Spojte se s námi


Evropská liga

Slavia jako příklad pro ostatní. „Sešívaní“ českým klubům ukázali, jak hrát proti gigantům

Publikováno

dne

Slavia sice padla na Stamford Bridge 4:3 kvůli špatnému prvnímu poločasu, ale zanechala skvělý dojem. Odvetu proti anglickému velkoklubu nevzdala ani za zdánlivě rozhodnutého stavu 4:1, díky dvěma povedeným střelám Ševčíka na začátku druhé půle snížila na rozdíl jedné branky a v závěru ještě kousala. Proč se „sešívaným“ nepovedl start zápasu? Jaké chyby nastaly při gólech? Jakým taktickým tahem trenér Jindřich Trpišovský utkání ještě zdramatizoval?

Zdroj: slavia.cz

Trenér Trpišovský se rozhodl zvolit formaci 3-1-5-1. Trojčlennou obranu tvořili Deli, Ngadeu a Kúdela, pozici levého wingbecka obsadil Zmrhal a pravého Bořil, jediným defenzivním štítem byl Souček, který kryl záda trojčlenné záložní řadě ve složení Traoré, Král, Ševčík, a na hrotu se pohyboval Masopust.

Rozestavení vytvářelo velký tlak na rozehrávku „Blues“, což vedlo k několika nákopům od stoperů či brankáře Kepy, ale riskantní formace s sebou nesla plno úskalí. V obraně Slavie to bylo tři na tři, proto každá ať už individuální či poziční chyba hráčů Slavie znamenala nebezpečí. Navíc hráči aktuálně pátého celku Premier League mají velkou kvalitu, takže se několikrát dokázali vykombinovat ze sevření a vytvořili si přečíslení.

Z riskantního pojetí vznikly góly.

Při prvním gólu ukázali modro-bílí svou kvalitu, když se z křídla skvěle vykombinovali do zakončení. Pedro situaci jeden na jednoho proti Kolářovi vyřešil fantastickým lobem. Jedinou chybou „sešívaných“ bylo, že nedokázali zachytit náběh španělského křídelníka, ale hlavně šlo o perfektně provedenou akci od hráčů Chelsea.

Druhý gól západolondýnského klubu byl krásnou ukázkou, jak byla Slavia ve formaci 3-1-5-1 zranitelná, pokud hráči „Blues“ překonali prvotní presink. Naprosto klíčovým bylo nabrání míče od Barkleyho a následné sklepnutí Girouda. Hazard, jenž poté přebral pas, měl hned dva hráče v náběhu za obranu, čemuž nepomohl Kúdela, který místo couvání vystoupil a otevřel prostor.

Ngadeu sice Girouda dostihl, ale francouzský reprezentant nahrál Hazardovi, jenž na zadní tyči našel Pedra. Samotná branka byla nešťastná, jelikož padla po odrazu od tyče do hlavy Deliho, ovšem šanci si hráči Chelsea vypracovali díky chybám slávistů.

Před třetím gólem Kolář odkopl balon, takže hráči Slavie byli ještě v postavení při rozehrávce, a proto se Souček nestihl přesunout ke Kantému, který byl neobsazen po převzetí míče po hlavičce Luize. Francouzský záložník se poté otočil a poslal míč na Pedra, který byl kvůli špatnému bránění Deliho neobsazen. Pedro následně přihrál Giroudovi před prázdnou bránu – 3:0.

Po třetím gólu trenér Trpišovský přešel na formaci 4-5-1 s Kúdelou na pravém beku, Bořilem na levém, Zmrhalem na levé záloze, Ševčíkem na pravé a Masopustem na hrotu. Souček sice snížil z rohu, ale bohužel téměř hned po rozehrání to bylo 4:1. Klíčem k brance Chelsea bylo Hazardovo vytvoření situace dva na jednoho po přechodu Ševčíka. Belgický génius poté posunul balon k Emersonovi, jenž krásně našel Girouda samotného před Kolářem. Francouzský hrot šanci v gól nepřetavil, ale Pedro z dorážky ano.

Do druhé půle nastoupila daleko méně koncentrovaná Chelsea. Sarriho svěřenci se už tolik nepohybovali, nevytvářeli si přečíslení pomocí driblinků a daleko častěji volili nákopy na Girouda. Špatného přístupu domácích hráči Slavie využili ke snížení na 3:4.

Druhý gól Pražanů si Ševčík vypracoval sám, míč dostal do nepříliš nebezpečné pozice, ale dostal se do střely díky špatnému dostoupení Emersona a snížil. Při třetí brance českého vicemistra byl Ševčík vůbec neobsazen, díky čemuž se volný dostal ke střele a vyslal druhou krásnou bombu!

Poté si hráči Chelsea zápas více méně hlídali, sice poměrně často ztráceli balony, ale zároveň je dostatečně rychle získávali zpět. Kromě dvou situací – jedné z 60. minuty, kdy Zmrhal vyslal do střely Ševčíka, který bohužel míč netrefil čistě, a druhé z 89. minuty, kdy měl Stoch k dispozici zajímavou standardní situaci – si slávisté příležitost nevypracovali.

I přes vyřazení se rozhodně nemají za co stydět, tři góly Sarriho Chelsea na Stamford Bridge ještě nikdo nedal a čtvrtfinále Evropské ligy je obrovský úspěch. Navíc tento tým je navíc na začátku dlouhé cesty a zejména první půle proti „Blues“ může posloužit jako ponaučení do budoucna. Skvělé zkušenosti jak pro hráče, tak pro kouče Trpišovského.

Sarriho slova na tiskovce mluví za vše: „Za dvacet let jsem neviděl takového soupeře. Takovou tvrdost, takové nasazení, tolik naběhaných metrů v rychlosti…“ České týmy se ze západními kluby nemohou měřit technicky, ale atletickými schopnosti je dokonce převyšují! To je návod i pro jiné kluby z Fortuny ligy – snaha vyrovnat se klubům ze západní Evropy fotbalovostí a technickou zdatností k ničemu nevede, je potřeba hodně běhat, vítězit v soubojích a aktivním pojetí dostat rozehrávku soupeře pod tlak.

Reklama

Oblíbené