Spojte se s námi


Fotbal

Barcelona 2011: Fotbalový revolucionář Pep Guardiola

Vítejte u prvního dílu série o legendárním týmu FC Barcelona z roku 2011, kterému se pod vedením Pepa Guardioly povedlo vyhrát treble a oslnit fotbalový svět taktikou s názvem TIKI-TAKA. Začneme u jednoho z nejdůležitějších strůjců tohoto úspěchu.

Publikováno

dne

Vítejte u prvního dílu série o legendárním týmu FC Barcelona z roku 2011, kterému se pod vedením Pepa Guardioly povedlo vyhrát treble a oslnit fotbalový svět taktikou s názvem TIKI-TAKA. Začneme u jednoho z nejdůležitějších strůjců tohoto úspěchu. O tom, který tahal za nitky zpoza postranní čáry, Pep Guardiola.

pep guardiola zdroj wba.co.uk
Zdroj: wba.co.uk

Josep Guardiola, mnohými považován za nejlepšího fotbalového trenéra na světě, nebo alespoň patřícího do té nejluxusnější trenérské smetánky.

Manažer, který v určitých modifikacích dokázal všude, kde byl přetavit TIKI-TAKU v úspěch, dluží z velké díky svému mentorovi Johanu Cruyffovi. Právě tento legendární Nizozemec, vynikající v dresu i v obleku, formoval Guardiolovo myšlení. 

Začátky v La Masii

Svoji kariéru začal v klubu jeho srdce. Katalánská Barcelona byla a vždy bude domovem a možná ani Messi se netěší takové úctě, jakou cítí obyvatelé Barcy k Pepovi.

Pravděpodobně nejlepší hráčská léta zažil, když ho do prvního týmu Blaugranas vytáhli trenér Cruyff s asistentem Rexachem. Jejich svěřenci, pro které se vžilo označení Dream Team, hrávali v rozestavení 3-4-3, což bylo na tehdejší dobu nemyslitelně ofenzivní a kdekdo nizozemskému stratégovi domlouval, aby si novoty odpustil a hrával s formací 4-4-2, jako rozumný člověk.

V tomto týmu měl Guardiola, jakožto pivot, nebo chcete-li defenzivní záložník na starosti podporu obrany. V případě získání míče pak rychlou rozehrávku dopředu.

Oboje zvládal s podivuhodnou bravurou, díky skvělému čtení hry a milimetrově přesným přihrávkám pak mohli těžit spoluhráči Romario, Laudrup, Stoičkov, či Rivaldo.

Po přesunu z katalánského hlavního města se vydal do Itálie, Kataru nebo Mexika, ale nikde nebyl tak dominantní, jako ve své domovině. Aktivní hráčskou kariéru ukončil v roce 2006 a nedlouho poté již začal sbírat první zkušenosti pro kariéru trenérskou.

Trenérská kariéra

Tu začínal jako lodivod mládežnických kategorií v milované Barceloně, ale bylo vidět, že ambice má mnohem vyšší. Chaplin, jak mu přezdívali, se jen rok po ukončení aktivní kariéry upsal u B-týmu Barcy a o rok později nahradil u A-týmu Franka Rijkaarda. Tehdy začala slavná éra barcelonského fotbalu.

Hned zkraje přišel radikální krok. Ikona tehdejšího kádru Ronaldinho se musel pakovat. Prosakovali zprávy o jeho ne dokonale profesionální disciplíně a Guardiola nechtěl, aby měl špatný vliv na mladičkého Messiho.

Z podobného důvodu musel klub opustit také Deco. Na druhou stranu přišli Piqué, navrátivší z Manchesteru United, Dani Alves ze Sevilly, či Busquets, který byl povýšen z B-týmu.

Guardiola nebo Cruyff

Guardiolova Barcelona hrála v systému 4-3-3, ale při útočném snažení se nápadně podobala Cruyffovu 3-4-3, kdy se mezi stopery zatahoval Busquets, a krajní obránci Abidal s Alvesem, který se mimochodem nechal slyšet, že hrát pod Guardiolou je lepší než sex, se vytahovali a velmi často to byli oni, kdo posílal finální pasy do vápna.

Úžasné bylo sledovat porozumění mezi Leem Messim a Danim Alvesem (viz. jejich gól proti Realu Sociedad, kdy doslova ve dvou prošli od půlicí čáry celou obranou) a s tím spojený Brazilcův fyzický fond, díky kterému neúnavně piloval pravou lajnu tam a zase zpátky po celý zápas.

Pozoruhodné bylo také, že výškový průměr, který zvyšovali snad jen Piqué s Busquetsem, byl určitě o několik desítek centimetrů nižší, než u většiny jiných týmů. Mottem bylo, že je důležitější mozek než svaly. Soudě podle toho, jak úspěšnými se hráči pod Chaplinem stali, na tom možná něco bude. 

Guardiola během své veleúspěšné trenérské kariéry nastřádal napříč španělskou, německou a anglickou štací 8 ligových titulů, 6 domácích pohárů, 4 domácí superpoháry, 2 trofeje pro vítěze Ligy mistrů, 3 evropské superpoháry a 3 třikrát vyhrál se svými svěřenci MS klubů.

Úctyhodná sbírka. Už teď je Pep Guardiola fotbalovým velikánem a to ještě zdaleka nekončí.

Zdroj: GRAHAM HUNTER. Barca: Zrod nejlepšího týmu na světě. Bratislava: TIMY PARTNERS spol. s. r. o., 2012. 439 s. ISBN 978-80-89311-27-9

Reklama

Oblíbené