Spojte se s námi


Bundesliga

Čeští fotbalisté v zahraničí – Německo

Publikováno

dne

V sousedním Německu bylo vždy nebo většinou českých hráčů nejvíce. V současné době mají jisté místo v sestavě Darida v celku Hertha Berlín, který v tomto týmu, po odchodu z Viktorie Plzeň a dvou letech ve Freiburgu, působí od roku 2015.

Kadeřábek po odchodu ze Sparty v roce 2015, našel dobré využití v Hoffenheimu, kde hraje ve většině případů na pravé straně obrany. Je o něho velký zájem a tak se může v dohledné době stát, že přestoupí do jiného, významnějšího klubu (Juventus a Leicester).

Nejvíce českých fotbalistů je nyní v Brémách. Nejdéle v týmu hraje Gebre Selassie  a vede si úspěšně. K němu přibyli brankáři Drobný, který dlouhá léta chytal v Hamburku a byl tam velkou oporou, také v Berlíně a nově i Pavlenka. Ten se stal jedničkou na brankové čáře a podává výborné výkony.

V Augsburgu ještě působí Morávek, ale nedostává tolik příležitostí v základu. Byl také velmi dlouho zraněn. Před tímto angažmá hrál i v Schalke 04.

A to je v nejvyšší německé soutěži v současné chvíli vše. Ale ani ve druhé nejvyšší soutěži v Německu to s našimi hráči není lepší. Jediným, který se celkem pravidelně dostává do sestavy, je Petrák v Norimberku.

Několik dalších českých fotbalistů se ještě pohybuje ve 4 lize (ze známějších Vachoušek, Matula, Štohanzl, Jakubov, Loučka) či nabírají zkušenosti v juniorských soutěžích.

K oporám v nedávné minulosti bezesporu patřili David Jarolím v Bayernu a hlavně dlouhou dobu v Hamburgu, kde nosil i kapitánskou pásku. Michal Kadlec, Papadopoulos, Šimák či Hapal v Leverkusenu, Ulich, Svěrkoš, Fukal, Heinz v Monchengladbachu, poslední dva jmenovaní také v Hamburku.

Ve Frankfurtu asi vzpomenou na Václava Kadlece, Karla Radu či Fenina, již zmíněný Hamburk byl jednu dobu českou kolonií, prošli jím také Rozehnal, Ujfaluši a Jiráček, který si ale stabilní místo v sestavě nenašel. V Hannoveru zanechali dobré jméno Štajner, Kaufman a již jmenovaný Šimák, ve své době velký talent české kopané.

Herthu Berlín také úspěšně hájil 4 roky v obraně Roman Hubník, v Ingolstadtu střílel branky Pekhart.

V Kolíně hrál 2 sezóny Miroslav Baránek, v Mainzu zanechali dobrou stopu znovu Šimák, pro kterého bylo Německo zemí zaslíbenou, byl ještě ve Stuttgartu. Dále Ruman a Trojan, ale hlavně také Zdeněk Pospěch.

Schalke 04 bylo mužstvem, kde odváděl vzornou práci a byl velmi oblíben Jiří Němec a také Radek Látal.

Za zmínku jistě ještě stojí Stuttgart, kde 2 roky hrál i Kuka (hrál také 5 let v Kaiserslauternu a 2 roky v Norimberku). Hloušek, Kliment a Wolfsburg, kde působili úspěšně Polák a Šimůnek, už ne příliš vydařeně Pilař.

V neposlední řadě se v Německu dobře uplatnili i Galásek, Nykl, Týce, Gabriel, Drsek, Laštovka, Klinka a Dostálek.

Největší úspěchy však asi sklízelo působení a výkony Rosického a Kollera v Borusii Dortmund. Šest resp. pět sezón v tomto týmu bylo pro oba velmi povedené období.

Ještě několik dalších českých fotbalistů prošlo německými trávníky, ale bylo to jen na jednu sezónu nebo se v týmech jen mihli.

Reklama

Oblíbené