Spojte se s námi


Premier League

Bohaté zkušenosti nejsou vše, ostřílený obránce Arsenalu zůstává daleko za očekáváními

Publikováno

dne

V kabině i na hrací ploše měl nahradit bývalého kapitána Pera Mertesackera, svými bohatými zkušenostmi ze Serie A k tomu měl ty nejlepší přepoklady. Po půl roce na Emirates Stadium však 34letý defenzivní univerzál zůstává za očekáváními, které do něj Unai Emery vkládá. 

Z Juventusu odcházel Stephan Lichtsteiner jako volný hráč, po sedmi sezónách, ve kterých patřil mezi stálice v obraně Bianconeri. Fanoušci Arsenalu si po konci kariéry Pera Mertesackera slibovali od švýcarského reprezentanta, že do kabiny Gunners přinese své zkušenosti a fotbalový přehled. Přesto nepřicházel jako posila do základu, měl tedy plnit podobnou roli jako BFG v jeho poslední sezóně v dresu Arsenalu.

Roli Stephana Lichsteinera v týmu napovídalo zápasové vytížení – v Premier League se v prvních deseti kolech objevil ve třech případech, největší porci minut odehrál v Evropské lize a v domácích pohárech. Jenomže kvůli zranění Hectora Bellerína a dalších obránců Gunners v průběhu sezóny zasáhl Lichtsteiner už do sedmnácti zápasů. Navzdory velké marodce však nenastupoval pouze na své primární pozici pravého obránce, ale čtyřikrát jako stoper, dvakrát jako levý obránce a jedenkrát jako pravý wingback.

Ze Serie A byl reprezentační obránce zvyklý na zápasovou zátěž, v minulé sezóně naskočil do 32 utkání, jenomže italská a anglická liga je fyzicky velice odlišná. Nehledě na samotnou kvalitu ostatních ligových celků. Premier League není laděna tolik defenzivně, po obráncích se chce, aby více útočili, než bránili. U Arsenalu to platí dvojnásob. A to vyžaduje obrovský fyzický fond.

Lichtsteiner je na tom, co se fyzičky týče, jistě dobře, ale ve svém věku nedokáže odehrát celý zápas anglické ligy ve vysokém tempu. Na soupiskách klubů z TOP6 nenajdeme staršího obránce, než jakým je právě Lichtsteiner. A 34letý pravý bek se tak stává slabinou v obraně Gunners. Nejvíce jsou Švýcarovy nedostatky vidět v zápasech, kdy Arsenal více brání, než útočí.

Zápas s Liverpoolem na Anfield Road tomu byl zářným důkazem. Gunners se zápas nevydařil celkově, ale Lichtsteiner patřil mezi nejhorší hráče hostí. Rychlonozí ofenzivní hráči Reds procházeli kolem obránců soupeře jako kolem kuželů. Švýcarský obránce ukázal, že se rychlostně nemůže s Firminem a spol. srovnávat. K ofenzivním výpadům neměl vůbec prostor a defenzivní povinnosti také neplnil. Jenomže nikoho jiného kvůli absenci Hectora Bellerína španělský stratég k dispozici nemá.

Mezi fanoušky se objevují i názory typu: „Zadarmo drahý“. Na postu pravého obránce tak už nastoupil i 21letý Ainsley Maitland-Niles, univerzál na levý kraj hřiště, aby si Lichtsteiner měl čas k regeneraci. Herní prostor dostává i už mnohými zapomenutý Carl Jenkinson. Pro bývalého hráče Juventusu či Lazia jsou tak ideálnější zápasy proti papírově slabším soupeřům, ve kterých Gunners tolik nebrání. Nevěřil bych, že to někdy řeknu, ale už se těším, až se manekýn a módní guru Bellerín vrátí do sestavy.

Emerymu tak nezbyde, aby se po sezóně tak jako tak zaměřil na zisk nového pravého obránce, rozhodně však mladšího a perspektivnějšího. Lichtsteinerovi totiž končí v červnu 2019 smlouva, její prodloužení není vzhledem ke Švýcarovým výkonům aktuální. Stephan Lichtsteiner je nejhorším „nákupem“ Unaie Emeryho v letním přestupovém období.

Reklama

Oblíbené