Spojte se s námi


Premier League

Vydra, Kalas, Skalák a další. Češi tvoří v Anglii rozsáhlou kolonii. Kolik jich je, kde působí a jaké mají šance?

Publikováno

dne

Premier League je považována za nejlepší ligu světa. Mnoho českých hráčů odchází do nižších anglických soutěží z důvodu, že jsou právě klubům z nejvyšší anglické ligy více na očích. V tomto článku vám představíme české fotbalisty, kteří své štěstí zkoušejí na Ostrovech.

Koláž Ruik Football

Jediným českým zástupcem v letošní sezóně Premier League je Matěj Vydra. Sedmadvacetiletý reprezentační útočník působí přesně rok v Burnley. V minulém ročníku nastoupil pouze ke třinácti zápasům, v nichž skóroval jen jednou. Malé herní vytížení lze očekávat i letos, avšak doufejme, že to bude na více než jen 24 minut, což byl průměr v loňské sezóně. Klub má jasný cíl – udržet se.

Nejdéle sloužící hráč Chelsea. Takovou vizitku měl donedávna obránce Tomáš Kalas. Šestadvacetiletý stoper odehrál za Blues za dlouhých devět let pouze dvě utkání v Premier League.

Další už nepřidá. Alespoň ne za londýnský celek, neboť během letního přestupového období přestoupil do druholigového Bristolu, kde hostoval už v loňském ročníku. Kalas je stěžejním hráčem sestavy a bude pravidelně nastupovat. Bristol by měl v letošním ročníku útočit na play-off o Premier League.

Druhým českým zástupcem v Championship je Jiří Skalák. Sedmadvacetiletý křídelní hráč odpálil druhou sezónu v dresu Millwallu. Tu první si za rámeček nedá. 462 odehraných minut za čtrnáct duelů (33 minut na zápas) a žádná vstřelená branka nejsou dobrou zprávou o hráči pro další ročník.

I u Skaláka lze očekávat podobná minutáž jako v první sezóně. Měl by nastupovat ke konci zápasu s cílem oživit hru. Před dvěma lety skončil Millwall jen tři body za play-off, loni čtyři body od sestupu. Letos by chtěli The Lions určitě hrát v klidném středu tabulky.

Marek Štěch odešel v létě roku 2017 z pražské Sparty do anglického Lutonu, jenž tehdy působil ve čtvrté lize. V prvním roce na Ostrovech dovedl dnes devětadvacetiletý brankář svůj tým k postupu do League One.

Ve třetí anglické lize loni Luton Town dominoval a znovu postoupil, avšak český gólman odchytal pouze pět zápasů. Letos se tedy The Hatters pokusí zabojovat o třetí postup v řadě, ale šance, že se něco takového podaří je opravdu mizivá.

Štěch byl v loni na pozici brankářské trojky. Letos klub přivedl brankáře z Rijeky, jenž se stane jedničkou. Nad budoucností českého gólmana tak visí otazník, jelikož do hry pravděpodobně nezasáhne.

Teprve osmnáctiletý talentovaný záložník Brentfordu Jan Žambůrek v loňské sezóně zažil premiéru v zápase Championship. Letos nastoupil hned do úvodního duelu nového ročníku, když střídal v 80. minutě. Jeho působení v A-týmu anglického klubu je zatím nejasné, avšak čas od času by měl nastoupit. Více zápasů bude hrát za „béčko“ se svými věkovými vrstevníky. Včely by letos měly hrát ve středu tabulky.

V létě měnil dres český 206 centimetrů vysoký gólman Tomáš Holý. Z třetiligového Gillinghamu odešel v rámci ligy do Ipswich Town. The Tractor Boys hráli od sezóny 2004/2005 nepřetržitě v druhé nejvyšší soutěži, avšak v loni skončili poslední, a tak se letos poperou o postup zpět. Holý má být jedničkou týmu a má se o návrat do druhé ligy postarat právě on.

Pětadvacetiletý stoper Tomáš Egert se postaral v minulém roce o opravdovou senzaci. Z třetiligového Vyšehradu odešel studovat do Anglie, kde si ho později vyhlédl druholigový Burton, za který odehrál tři utkání.

V druhé anglické lize hrají čeští reprezentanti, ale o Egertovi vůbec nikdo nevěděl. V létě s ním podepsal smlouvu Oldham Athletic, který působí ve čtvrté lize. Uvidíme, jak bude jeho pohádka pokračovat v klubu, jenž by mohl mít ambice na postup.

V Anglii dále působí mladíci, kteří hrají za výběry dle své věkové kategorie. Brankář Vítězslav Jaroš (2001) je jedním z nejnadějnějších českých gólmanů. Své kvality zlepšuje v Liverpoolu. V Brentfordu působí i druhý český mladík. Záložník Matěj Majka (2000) hraje za B-tým.

V kádru Manchesteru United působí taktéž dva čeští fotbalisté, oba brankáři. Matěj Kovář (2000) a Ondřej Mastný (2002) mohou něco okoukat i od jednoho z nejlepších brankářů světa Davida de Gey.

Obránce Lukáš Hušek (2000) působí v juniorských výběrech vítěze Premier League 2015/16 Leicesteru City.

Mladé naděje českého fotbalu máme i na univerzitě v Derby. Za univerzitní tým hrají Karel Tvaroh, Jiří Boula (oba 1999) a dvacetiletý Adam Průša, jehož obvyklý den jsme vám představili na našem YouTube kanále.

Reklama

Oblíbené