, který nahlédl i do české reprezentace a po Turecku, Rusku, Rumunsku a Polsku hraje nyní nejvyšší slovenskou soutěž.
Druhým hráčem je Jurij Medveděv. Do naší ligy nakoukl jako hráč Viktorie Plzeň. Od ledna 2018 je hráčem Slovanu. Minulou sezonu působil také na Slovensku v týmu Senice.
Před měsícem patřil do mužstva ještě Jakub Mareš (hrál i v Ružomberoku). Ten však přestoupil do polské Zaglebie Lubin. V Ružomberoku hraje od roku 2016 Erik Daniel. Před tím již působil v celku Myjavy. Českou ligu okusil v Liberci.
Žilina je domácím trávníkem pro Filipa Kašu, hráče, který začínal v Baníku Ostrava, ale v roce 2016 přestoupil do stávajícího týmu. Od roku 2015 je na soupisce žilinských také brankář Aleš Mandous (prošel ligovou Plzní a Bohemians).
Nejvíce českých fotbalistů je nyní v týmu Zlatých Moravců. Lukáš Jančura, přišel loni z Příbrami, ale moc příležitostí zatím nedostal. Ondřej Šašinka, hráč Baníku Ostrava, působil také v Senici a letos přešel do tohoto klubu, podobně jako Robert Bartolomeu z Fastavu Zlín.
Další čeští hráči hrající nejvyšší soutěž jsou Patrik Macej v Dunajské Stredě, Jan Suchan v Senici a Ondřej Vencl v Nitře.
Také v nižších soutěžích se objevují čeští hráči, kteří prošli českou ligou. Např. Roman Haša (Slovácko) ve Skalici, Jakub Šašinka (Baník Ostrava) v Popradu, Stanislav Vávra (Zbrojovka Brno) Šamoríně, či Jan Jan Staško (Baník) v Bardejově.
V minulých letech zanechali dobré jméno na slovenských trávnících a v tamních klubech brankář Tomáš Bernady v Púchově, Jan Nezmar, Jiří Pospíšil nebo David Kotrys v Ružomberoku, Daniel Tchuř a Aleš Urbánek v Artmedii Bratislava, Miloš Buchta v Trenčíně, Benjamin Vomáčka v Žilině či Martin Švestka v Dubnici.
Za zmínku jistě stojí i působení několika českých trenérů (Straka, Látal aj.) a vyzdvihnout učinkování Pavla Hapala u slovenského celku U21, kde pracuje od roku 2015 a dovedl tým na ME 2017 v Polsku.
Mnoho slovenských fotbalistů hraje naopak v českých týmech, zdá se, že i mnohem větší počet a jsou oporami.
Stačí jmenovat Kozáčika, Bakoše a Hrošovského v Plzni, Štětinu ve Spartě, Stocha a Hromadu ve Slávii, Juhara v Brně, Považance v Jablonci, Pauscheka v Mladé Boleslavi a Šimka ve Slovácku.
Oboustranná společná řeč pomáhá v aklimatizaci a dobrému začlenění do týmu.
-
Fotbalpřed 14 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 16 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord