Spojte se s námi


Fotbal

Boží ruka sáhla Maradonovi na život. Jak to všechno začalo?

Argentinský fotbalový útočník přezdívaný „zlatý chlapec“ anebo „boží ruka“ byl mnohdy milován, ale také nenáviděn. Během svého divokého a kontroverzního života stihl mnohé.

Publikováno

dne

Argentinský fotbalový útočník přezdívaný „zlatý chlapec“ anebo „boží ruka“ byl mnohdy milován, ale také nenáviděn. Během svého divokého a kontroverzního života stihl mnohé. Mezi jeho největší životní triumfy patří vítězství na mistroství světa a vytáhnutí italské Neapole z fotbalového dna až na vrchol. Diego Maradona měl ale i svou temnou stránku. Jak to všechno začalo a co ho táhlo dolů?

Zdroj: fcbarcelona.com

Začátek všeho

Diego Armando Maradona se narodil v roce 1960 v chudinské čtvrti Villa Fiorito, která je součástí hlavního města Buenos Aires. Vyrůstal ve velice početné rodině a v těžkých podmínkách, které sužovali jeho rodinu. Měl čtyři starší sestry, otce a matku.

Maradona již od svého mládí velice miloval fotbal. Zdálo se až, jak kdyby mu fotbalový míč přirostl k noze. V jedenácti letech začal hrát za mládežnický tým Argentinos Juniors. Během šesti let se zde stal velice úspěšným. Byl to také veliký krok pro jeho rodinu. Díky jeho fotbalovému umu, mohla celá rodina začít žít v novém bytě a v lepších podmínkách.

Na skromného Maradonu, který se již od patnácti let staral o svoji rodinu, to vytvářelo obrovský tlak. Zázračné nohy argentinského mladíka dovedly až do velkoklubu Boca Juniors, kde získal s týmem mistrovský titul.

Velký krok na evropskou půdu

Maradona měl vysoké ambice, a tak se rozhodnul pokračovat s fotbalem v Evropě. V roce 1982 přestoupil do španělského klubu FC Barcelona. Tehdy se jednalo o nejdražší přestup v dějinách světového fotbalu.

Ačkoliv zde měl statistiky velice dobré, označil Maradona toto období života za velice nešťastné. Během dvou let mu zde znepříjemňovala život nemoc a potrhané vazy v kotníku. To mu znemožňovalo fotbalový růst. Maradonova láska k fotbalu ale byla silná. Nevzdal se a začal s potížemi bojovat. Později se mu podařilo s Barcelonou vyhrát španělský pohár Copa del Rey.

Maradona se ale kvůli svým kvalitám často stával terčem ostrých faulů, které vyústily až v potyčku, ve které se hodně angažoval právě Maradona. Síla peněz se na charakteru argentinského útočníka začala podepisovat. Často chodíval do klubů, kde celou noc protančil na parketě s půvabnými dívkami. Jeho reputace poklesla a vedení Barcelony se ho rozhodlo prodat.

Králem v Itálii

Hvězdný Argentinec tak putoval na jih Itálie. Konkrétně do Neapole. Přestup byl velice kontrastní, protože v tu dobu byla Neapol velice chudá a hodnota Maradony dalece překračovala cenové poměry. Neapolský celek před příchodem Maradony bral poslední příčky tabulky a z ochozů ostatních týmů se běžně ozývaly hanlivé pokřiky mířené na jihoitalský tým.

Transparenty typu „Neapol je žumpa Itálie“, „Vesuve, umyj je ohněm“ nebo „Zdar trpícím cholerou“ byly neodmyslitelně přítomny na každém venkovním zápase. Špína a bláto z Neapole ale brzy opadaly a tým se s novým vůdcem doslova řítil k lepším zítřkům.

Maradona v následujících letech dokázal vyhrát s Neapolí dvakrát italskou ligu a neodmyslitelně se tak zapsal do srdcí fotbalových fanoušků. V jejich očích byl král Itálie korunovaný fotbalovým božstvem. Slávu ale postupně začala zastiňovat temnota spojená s italskou mafií. Maradona se často stýkal s mafiánským šéfem Carmine Giulianem, který tahal za nitky tamějšího podsvětí.

Odveta za válku

V roce 1982 nastal válečný konflikt mezi Velkou Británií a Argentinou o Falklandy. Válka pro Argentinu dopadla fatálně a Britové slavili drtivé vítězství. O čtyři roky později se ale konalo mistrovství světa ve fotbale v Mexiku.

Během šampionátu byla Argentina velice podceňovaná. Dokázala se ale prodrat až do čtvrtfinále, kde narazila na Anglii. Vzpomínky na válku byly ještě čerstvé. Vyhrocený duel nakonec Argentina vyhrála 2:1 a alespoň symbolicky vrátila porážku z minulých let.

Maradona se postaral o oba góly, z nichž jeden byl vstřelen rukou. Rozhodčí si ale ničeho nevšimnul a gól označili za regulérní. Později lidé začali tento gól označovat jako „boží ruka“. Maradona se přiznal, že o neplatném gólu věděl, ale v návalu emocí jej nepřiznal. Argentina ovládla i finálový zápas a slavila titul mistra světa.

Sex, drogy, alkohol

Sláva a peníze dohnaly i legendárního Diega Maradonu. Na veřejnost začaly pomalu prosakovat informace o tom, že se stýká s mafií, šňupe kokain, spí s prostitutkami a chodí do nočních klubů. Společnost začala pomalu ale jistě odsuzovat chování Maradony a on se stával čím dál více nenáviděným.

V roce 1990 Maradona zasadil poslední hřebíček do pomyslné rakve tím, že svými góly vyřadil na mistroství světa právě Italy, kteří ho tak moc milovali. Vlna nenávisti ho doslova semlela a ubohý Maradona hledal únik v drogách. Propadnul kokainu a alkoholu.

Po dopingové kontrole, která odhalila v Maradonově těle nedovolené látky ho opustil i jeho důvěrný přítel a mafiánský boss Giuliano. Po disciplinárních trestech Maradona ukončil svoji kariéru.

Smutný konec zlatého chlapce

Na naléhání svých dvou dcer, manželky a rodiny se začal z drogové závislosti léčit. Drogy ale užíval i nadále a nikdy už nepřestal. K fotbalové kariéře se pokusil vrátit alespoň jako trenér. V letech 2008 až 2010 trénoval fotbalovou argentinskou reprezentaci.

Do roku 2020 pak nadále působil jako trenér různých argentinských, mexických a arabských týmů. V roce 2016 přiznal mimomanželského syna. Poslední dva roky měl zdravotní potíže, které vyústily v infarkt myokardu. Na následky nemoci 25. 11. 2020 Maradona v šedesáti letech zemřel.

Argentinský fotbalový útočník přezdívaný „zlatý chlapec“ anebo „boží ruka“ byl milován, ale také nenáviděn. Během svého divokého a kontroverzního života stihl mnohé. Mezi jeho největší životní triumfy patří vítězství na mistroství světa a vytáhnutí italské Neapole z fotbalového dna až na vrchol. Diego Maradona měl ale i svou temnou stránku. Jak to všechno začalo a co ho tížilo dolů?

Zdroj: Wiki, Football History

Reklama

Oblíbené