Spojte se s námi


Tenis

České tenistky toho na grandslamových turnajích dokázaly hodně. Víte, které z nich si zahrály ve finále před Muchovou?

Krmenčík se upsal na Kypru

https://www.sport.cz/clanek/fotbal-evropske-ligy-krmencik-uz-ma-nove-angazma-upsal-se-na-dva-roky-4271885

Publikováno

dne

Grandslamové turnaje jsou vrcholem tenisového dění a pouze těm nejlepším se povede za svou kariéru nějaký z nich vyhrát. Finále majorů patří mezi nejsledovanější sportovní události roku a díky našim tenistkám jsou v poslední době poměrně pravidelně s českou účastí. Pojďme si zavzpomínat, kdo před Karolínou Muchovou hájil naše barvy ve finále těchto prestižních akcích.

V první části článku na toto téma se můžete spolu s Janovou Novotnou nebo Petrem Kordou přenést do devadesátých let. Připomenete si také Tomáše Berdycha a jeho dlouhý souboj o úplně nejvyšší mety.

Novotná rok po svém životním triumfu v All England Clubu ukončila kariéru a český tenis musel dlouho čekat na její následovnici. Dění na okruhu WTA mezitím opanovaly sestry Williamsovy a později Belgičanky Heninová a Clijstersová.

Pak přišel rok 2010 a dvacetiletá Petra Kvitová překvapila všechny svým tažením právě na místech, kde před dlouhými dvanácti lety zazářila Novotná.

Rodačka z Fulneku tehdy v obrovské bitvě zdolala Estonku Kanepiovou ve čtvrtfinále a těšila se na souboj se Serenou Williamsovou. Ani s ní se neztratila, prohrála po setech 6:7 a 2:6, ale její největší momenty měly teprve přijít.

A přišly na stejném místě o rok později. To už Kvitová patřila mezi favoritky nejprestižnějšího turnaje na planetě a turnajem na travnatých dvorcích v Londýně procházela suverénně. Dvakrát potřebovala k postupu tři sety, ale v obou případech získala rozhodující set s přehledem. Ve finále potkala zdejší šampionku Šarapovovou a nedala jí šanci.

Triumf levoruké Češky byl teprve třetím vítězstvím našich barev ve Wimbledonu, a to včetně naší společné historie se Slovenskem v rámci Československa. Kvitová ovšem měla v zásobě ještě jeden zcela výjimečný počin. Většina tenisových fanoušků určitě tuší jaký.

V roce 2014 musela ve třetím kole Wimbledonu překonat překážku jménem Venus Williamsová. Po dlouhé třísetové bitvě se to Češce povedlo a zbytkem londýnského grandslamu proletěla bez ztráty setu.

V rekordně rychlém finále zneškodnila dvacetiletou Kanaďanku Bouchardovou a jako jediná v dějinách českého tenisu získala svůj druhý grandslamový titul.

Éra bez jasné vládkyně WTA

Serena Williamsová získala poslední titul na turnajích velké čtyřky na začátku roku 2017. Šampionky grandslamů se od těchto časů poměrně rychle střídají. Petře Kvitové a Karolíně Plíškové chyběl jediný vítězný zápas k tomu, aby do tohoto elitního seznamu opět prosadily i českou vlajku.

Kvitová ve svém třetím finále kariéry podlehla na Australian Open Ósakaové a Plíšková nestačila na US Open na tehdejší světovou jedničku Němku Kerberovou. Obě finále byly bitvami jak se patří, Kvitová i Plíšková v nich padly až ve vyrovnaném třetím setu. Druhá jmenovaná hráčka absolvovala ještě neúspěšné finále ve Wimbledonu 2021.

Těžiště úspěchů českých tenistek se ovšem přeneslo na místo, kde to asi málokdo očekával.

Pařížské úspěchy

Za dobu existence samostatné České republiky dlouho platilo, že finálová účast našich barev na jednom z grandslamů je takřka zakletá. Jedná se o antukové French Open. Příjemná změna přišla v roce 2015, kdy z pozice světové třináctky prošla skvěle celým turnajem sympatická osmadvacetiletá Češka a po skalpech světové dvojky Šarapovové a sedmičky Ivanovičové nastoupila do finále proti Sereně Williamsové.

Asi jste si vzpomněli na Lucii Šafářovou. Ta sice ve finále na světovou jedničku nestačila, ale jakoby odčarovala zakletí Roland Garros pro české tenistky. Ty totiž od té doby na French Open poměrně pravidelně válí.

Čtyři roky po Lucii Šafářové předvedla v paříži skvělou jízdu Markéta Vondroušová. Bez ztráty setu prošla do finále, kde sice dostala lekci od fenomenální Australanky Bartyové, ale i tak zažila svůj životní úspěch.

Pouze jeden ročník French open se obešel bez české účasti. V roce 2021 se tady zaskvěla Barbora Krejčíková, a to hned dvakrát. Zkušená česká deblistka tady šokovala celý tenisový svět. Dokázala vyhrát nejenom ve čtyřhře, ale přidala také triumf ve dvouhře.

Stejně jako Vondroušová, ani Krejčíková se už nedokázala na Roland Garros znova přiblížit podobně hodnotnému výsledku, aspoň zatím. Nicméně, jako obvykle přišlo další jméno. Karolína Muchová zažila před pár dny turnaj svých snů a také ona ochutnala atmosféru grandslamového finále.

Věřme, že jmen v tomto elitním klubu českého tenisu bude nadále přibývat. Při pohledu na množství mladých tenistek i jejich zkušenějších parťaček, které stále neřekly poslední slovo, v to lze určitě více než doufat.

Zdroj: WTA, Roland Garros

Reklama

Oblíbené