Fotbal
Bojan Krkič měl být legendou Barcelony, ve 31 letech nezáří ani v Japonsku po boku Iniesty. Co chystá do budoucnosti?
Bojan Krkič byl jedním generačním talentem. Očekávalo se, že se stane hvězdou Barcelony a bude válet po boku Lionela Messiho. Bohužel svůj talent ale nikdy nenaplnil. Nyní nezáří ani v Japonsku. Má však jasno ve svých plánech.
Bojan Krkič byl jedním generačním talentem. Očekávalo se, že se stane hvězdou Barcelony a bude válet po boku Lionela Messiho. Bohužel svůj talent ale nikdy nenaplnil. Nyní nezáří ani v Japonsku. Má však jasno ve svých plánech.
Bojan Krkič měl být hvězdou Barcelony
Katalánský rodák se srbskými kořeny si prošel zřejmě nejlepší akademií na světě. Byl vychován ve slavné La Masii. Hráčem Barcelony se stal již v devíti letech, do A-týmu se propracoval jen krátce po oslavení 17. narozenin, tedy v sezoně 2007/08.
Ve své první sezoně pod vedením kouče Franka Rijkaarda nastoupil hned ve 48 zápasech, v nichž vstřelil 12 soutěžních gólů a přidal 6 asistencí. Vzhledem k jeho věku vynikající počin.
Poté však převzal kormidlo Pep Guardiola, pod nímž Bojan Krkič již tolik prostoru nedostával. Lepší sezonu, než byla ta první, již v Barceloně nezažil jak z pohledu odehraných minut, tak z pohledu gólů a asistencí.
Před sezonou 2010/11 z klubu odešel, poté už si nikdy za Barcelonu nezahrál. V jejím dresu tak odehrál 163 utkání, nastřílel 41 gólů a přidal 19 asistencí.
Krkič v Itálii štěstí nenašel, druhým domovem se mu stala Anglie
Po odchodu z Barcelony si Bojan Krkič zahrál hned za dva italské kluby. V první řadě si vyzkoušel dres AS Řím, do základní sestavy se ovšem nepropracoval. Na hostování jej tedy poté přivedl do týmu AC Milán, tam se mu ovšem nevedlo o mnoho lépe.
Sezonu 2012/13 strávil v nizozemské Eredivisii, kde hájil barvy Ajaxu Amsterdam, bohužel ani zde nedokázal najít své místo. Celkově za všechny tři zmíněné celky odehrál 96 utkání s bilancí 15 gólů a 10 asistencí.
Jakýmsi druhým domovem se mu v letech 2014 až 2019 stala Anglie, kam jej přivedlo Stoke City. To se snažilo přivést hráče, kteří nedokázali naplnit svůj potenciál. V týmu byl kromě Krkiče například Ibrahim Afellay. V jednu chvíli neměl v kádru nikdo více vítězů Ligy mistrů než Stoke.
Odchovance Barcelony limitovaly zdravotní problémy i nestabilní výkonnost. Bohužel tedy i v Anglii postupně uvadl. Nicméně s fanoušky si vytvořil skvělý vztah. Rokem 2019 sice skončila nadobro budoucnost Krkiče ve Stoke, ještě předtím však stihl dvě hostování, konkrétně v bundesligové Mohuči a ve španělském prvoligovém celku Alaves.
Za Stoke si vyzkoušel i druhou anglickou ligu. Celkově za klub odehrál 85 duelů, vstřelil 15 branek a přidal 3 asistence.
Nevyšla ani Kanada, štěstí Krkič hledá v Japonsku
Rok 2019 se nesl ve znamení přesunu do zámořské MLS, Bojan Krkič podepsal kontrakt s Montrealem. Zde se stal víceméně hráčem základní sestavy, v klubu strávil dvě sezony, ale stále se opakovala stejná pohádka. Ve 31 zápasech vstřelit 7 gólů a mít 4 asistence? Od evropského fotbalisty se v USA očekává o trochu více, byť se nejedná o tragická čísla.
V roce 2021 vypršela dříve velkému talentu smlouva, hned devět měsíců strávil jako volný hráč, nakonec jej zkusil získat japonský celek Vissel Kobe, kde Bojan dostal zazářit po boku svého bývalého spoluhráče a legendy Barcelony Andrése Iniesty.
A jak to s ním vypadá? Bohužel jej trápila zranění a stejně tak se zatím nepotkal s formou, nyní v klubu tráví druhou sezonu, naskočil do 13 utkání, pouze čtyřikrát se objevil v základní sestavě, vstřelil jediný gól.
Jak sám říká, v Japonsku se hraje velmi intenzivně, rozhodně se podle jeho slov nejedná o lehkou soutěž, v níž je snadné se prosadit.
O životě po kariéře má Bojan Krkič jasno, ničeho nelituje
Nyní má Bojan 31 let, správně by mohl a měl být na vrcholu kariéry, opak je ale pravdou. Sám se cítí mladý. Nepohrdl by například nabídkou z Francie, která je z top pěti lig jediná, v níž si nezahrál. Ve hře by mohla být i Crvena Zvezda Bělehrad, přeci jen je jeho otec rodák z Bělehradu.
O své budoucnosti po kariéře má více jasno. „Hodně jsem se naučil při studiu na pozici sportovního ředitele. Této pozici dávám přednost před trénováním. Kouč musí vést 25 hráčů, zatímco sportovní ředitel skutečně staví tým. Líbí se mi myšlenka objevovat nové talenty a soustředit se na lidskou stránku hry,“ vyjádřil se Krkič v nedávném rozhovoru pro Sky Sports.
A že by katalánský fotbalista se srbskými kořeny něčeho litoval? Kdepak: „Mohlo to být lepší, ale to se dá říct o všem v životě. Mohlo to být i horší. Se svou kariérou jsem naprosto spokojený, vždy považuju za privilegium vše, co jsem měl možnost zažít a co zažívám.“
Zdroj: Barcelona, Transfermarkt, Sky Sports
-
Fotbalpřed 8 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 9 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord