Spojte se s námi


Bundesliga

Uli Hoeness a jeho cesta s Bayernem Mnichov aneb Jak nejmladší generální ředitel přinesl klubu světovou slávu

Publikováno

dne

Kvůli zranění kolene musel předčasně ukončit kariéru, stal se nejmladším generálním ředitelem, jako jediný přežil tragickou nehodu, téměř dva roky strávil ve vězení a vybudoval jeden z nejslavnějších klubů světa. To je Uli Hoeness, muž, který stojí za obrovským vzestupem Bayernu Mnichov.

Uli Hoeness byl během své hráčské kariéry označován za nejrychlejší křídlo světa. Nadějný fotbalista se již v útlém věku probojoval mezi hvězdy Bayernu Mnichov, jakými byly třeba Franz Beckenbauer, Gerd Muller nebo Sepp Maier.

Jeho fotbalové začátky byly ověnčeny několika trofejemi, a to nejen klubovými. V roce 1972 vyhrál se Západním Německem mistrovství Evropy a o dva roky později i mistrovství světa. Jeho profesionální fotbalová kariéra ale neměla dlouhého trvání. Po těžkém zranění kolene, které utrpěl v roce 1975, ji byl nucen o čtyři roky později ukončit.

Okamžitě však před ním byla další výzva. Ten samý rok se totiž stal generálním ředitelem Bayernu Mnichov, kde strávil prakticky celou svou hráčskou kariéru. Teprve ve sedmadvaceti letech se tak stak stal nejmladším člověkem, co v Bundeslize takovou roli kdy zastával.

Uli Hoeness v reprezentačním dresu | Zdroj: Twitter @classic1904

Není divu, že se tak bavorský celek rozhodl. Už jako hráč totiž sehnal pro klub sponzora. Vedení věřilo jeho manažerským schopnostem a dobře udělalo! Mnichov měl v době nástupu Hoenesse do funkce měl obrat ve výši asi 6 milionů euro a několik milionů ještě dlužil. O 40 let později se těší obratům přesahujícím 600 milionů euro.

Klub se drží stabilně posledních 26 let v černých číslech, a to i bez žádné obrovské cizí investice. Finanční prosperita ale není jediným ukazatelem Hoenessova úspěšného vedení. Bayern Mnichov na konci sedmdesátých let nebyl zdaleka nejlepším klubem v Německu. Od té doby však v Německu téměř nemá konkurenci.

Kromě 24 bundesligových titulů si od roku 1979 připsal bavorský klub i 14 pohárových vítězství a dvakrát ovládl i Ligu mistrů. Hoeness zároveň proslavil Bayern Mnichov po celém světě a udělal z něj jednu z největších fotbalových značek.

Rodák z Ulmu samozřejmě nevybudoval vše ze své kanceláře v Německu. Strukturu mládežnických kategorií pozoroval v Nizozemí u Ajaxu, marketing se jel učit do Spojených států a několikrát navštívil i Anglii, především Manchester.

Za dobu svého působení v Bayernu Mnichov se ale nepostaral pouze o obrovský úspěch svého klubu, ale rovněž napomohl i některým celkům v krizi. Po benefičním utkání se St. Pauli v roce 2003 pomohl i Hanse Rostock nebo Kaiserslauternu, když to nejvíce potřebovali.

Pomoc v nouzi nabídl dokonce i rivalům. Peněžní půjčka pomohla městským soupeřům 1860 Mnichov i aktuálně největšímu soupeři Bayernu v boji o titul – Dortmundu. V roce 2003 tehdy na pokraji bankrotu nabídl Borussii 2 milionů eur a klub tím zachránil, čímž se pochlubil o téměř deset let později.

Velkým milníkem v klubové historii bylo vybudování nového stadionu. Bayern Mnichov vyměnil Olympiastadion za zbrusu novou a krásnou Allianz Arénu v roce 2005. Během výstavby se posunul Hoeness do pozice víceprezidenta a později i prezidenta klubu. Splátky byly naplánované až do roku 2028, ale obrovská finančním prosperita dovolila klubu splatit stadion už o čtrnáct let později!

Vše však nemůže být vždy zcela růžové. Hoeness měl během svého působení několik slabších období, při kterých se proti němu obraceli i fanoušci. Sám přiznal, že častokrát příliš riskoval i za cenu hněvu fanoušků, avšak vše dělal pro prosperitu klubu.

Po poslední aféře byl ale v roce 2014 odsouzen Hoeness za daňové úniky na tři a půl roku vězení. Jeho trest mu byl za nejasných okolností nakonec zkrácen na polovinu. Během zmírněného průběhu výkonu trestu dokonce pracoval i u mládeže Bayernu Mnichov, a po jeho vypršení se mohl vrátit zpět do své funkce.

Po čtyřiceti letech ve vedení klubu však minulý týden oznámil svůj konec. Po vypršení aktuální smlouvy už nebude znovu kandidovat na post prezidenta klubu a v roce 2023 se tak stane už pouze řadovým členem dozorčí rady. Jeho pravou ruku, generálního ředitele Rummeniggeho, nahradí již o rok dříve legendární brankář Oliver Kahn.

Uli Hoeness má za sebou v Bayernu Mnichov obrovský kus práce a i přes menší turbulence jsou mu fanoušci ohromně vděčni. Bez velké cizí investice dokázal vybudovat jeden z nejlepších a nejúspěšnějších fotbalových celků světa a stal se tak dozajista nejvýraznějším mužem historie klubu.

To se však vůbec nemuselo stát. V roce 1982 byl totiž účastníkem tragické dopravní nehody malého letounu, který byl na cestě na přátelské utkání Východního Německa. Ze čtyř lidí na palubě přežil jako jediný.

Reklama

Oblíbené