Spojte se s námi


Liga mistrů

Preview: Na Camp Nou přijede Inter, vyválčí s ním Barcelona první vítězství ve skupině?

Publikováno

dne

Po krátké odmlce se o slovo opět hlásí prestižní Liga mistrů UEFA, v jejímž 2. skupinovém kole se v Barceloně utká místní celek s Interem Milán. Oba týmy vybojovaly v prvních zápasech remízy – Katalánci proti Borussii Dortmund, milánští Nerazurri pak s pražskou Slavií.

Skoro na den přesně o rok později dojde v rámci skupinových bojů opět na měření sil mezi Barcelonou a Internazionale Milano. Prvně jmenovaný celek vyhrál poprvé v tomto ročníku dvě ligová utkání v řadě za sebou, ačkoliv v prvním z nich přišel o Argentince Lionela Messiho.

Tomu se mimochodem proti italské opozici daří, když v posledních sedmnácti zápasech dal 12 branek a na další 3 nahrál. Oba kluby budou bojovat o první vítězství – zatímco FCB remizovalo na půdě Dortmundu, Inter nedokázal doma porazit Slavii.

V sobotu se barcelonským hráčům podařilo vytěžit první výhru na půdě soupeře v tomto ročníku a zároveň od dubna letošního roku, ale o zářném výkonu proti Getafe se hovořit nedá. Jde vidět, že Messiho absence jde vidět a to ztěžuje život ohroženému trenérovi Ernestovi Valverdemu.

Inter mezitím jede na vítězné vlně a doposud v rámci sezony 2019/20 neprohrál. Ze sedmi zápasů nevyhrál pouze jeden a to ten proti Slavii Praha, s níž doma získal bod po výsledku 1:1. Antonio Conte tak určitě zvedl černo-modrou část milánské metropole, ovšem v Evropě to není žádná hitparáda.

Ze čtyřiadvaceti zápasů, které v Lize mistrů sehrál, vyhrál jen devětkrát a proto je i přes aktuální formu a předváděnou hru mírným favoritem katalánský kolos. Ten má povinnost vyhrávat ve všech zápasech a o to více doma, kde se jim letos v lize zatím daří. Lehké to ale nebude.

Medailonek soupeře

Inter byl založen 9. března roku 1908 a do dnešního dne je jediným italským celkem, který nikdy nespadl do Serie B a odehrál všech 88 ročníků nejvyšší soutěže. Za svých 111 let působení se řadí k nejdůležitějším klubům jak v Itálii, tak na starém kontinentu.

Mezi tituly je na druhém místě, když jich spolu s městským rivalem z AC získal shodně 18, a nejslavnější éru zažil na počátku 21. století. Mezi ročníky 2005/06 a 2009/10 opanovali tzv. scudetto (titul v Serii A, pozn. přek.) a to pod Robertem Mancinim a později Josém Mourinhem.

Rok poté, co Barcelona dobyla svůj první treble (2008/09), se stejný počin povedl i Interu a stal se šestým týmem v historii, kterému se tak poštěstilo. Od té doby je ale na suchu a posledních 7 let je mistrovská trofej výhradním monopolem Juventusu. Možná však svítá na lepší časy.

V rámci Evropy je Inter sedmým nejúspěšnějším fotbalovým týmem a celkem získal 2 triumfy v Poháru mistrů evropských zemích a to po sobě v ročnících 1963/64 a 1964/65, kdy na lavičce stál Helenio Herrera a v útoku řádil Španěl Luis Suárez (oba mimochodem bývalí barcelonisté).

Až do 90. let si pak museli fanoušci Nerazurri (v překladu černo-modří, pozn. přek.) počkat na další evropský úspěch. V letech 1991, 1994 a 1998 opanovali jejich oblíbenci Poháru UEFA a nakonec v sezoně 2009/10 vyhráli svou premiérovou Ligu mistrů. Rok na to postoupili do čtvrtfinále.

Následovalo 6 let bez účasti v neprestižnějším klubovém turnaji na kontinentu, než se v loňském roce vrátili do skupiny právě k Barceloně, ovšem díky 3. místu sestoupili do Evropské ligy. Zde milánské skvadře v osmifinále vystavil stopku Eintracht Frankfurt.

Zatím je ale jasně 1. s dvoubodovým náskokem na Juventus a pětibodový na Atalantu. Inter musel letos skousnout hořkou pilulku, když je ve čtvrtfinále poháru vyřadilo Lazio. Po umístění na 4. místě v minulém ligovém vydání jsou však zpátky v LM. A to v pořádně velkém stylu.

Obměna soupisky i na trenérské lavičce

Do kádru lídra Serie A se skóre 12:4 přibyli Romelu Lukaku s Alexisem Sánchezem z Manchesteru United nebo Diego Godín z Atlétika Madrid. Naopak opačným směrem putoval po šesti sezonách a více než dvou stech zápasech ex-barcelonista Mauro Icardi, Ivan Perišič a Radja Nainggolan.

V útoku pak září Lautaro Martínez, záložní řadu okupují Marcelo Brozovič, Antonio Candreva či Kwadwo Asamoah a bránu stráží již 8. rokem veterán Samir Handanovič. Před ním pak stojí slovenský krajánek Milan Škriniar, jenž v létě nikam neodešel a Stefan de Vrij.

Jak už bylo naznačeno výše, kormidlo Interu převzal Conte, který v barvách Juve odehrál téměř 300 utkání a jako kouč je dovedl k třem mistrovským titulům v řadě. K tomu pak vedl italský nároďák na MS 2014 a ME 2016 a v sezoně 2016/17 byl trenérem londýnské Chelsea.

Vzájemná bilance

Barca narazila na Inter dvanáctkrát a z toho osmkrát v Lize mistrů. Obvyklé jsou hlavně souboje ve skupinových fázích, které přišly v ročnících 2002/03, 2009/10 a loni. V roce 2010 se pak zkřížily cesty obou mančaftů v semifinále, kde se nakonec radovali Italové pod vedením Portugalce Mourinha.

V minulé sezoně se Blaugranas povedlo zvítězit 2:0 po brankách Rafinhi Alcántary a Jordiho Alby, zatímco venku remizovali 1:1. Na trefu Icardiho zareagoval na poslední chvíli Malcom Oliveira (dnes Zenit Petrohrad). Barcelona porazila Inter vždy doma, ale nikdy venku.

Co se nejlepších střelců týče, po dvou trefách mají Pedro Rodríguez a Gerard Piqué. Po jedné pak vyjma již zmíněných Brazilců a Alby třeba také Philipp Cocu. Trenéři pak proti sobě nastoupili už dvakrát s bilancí jedné výhry pro Valverdeho a jedné plichty.

V měsíci říjnu zažijí barcelonisté déja-vu, jelikož doma vyzvou Inter, Sevillu a Real Madrid – stejné soky, které vyzvala v říjnu i vloni. Ve všech třech Valverdeho svěřenci tehdy vyhráli a to 2:0, 4:2 a 5:1. Jiné bylo pouze pořadí, kdy jako první přijela Sevilla a pak až milánští, což je nyní prohozeno.

Absence, možné starty a bývalí hráči

V řadách Barcelony bude chybět Leo Messi, Ousmane Dembélé, Ansu Fati a Samuel Umtiti. U Jordiho Alby se zatím stále neví, jestli se stihne zotavit a pravděpodobně tak znovu nastoupí Júnior Firpo. Vepředu by se pak mohlo vzhledem k absencím dostat na jednadvacetiletého Carlese Péreze.

Clément Lenglet uviděl v lize červenou kartu, ovšem ta se na pohárovou Evropy logicky nevztahuje. Stejný osud potkal Alexise Sáncheze, mimochodem jediného bývalého hráče FCB v kádru Interu. Chilský křídelník se ale nemusí dostat ani na lavičku.

Do typické Conteho sestavy se po odpočinku ve víkendovém kole zřejmě vrátí Godín s Lukakem. Na postu středového záložníka se letos stihli protočit Stefano Sensi, Nicoló Barella, Matías Vecino a Brozovič, zatímco o pravé křídlo zabojují Candreva, Valentino Lazaro a Danilo D’Ambrosio.

Předpokládané sestavy

FC Barcelona (4-3-3) Inter Milán (3-5-2)
Marc-André ter StegenSamir Handanovič
Nélson SemedoDiego Godín
Gerard PiquéStefan de Vrij
Clément LengletMilan Škriniar
Júnior FirpoDanilo D’Ambrosio
Frenkie de JongNicoló Barella
Sergio BusquetsMarcelo Brozovič
Arthur MeloStefano Sensi
Carles PérezKwadwo Asamoah
Luis SuárezLautaro Martínez
Antoine GriezmannRomelu Lukaku

Porovnání statistik vybraných sestav

FC BarcelonaInter Milán
0 (0)Góly1 (1)
0 (0)Asistence0 (0)
7,1 (6,8)Průměrná známka6,9 (6,8)
26,2Průměrný věk27,3
181,7Průměrná výška (cm)181,5
1,7 (1,4)Střely za zápas2,0 (1,8)
50 % (43 %)Úspěšnost vzdušných soubojů47 % (51 %)
1,5 (1,5)Driblinky za zápas1,6 (1,7)
2,5 (2,8)Zákroky za zápas2,2 (2,2)

Poznámka: V závorce jsou celkové statistiky týmu v aktuálním ročníku Lize mistrů.

Tipérské okénko a přehled kurzů

Barceloně se povedlo v posledních pěti domácích zápasech s Interem udržet čisté konto a pokaždé zvítězit (kurz 1,61). V pěti z posledních sedmi zápasů pod hlavičkou této soutěže nedostali barcelonští jedinou branku a ve dvanácti z posledních třinácti zápasů jsou v ní neporažení.

Inter padl v posledních pěti ze šesti výjezdů na Camp Nou. Jednou jedinkrát zde zvítězil a to v roce 1970 v rámci tehdejšího Veletržního poháru. A ve všech zbývajících navíc nedali ani jednu branku, což je vůbec nejhorší bilance proti ostatním týmům z Evropy v jejich historii.

K tomu na Camp Nou naposledy vyhrál Bayern Mnichov a to květnu roku 2013. Od té doby zde domácí třikrát remizovali a devětadvacetkrát vyhráli. Poslední porážku Barcelony s Interem datujeme do dubna roku 2010, kdy na stánku Giuseppeho Meazzy padla 1:3.

Italové nevyhráli již 5 posledních utkání v Lize mistrů (neprohra domácích v kurzu 1,16 od společnosti bet365) a v každém z nich padlo pod 2,5 branky (2,30). Stejného čísla dosáhla Barca v pěti ze šesti zápasů s Interem napříč všemi soutěžemi. Nabízí se tak tipnout na výsledek 1:0 (9,00).

Sázková kancelář1100022
Tipsport1,591,174,332,465,52
Fortuna1,601,174,402,425,40
SazkaBet1,601,144,302,405,60
Chance1,591,174,332,465,52
Reklama

Oblíbené