Spojte se s námi


Fotbalová reprezentace

Američanky počtvrté opanovaly Mistrovství světa, Švédky berou bronz

Publikováno

dne

Derniéru včera zažil i ženský světový šampionát ve Francii, kde si to o zlato rozdaly výběry USA a Nizozemska. Počtvrté v historii se radoval prvně jmenovaný, který obhájil prvenství z před čtyř let v Kanadě. V boji o bronzové medaile pak zvítězilo Švédsko nad Anglií.

Vedle Copy Américy skončilo v neděli 7. července taky Mistrovství světa žen FIFA, které letos pořádala Francie. V souboji o trofej pro vítězky změřily síly vhodně úřadující mistryně světa proti mistryním Evropy z Nizozemska a obě strany nabídly parádní podívanou. USA to nemělo ani zdaleka jednoduché a poprvé na turnaji se neprosadilo v rámci úvodních třinácti minut. Branka dokonce nepadla ani do konce první půle, ovšem to zásluhou hned několika vynikajících zákroků Sari van Veenendaalové, která strážila bránu Oranjes.

Většina zápasů probíhala přesně podle plánu. Svěřenkyně Sariny Wiegmanové byly spíše zatažené a nechaly americké hráčky držet míč v bezpečných oblastech. Když získaly balon do svého držení, rychlé se snažily využít protiútoků, což přinutilo Američanky k několika faulům. Konec prvního dějství přinesl dvě zranění. Zatímco doposud solidní pravá obránkyně Kelley O’Harová musela být stažena ze hřiště kvůli poranění hlavy, Becky Sauerbrunnové stačilo po kontaktu s Lieke Martensovou ze stejného důvodu dohrát zbytek zápasu s bandáží na hlavě.

V druhém dějství přišly obě trefy Američanek a to v rámci produktivní šestiminutovky. Nejprve byla ve vápně zfaulovaná Alex Morganovou, ovšem zákrok Stefanie van der Gragtové muselo jako nedovolený vyhodnotit až video. Nařízenou penaltu v 61. minutě bez potíží proměnila Megan Rapinoeová, která přitom po celý první poločas nevypadala ve své kůži. Její sedmá branka na turnaji pak vyhecovala o 8 minut později ke vstřelení druhé Rose Lavelleovou. Ta proběhla středem skrze obranu Nizozemek a přízemní střelou do sítě prakticky ukončila zápas.

Třetí místo patří Švédsku, Albion znovu bez medaile

O den dříve, v sobotu 6. července, pak v Nice proběhl zápas o bronz mezi neúspěšnými semifinalisty ze Švédska a Anglie. Vše podstatné se dělo v prvních dvaadvaceti minutách, kdy se za seveřanky prosadila nejprve Kosovare Asllaniová, k níž spadl špatně odkopnutý míč od Alex Greenwoodové a křídelkyně Montepellieru Sofia Jakobssonová, jež rovněž překonala Carly Telfordovou – leč napodruhé až po nastřelení tyčky.

Na jejich zásahy dokázala odpovědět Fran Kirbyová krátce po půlhodině hry. Ellen Whiteová se mohla stát první hráčkou, která se prosadila v šesti po sobě jdoucích zápasech na stejném turnaji. Proti však byl systém VAR, který potvrdil, že ke zpracování míče si pomohla rukou. Švédky se pak zavřely vzadu a už si nenechaly uniknout vítězství. Jejich jedinou šancí v druhé půli byla střela Julie Zigottiové Olmeové ze zhruba dvaceti metrů.

S výsledkem už nic neudělala ani Karen Carneyová, pro níž to byl rekordní 144. start za anglickou reprezentaci. Na hřišti strávila posledních 17 minut, jelikož už před začátkem turnaje oznámila konec na profesionální úrovni. Pohádku v podobě rozlučky s úspěchem na Mistrovství světa pak neumožnila Nilly Fischerová, která z brankové čáry vytáhla pokus Lucy Bronzové. Lionesses se tak po dobrých výkonech vrací domů bez cenného kovu.

Reklama

Oblíbené