Premier League
Van Dijk posunul obranu Liverpoolu na úplně novou úroveň. Čím „Reds“ tak pomáhá?
V pětadvaceti zápasech první poloviny minulé sezony Liverpool průměrně inkasoval 1,2 gólů za zápas, v následujících šestadvaceti jen něco málo přes půl branky na utkání. Důvod obrovské změny? Zimní přestup stopera Virgila van Dijka a letní příchod brankáře Alissona. V dnešním rozboru se podíváme na prvně jmenovaného Nizozemce. Jak si ho „Reds“ vybrali a proč je pro defenzivu takovým přínosem?
Van Dijk do Liverpoolu zamířil na základě pečlivého analytického systému, na kterém si na Anfieldu dost zakládají. Bodejť by ne, když sportovního ředitele dělá Michael Edwards, proslulý analytik. V klubu působí již od roku 2011, ale na nejdůležitější pozici ve sportovním úseku se propracoval až před třemi lety. Od té doby Liverpool při přestupech výrazně chyboval jenom jednou, a to nákupem gólmana Lorise Kariuse, jenž se nechvalně proslavil chybami ve finále Ligy mistrů.
Naopak van Dijk patří se Salahem mezi dvě největší přestupové trefy. Když před rokem v zimě do Merseyside přestupoval za na obránce rekordní sumu 79 milionů eur, leckdo si klepal na čelo. Nizozemská skála působila pouze v průměrném Southamptonu, v šestadvaceti letech mezi talenty také nepatřila a přesto se Liverpool odvážil vypálit takový balík.
Ale Edwards a spol. velmi dobře věděli, co dělají. „Reds“ potřebovali agresivního stopera, jenž bude správně číst hru, vystupovat, již na půli hřiště získávat balony a uleví tak od bránění záložní řadě. Van Dijk splňoval podmínky do puntíku. Letos v průměru na zápas zachytí neskutečných devět pasů. Joël Matip, který vedle Dejana Lovrena nastupoval dříve, nebyl dostatečně agresivní a dokázal vzít jen sedm pasů na utkání. Liverpool se tak s van Dijkem zlepšil o dvě zachycené přihrávky na jeden duel, čili o více než dvacet procent!
Nizozemský stoper při bránění využívá svou herní inteligenci a čtení hry, ale nepouští se do nebezpečných zákroků, ze kterých by mohla vzejít chyba. Letos v Premier League vyrobil jen jednu hrubku vedoucí k trefě soupeře. Také průměrně odebere pouze 1,5 míče na zápas, zato s vysokou 77procentní úspěšností, která jen potvrzuje, že se při zákrocích nepouští do rizika.
Van Dijk je nejsilnějším obráncem v Premier League co se týče vzdušných soubojů. V hlavičkování má 77procentní úspěšnost, čehož využívá nejen v defenzivě, ale i v ofenzivě. Ve 31 zápasech anglické ligy vstřelil tři branky a přidal jednu asistenci, v Lize mistrů je ještě efektivnější. Vsítil jeden gól a přihrál na dvě trefy v sedmi utkáních. Výrazně tak přispěl k porážce Bayernu Mnichov a postupu do čtvrtfinále.
Hodně podceňovanou dovedností van Dijka je rozehrávka. Nizozemský bek dokáže přenést hřiště na křídlo s milimetrovou přesností, z čehož „Reds“ hodně těží hlavně proti slabším týmům, kdy musí dobývat. Celkem průměrně rozdá 80 přihrávek na zápas, což je o třicet více než John Stones z Manchesteru City, který patří ve hře nohama mezi špičku.
I když van Dijk měří přes 190 centimetrů, je velmi rychlý. Málokdy se stane, že by ofenzivní hráč dokázal nizozemského reprezentanta přesprintovat. Nezvládl to ani Kylian Mbappé či Adama Traoré, jedni z nejrychlejších fotbalistů, se kterými se van Dijk utkal v posledním roce.
Všechny zmíněné dovednosti z Bredského rodáka dělají jednoho z nejlepších stoperů na světě, ne-li vůbec toho nejlepšího. Všechny herní složky má dokonale vyvážené, těžko lze najít slabinu, což se o jiných středních obráncích říct nedá. Navíc se i přes svůj pokročilý věk neustále zlepšuje, takže jeho vrchol kariéry ještě přijde.
-
Fotbalpřed 2 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 1 dnem
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 2 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 3 dny
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub