Liga mistrů

Borussia Dortmund na svém hřišti smetla Atlético Madrid 4-0 a je v čele skupiny A!

Kdo očekával vyrovnané utkání s malým počtem vstřelených branek, tak se šeredně mýlil. Utkání sice možná vyrovnané bylo, co se týká herního projevu, ale výsledkově nikoliv. Přestože Dortmund nebyl předzápasovým favoritem, dokázal smést svého soupeře hned 4-0 a to především díky skvělé efektivitě. Atlético tak domů odjíždí s pořádným debaklem, se kterým nejspíše nepočítalo.

Začátek utkání se neodehrával v kdovíjakém tempu. Spíše byl k vidění boj o střed pole a ani jeden z týmů se příliš nehrnul do zakončení. To však zkusil ve 21. minutě změnit Axel Witsel, když vypálil ze střední vzdálenosti po zemi k levé tyči, ale Oblak si se střelou dobře poradil a míč udržel. Poté přišly dvě dobré příležitosti ve 31. minutě, když nejprve Pulišič v šestnáctce Atlética pálil nad bránu a poté Felipe Luis krásnou přihrávkou našel Griezmanna, který z hranice velkého vápna pálil do boční sítě.

A ve 39. minutě jsme se dočkali prvního gólu! Před šestnáctkou se nejdříve náznakem střely zbavil Axel Witsel obránce a poté zpoza vápna vypálil. Mířil sice k pravé tyči, kam i Jan Oblak už měl nasměrováno, střelu však tečoval jeden z obránců přímo do protipohybu slovinského brankáře a ten nestihl reagovat. Takže šla Borussia Dortmund do vedení 1-0.

Ve 42. minutě se dostal po rohovém kopu k zakončení hlavou Zagadou, jenže hlavičkoval těsně vedle pravé tyče brány, kterou hájil Jan Oblak. Více se toho už ale v prvních pětačtyřiceti minutách nestalo a domácí zaslouženě vedli, jelikož byli minimálně střelecky aktivnější.

Hned od začátku druhé půle byl cíl Atlética jasný. Svěřenci Diega Simeoneho se snažili hned od začátku útočit a vytvořit si šanci. To se povedlo po rohovém kopu v 50. minutě, kdy se do zakončení probojoval Saúl, ale vůbec netrefil bránu. K dalšímu střeleckému pokusu se dostal Saúl jen o dvě minuty později, když napřáhl levačkou zpoza šestnáctky a parádní střelou orazítkoval levou tyč Bürkiho brány. V 56. minutě Saúlova střelnice pokračovala, tentokráte to zkoušel z hranice velkého vápna k bližší pravé tyči po zemi, ale Bürki byl na zemi včas a střelu si pohlídal. A v 63. minutě se dostalo Atlético do další šance, když se po centru dostal k zakončení kdojiný než Saúl, který hlavičkoval těsně nad bránu.

Jenže namísto srovnání přišla pro Atlético další rána.  V 73. minutě Borussia dokázala využít špatné organizace obrany hostí, díky čemuž dostal na levou stranu míč Hakimi, kterého nikdo nehlídal a tak měl volný prostor. Díky tomu mohl v klidu poslat míč do šestnáctky, kam si naběhl Raphael Guerreiro, který míč umístil k pravé tyči a poslal Dortmund do vedení 2-0.

Přesto to Atlético nevzdávalo. V 78. minutě nebezpečně zakončoval Angel Correa k pravé tyči, ale Bürki předvedl skvělý zákrok a střelu vyrazil. O dvě minuty později pak v šestnáctce zakončoval Griezmann, ale mířil těsně vedle levé tyče.

Jenže zatímco Atlético hrálo a vytvářelo si šance, tak Borussia byla tím, kdo dával góly. V 83 minutě už to totiž bylo 3-0. Obrana Atlética byla vysunutá na půli hřiště. Proto nebyl problém, aby Götze poslal do samostatného úniku za obranu Hakimiho, který míč dovedl až do šestnáctky, kde ještě přihrál Sanchovi, který zakončoval do prázdné brány.

A v 89. minutě šli domácí do vedení 4-0. Felipe Luis naprosto nesmyslně před vlastní šestnáctkou nahrával pravděpodobně někomu ze stoperů stojících na hranici velkého vápna, jenže míč letěl přímo k nohám Raphaela Guerreira, který tak stál tváří v tvář sám Janu Oblakovi a střelou k pravé tyči ho překonal. Po 26 minutách na hřišti tak vstřelil už svůj druhý gól v utkání. Skvělé střídání.

Po inkasovaných brankách se už Atlético nedokázalo herně vůbec vzpamatovat a v utkání se už nic nestalo. Borussia Dortmund tak rozdrtila Atlético Madrid hned 4-0, přestože utkání bylo vcelku vyrovnané jak herně, tak statisticky. Držení míče bylo ve prospěch Atlética v poměru 53-47%, celkově i střely ovládlo Atlético v poměru 12-11. Co se však týká střel na bránu, tak byla lepší Borussia, když tuto statistiku ovládla v poměru 5-2, přičemž z těchto pěti střel hned 4x skórovala. Efektivnější celek tedy zvítězil. Ještě nutno podotknout, že Dortmundu se skvěle povedla střídání, když dva hráči, kteří nastupovali v průběhu utkání, hned třikrát skórovali.

Díky třem bodům se hráči Dortmundu posunuli na čelo skupiny A a mají tři body náskok právě před Atléticem Madrid.

Borussia Dortmund 4 – 0 Atlético Madrid

Sestavy:

Dortmund: Bürki – Hakimi, Zagadou, Diallo, Piszczek – Witsel, Delaney (35. Dahoud) – Larsen (63. Guerreiro), Götze, Pulišič (79. Sancho) – Reus (C)

Atlético: Oblak – Luis, Hernandez, Godín (C), Juanfran – Saúl (70. Correa), Thomas (46. Rodri), Koke, Lemar – Griezmann, Costa