Spojte se s námi


Ostatní

Bývalý reprezentant v kanoistice a olympionik Zbyněk Pulec se obrací na soud. Chce se domoci spravedlivého důchodu

Vodní slalomář Zbyněk Pulec reprezentoval Českou republiku na přelomu 60. a 70. let minulého století. Kanoista závodící v kategorii C1 získal na mistrovstvích světa jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile, v roce 1972 startoval i na letní olympiádě v Mnichově.

Publikováno

dne

Vodní slalomář Zbyněk Pulec reprezentoval Českou republiku na přelomu 60. a 70. let minulého století. Kanoista závodící v kategorii C1 získal na mistrovstvích světa jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile, v roce 1972 startoval i na letní olympiádě v Mnichově. Kvůli sportovní přípravě si Pulec prodloužil o necelé dva roky studium na vysoké škole, správa sociálního zabezpečení mu však tyto dva roky při výpočtu důchodu nezohlednila.

Někdejší olympionik, kterému bylo letos v únoru 75 let, kvůli tomu dnes přichází coby penzista o peníze. Protože s rozhodnutím úřadů Zbyněk Pulec nesouhlasí, obrátil se postupně na ombudsmana a nyní na soud.

Profesionální sportovci v sedmdesátých letech v tehdejším Československu oficiálně neexistovali, sportovní příprava a reprezentace České republiky však byly pro Zbyňka Pulce jeho hlavní náplní.

Činnost vrcholového sportovce, člena reprezentačního družstva Československé socialistické republiky, v 70. letech 20. století splňovala podmínky pro to, aby byla podle tehdy platných právních předpisů považována za dobu zaměstnání, tj. za dobu nemocenského a důchodového pojištění.

Pulec reprezentoval v kanoistice a kromě toho se připravoval na své budoucí povolání formou denního studia na vysoké škole. Jezdil na domácí i mezinárodní závody a kvůli tomu měl individuální studijní plán. Rovněž mu bylo povoleno prodloužení studia.

Studující vrcholoví sportovci byli zabezpečeni podobně jako ti, kteří chodili do zaměstnání. Byli uvolňováni z práce, aby mohli reprezentovat a byla jim refundována mzda. Kromě toho byli také důchodově pojištěni.

Změny v novém miléniu připravily Pulce o peníze

Od ledna 2004 ale nastaly změny a od té doby se do důchodu započítává pouze šest let studií po osmnáctých narozeninách. Stát si tím chtěl patrně posvítit na takzvané „věčné studenty“, avšak na změny doplatili i lidé, jako například Zbyněk Pulec.

„Jde o princip. O dva neuznané roky studia, které tím pádem krátí výši mého důchodu. Choval jsem se podle tehdejších nařízení a usnesení československé vlády ohledně přípravy sportovců na olympijské hry v roce 1972. Zákonné úpravy po roce 2000 je však nerespektují. V roce 1971 jsem nemohl tušit, že se za třicet let změní pohled na tehdejší normy,“ postěžoval si Pulec Deníku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale vidí situaci jinak a bývalý československý reprezentant se tak kvůli zkrácenému důchodu obrací na soud. Zbyňka Pulce se zastal i ombudsman, pomáhá mu Klub olympioniků a na jeho straně jsou i současní velikáni vodáckého sportu Jiří Prskavec či Lukáš Rohan.

„Chtěl bych říct, že přiznání plné výše důchodu vnímám jako dosažení spravedlnosti, proto za ni bojuji,“ řekl Deníku muž, který se po skončení sportovní kariéry stal profesionálním trenérem, pracoval i jako vědecký pracovník a poznal několik dělnických profesí.  

Zdroj: Ochránce.cz, Deník

Reklama

Oblíbené