Spojte se s námi


Ostatní

Biatlonisté za sebou mají úvodní díl Světového poháru. Z Čechů zazářila vítězná Davidová

Světový pohár v biatlonu zahájil svoji 48. sezonu obsáhlou zastávkou ve finském Kontiolahti. V tamním areálu se od 30. listopadu do 8. prosince uskutečnila úvodní klání všech disciplín kromě stíhacích závodů. Zde je malé ohlédnutí za uplynulým podnikem, který přinesl zlatou radost i české reprezentaci.

Světový pohár v biatlonu zahájil svoji 48. sezonu obsáhlou zastávkou ve finském Kontiolahti. V tamním areálu se od 30. listopadu do 8. prosince uskutečnila úvodní klání všech disciplín kromě stíhacích závodů. Zde je malé ohlédnutí za uplynulým podnikem, který přinesl zlatou radost i české reprezentaci.

  • Čechům se v úvodních štafetách sezony moc nedařilo
  • Davidová ovládla sprint a v celkové klasifikaci je zatím čtvrtá, vede Öbergová
  • Z mužských reprezentantů je na tom nejlépe Hornig, vládne Perrot

Štafetám dominovaly především tři země

Dění v rámci nového ročníku nejprestižnějšího biatlonového seriálu odstartovalo smíšenými štafetami. V závodě dvojic zvítězilo švédské duo Ella Halvarssonová, Sebastian Samuelsson před Julií Simonovou s Quentinem Fillonem Mailletem z Francie a Vanessou Voigtovou s Justusem Strelowem z Německa.

Českému páru, tentokrát ve složení Lucie Charvátová, Vítězslav Hornig, se ve stále poměrně mladé disciplíně tradičně nedařilo a skončil 14. V následném klasickém mixu obsadila čtveřice Jessica Jislová, Markéta Davidová, Jonáš Mareček a Michal Krčmář i vinou dvou trestných kol osmé místo. Stupně vítězů patřily Norsku, Francii a Švédsku.

Úvodní prosincový den náležel mužským a ženským štafetám, v nichž se z předních pozic opět radovali reprezentanti zmíněných zemí. Muži dojeli v pořadí Francie, Norsko, Švédsko, mezi ženami kralovaly Švédky před Francouzkami a Norkami. Češi finišovali jako 12., jejich krajanky dobře rozjeté představení zakončily devátou příčkou, k níž značně přispěly dva trestné okruhy Charvátové.

Davidová má čtvrtý triumf v SP

Ve zbylém programu zahajovacího dílu SP už proběhly individuální závody, nejprve ty vytrvalostní ve zkrácených verzích. Úterní mužskou kategorii opanovali hvězdní Norové, a to zlatý Endre Strømsheim, tentokrát stříbrný vládce posledních sezon Johannes Thingnes Bø a bronzový Sturla Holm Laegreid. Nejlepším z Čechů byl opakovaně čistě střílející Krčmář na 19. pozici.

Ženám kralovala Francouzka Lou Jeanmonnotová, za níž se seřadily již zmíněná Halvarssonová a Elvira Öbergová ze Švédska. Čtyři české biatlonistky se umístily do 32. místa, přičemž z nich na tom byla nakonec nejlépe 24. Jislová.

Jak středeční individuál, tak sobotní sprint poznamenaly zdravotní problémy Norky, patřící do okruhu hlavních favoritek, Ingrid Landmark Tandrevoldové, způsobené nepravidelným srdečním rytmem. Během závodění musela dokonce zastavovat a v dalších dnech, kdy se uskuteční podnik SP v Hochfilzenu, bude doma odpočívat. Mimo hru je zatím rovněž italská obhájkyně velkého křišťálového glóbu Lisa Vittozziová, v jejím případě do konce kalendářního roku kvůli potížím se zády.

Naopak Markéta Davidová měla v sobotu důvod k radosti, protože počtvrté v kariéře vyhrála závod SP. Český biatlon oslavil pódiové umístění po dlouhé době, jelikož v minulé sezoně na něj nikdo z reprezentantů nedosáhl. Mistryně světa ve vytrvalostním závodě z roku 2021 ve sprintu porazila Elviru Öbergovou i domácí Suvi Minkkinenovou.

„Už jsem skoro zapomněla, jaké to je stát na stupních vítězů,“ citoval web iDNES.cz slova Davidové krátce po dojezdu. „Je to skvělé, fakt super. Mám pocit, že tahle medaile byla zatím nejvíc vydřená ze všech. Moc si jí vážím,“ neskrývala dále nadšení.

Ještě o den dříve dosáhl v tomto dvoupoložkovém klání na solidní výsledek Vítězslav Hornig, jenž dojel 22. a kvalifikoval se závěrečného závodu s hromadným startem. Ten v neděli neminul ani prvního Émiliena Jacquelina z Francie, druhého Sebastiana Samuelssona ze Švédska a třetího Philippa Nawratha z Německa.

Prestižní masový souboj pro třicítku nejlepších nicméně zvládli nejlépe jiní Francouzi, Éric Perrot s Fillonem Mailletem, následovaní Norem Laegreidem. Hornig při své premiéře v této disciplíně na úrovni SP skončil 15.

Davidová zlatou jízdu z předchozího vystoupení nezopakovala a uzavřela TOP 10. Zvítězila už výše jmenovaná Švédka Öbergová před Francouzkou Simonovou a také třetí Němkou Franziskou Preussovou.

Lídry celkového pořadí jsou Öbergová a Perrot

Celkovému průběžnému pořadí SP vládne Öbergová před Preussovou, Jeanmonnotovou i na výborném čtvrtém místě se nacházející Davidovou. Bodovaly rovněž všechny ostatní Češky, díky čemuž je momentálně Tereza Voborníková 35., Jessica Jislová 43., Lucie Charvátová 47. a Kristýna Otcovská 50.

Výkonnostní a výsledkový progres poslal Vítězslava Horniga na aktuální 20. příčku, nejzkušenější člen reprezentačního družstva Michal Krčmář figuruje na 31. pozici a jednobodový Jakub Štvrtecký na 56. Vede Perrot z Francie před zmiňovanými Nory Laegreidem a Bøem.

Druhé kolo SP v rakouském Hochfilzenu nabídne od 13. do 15. prosince méně nabitý program, než byl ten v Kontiolahti. Závodit se bude ve sprintech, stíhacích bojích a štafetách žen i mužů.

TOP 10 celkového průběžného pořadí SP

Ženy:

  1. Elvira Öbergová (SWE) – 230 bodů
  2. Franziska Preussová (GER) – 170
  3. Lou Jeanmonnotová (FRA) – 151
  4. Markéta Davidová (CZE) – 132
  5. Suvi Minkkinenová (FIN) – 126
  6. Ella Halvarssonová (SWE) – 114
  7. Lisa Theresa Hauserová (AUT) – 108
  8. Sara Anderssonová (SWE) – 98
  9. Océane Michelonová (FRA) – 96
  10. Julia Tannheimerová (GER) – 95

Muži:

  1. Éric Perrot (FRA) – 165
  2. Sturla Holm Laegreid (NOR) – 164
  3. Johannes Thingnes Bø (NOR) – 159
  4. Émilien Jacquelin (FRA) – 144
  5. Quentin Fillon Maillet (FRA) – 136
  6. Endre Strømsheim (NOR) – 131
  7. Vetle Sjåstad Christiansen (NOR) – 120
  8. Sebastian Samuelsson (SWE) – 108
  9. Philipp Nawrath (GER) – 108
  10. Tarjei Bø (NOR) – 94

Zdroj: IBU, Český biatlon, iDNES.cz

Email Icon
Reklama

Oblíbené