Tenis

Alcaraz obhájil wimbledonský titul, ve finále znovu porazil Djokoviče

V neděli odpoledne vyvrcholil 137. ročník Wimbledonu. Finálové utkání mužské dvouhry mezi Carlosem Alcarazem a Novakem Djokovičem poznalo vítěze už po třech setech. Úvodní dva vyhrál Španěl 6:2 a třetí získal v tiebreaku. Úspěšně tak obhájil loňský triumf.

• Alcaraz a Djokovič se po roce opět utkali ve finále Wimbledonu, na okruhu celkově pošesté
  • Španěl jasně vyhrál první dva sety
  • Zvládl i dramatickou koncovku třetí sady a podruhé ovládl nejslavnější tenisový turnaj

Tito zástupci dvou různých tenisových generací se na okruhu ATP utkali pošesté. Do zápasu šel s mírně lepší vzájemnou bilancí v poměru 3:2 srbský majitel 24 grandslamových titulů, přičemž ovládl poslední dva duely. Stalo se tak loni v srpnu ve finále v Cincinnati a na listopadovém Turnaji mistrů v Turíně.

Nedělní souboj o jednu z nejcennějších sportovních trofejí byl z hlediska obsazení reprízou loňského závěrečného klání Wimbledonu. Tehdy se po pěti setech radoval naopak španělský mladík Carlos Alcaraz, jenž z turnajů velké čtyřky už triumfoval také na US Open a French Open.

Sedmatřicetiletý Djokovič coby světová dvojka se v All England Clubu představil krátce po operaci menisku, který si poranil na pařížském grandslamu. Přesto přešel přes Víta Kopřivu, Jacoba Fearnleyho, Alexeie Popyrina, Holgera Runeho, bez boje přes Alexe de Minaura a v semifinále si poradil i s Lorenzem Musettim.

Obhájce prvenství Alcaraz jako žebříčková trojka postupně porazil Marka Lajala, Aleksandara Vukice, Francese Tiafoea, Uga Humberta, Tommyho Paula a Daniila Medveděva. A v prvním finálovém setu měl před zaplněným hledištěm centrkurtu od začátku také navrch.

Ve třináctiminutovém úvodním gemu totiž využil v pořadí pátý brejkbol a rychle si vytvořil náskok. Jeho zkušenější protihráč nedokázal zareagovat, navíc mu Alcaraz v dalším průběhu znovu sebral podání. O nabytý náskok dvou brejků se nenechal připravit a vyhrál vcelku jednoznačně 6:2.

Jednadvacetiletý Španěl pokračoval v převaze, dané mimo jiné kvalitním returnem, i v následujícím dějství. Ani v tomto případě Srb nebyl schopný nalézt patřičnou odpověď na brzké manko a vlastní dvojchybou nechal soupeře zužitkovat brejkbolovou příležitost také v sedmé hře. Alcaraz tedy opět zvítězil 6:2.

Třetí set nabídl odlišný vývoj. Djokovič dlouho držel se svým sokem krok, za stavu 4:4 Alcaraz nicméně přece jen vybojoval brejk. Jenže následně finále navzdory třem mečbolům k triumfu nedopodával a nakonec musel rozhodnout tiebreak.

Ve zkrácené hře ovšem Carlos Alcaraz napravil své předchozí zaváhání a vyhrál 7:5. Po dvě a půl hodiny trvajícím duelu tak mohl začít slavit úspěšnou obhajobu. Je čtyřnásobným grandslamovým šampionem, z toho dvojnásobným vládcem Wimbledonu.

Novak Djokovič svoji rekordní sbírku titulů z majorů nerozšířil a v historické tabulce se nedotáhl na držitele největšího počtu celkových vítězství na slavném londýnském podniku. Má jich stále sedm, Roger Federer o jeden více.

Zdroj: ATP, Eurosport 2