Bouřlivá atmosféra, krásný volej i první gól nováčka na velkém turnaji. Zápas Turecka s Gruzií zatím baví

Zatímco z českého pohledu přijde vrchol úvodního kola 17. mistrovství Evropy ve fotbale až večer, už v 18 hodin zahájili dění ve skupině týmy Turecka a Gruzie. Skóre úterního zápasu v Dortmundu otevřel povedeným volejem Mert Müldür, ale po neuznání další turecké branky vyrovnal na poločasových 1:1 Georges Mikautadze.

Gruzínský národní tým se vrcholné akce účastní vůbec poprvé v historii poté, co si své místo na letošním Euru vybojoval v baráži. Turci jsou součástí evropského šampionátu pošesté. Právě dvě nejvýchodnější účastnící se země proti sobě svedl los pro jejich zahajovací vystoupení v rámci sportovního svátku v Německu.

Mimochodem zajímavostí je i to, že obě reprezentační mužstva vedou v roli hlavního kouče zahraniční trenéři. V případě Turecka se jedná o Itala Vincenza Montellu, u Gruzie jde o Francouze Willyho Sagnola.

Turečtí fanoušci v Signal Iduna Parku od začátku hlasitě projevovali svoji převahu v hledišti, a to i tím, že pískali během hymny soupeře. Před samotným startem klání se stihli se svými aktuálními protějšky dokonce konfrontovat na tribunách.

Celek z poloostrova Malá Asie se od úvodu snažil v atmosféře, vytvářené tedy převážně jeho příznivci, svého soka herně zatlačit. Brzy tak přidával na své konto první střelecké pokusy.

Blízko gólu byl po deseti minutách hry Ayhan, jehož prudkou přízemní ránu zastavila tyč. Balon se přitom po odrazu kutálel zajímavě podél brankové čáry, takže k vedoucímu zásahu skutečně moc nescházelo. Vzápětí nicméně na druhé straně zahrozil zpoza vápna Mekvabišvili, kterého vychytal turecký brankář.

Ačkoliv favorit vévodil statistice držení míče, postupem času jeho střelecká aktivita trochu ustrnula. Přesto ve 26. minutě Montellovi svěřenci udeřili a otevřeli skóre.

Konkrétně se prosadil Mert Müldür, a to skutečně pohledným způsobem. Obránce Fenerbahce totiž napřáhl hranice šestnáctky a nechytatelným volejem rozvlnil síť za gólmanem Mamardašvilim.

Chvíli nato se Turci radovali z druhé trefy v podání Yildize. Jeho branka z malého vápna ovšem z důvodu velmi těsného ofsajdového postavení, které odhalil VAR, neplatila.

Potom, co Gruzínci ustáli další kritický okamžik nakonec bez úhony, dosáhli na vcelku nečekané vyrovnání. Jejich historicky premiérový gól na velkém turnaji zařídil Georges Mikautadze přesnou střelou z první k bližší tyči. Brankář Günok po této situaci nemůže mít úplně čisté svědomí.

Průběžný stav 1:1 ve zbytku atraktivního poločasu již vydržel. Druhá pětačtyřicetiminutovka proto slibuje neméně zajímavou podívanou.

Zdroj: UEFA, ČT sport, X