Bundesliga
Borussia Dortmund: Známe všechny talentované hráče v Evropě, možná na celém světě!
Borussia Dortmund je jeden z největších německých klubů. Nejen v rámci Evropy je však vestfálský celek známý především tím, jak skvěle umí vyhledávat talentované mladíky napříč všemi kontinenty a vytvářet z nich hvězdné hráče. Ředitel rozvoje mládeže Dortmundu se pro Evening Standard krátce rozpovídal o tom, jak vlastně akademie Borussie funguje.
Lars Ricken je nejen ředitelem rozvoje mládeže Borussie Dortmund. Je také bývalým hráčem vestfálského klubu a dá se říci, že je i klubovou legendou. V dresu Die Borussen byl vychován od mládeže a odehrál v něm celou svou kariéru, která čítala více než 300 soutěžních utkání. Navíc během svého hráčského působení v Dortmundu dokázal se svým týmem vyhrát tři ligové tituly a v roce 1997 dokonce vstřelil vítězný gól ve finále Ligy mistrů.
Dortmundu zůstal věrný i po hráčské kariéře. Ve svých 42 letech zastává pozici v klubové akademii a podílí se tak na funkčnosti jedné z nejlepších fotbalových akademií napříč celým fotbalovým světem. A sebevědomí a důvěra v kvalitu jejich klubové akademie mu věru nechybí. „Naše skautské oddělení je natolik dobré a profesionální, že známe každého talentovaného hráče v Evropě, možná i na světě,“ prohlásil. „Známe je a také máme finanční sílu, abychom si je mohli dovolit.“
V posledních letech Dortmund pro svět objevil například Shinji Kagawu, Roberta Lewandowskiho, Christiana Pulišiće, Ousmane Dembeleho či v neposlední řadě Jadona Sancha. Sancho sice už byl známý anglické veřejnosti, ale ve světě se o něm příliš nevědělo a příležitost vyniknout dostal až v Borussii.
„Vzali bychom dalšího Sancha z Anglie? Samozřejmě. Každý klub chce vlastního Sancha nebo Pulišiće. Myslím, že naši příznivci jsou hrdí na hráče, jakým je třeba Sancho. Je velmi mladý a všichni na nás žárlí, protože jej máme v týmu,“ pyšnil se Ricken.
Na druhou stranu však připouští fakt, že není dobré jen sbírat talenty z celého světa a uznává, že je důležité mít i vlastní odchovance, kteří projdou akademií od svého dětství. Skvělými příklady mohou být například Nuri Sahin, Mario Götze, Marcel Schmelzer či Marco Reus, který se však naplno ukázal až při působení v Mönchengladbachu.
„Samozřejmě je zde pravděpodobně větší ztotožnění hráče s klubem v případě, že projde celým naším mládežnickým systémem od dětství. Na druhou stranu ale záleží na postoji hráče. Budete věřit tomu, že hráč miluje Borussii Dortmund a hraní za ni? Nebo uvěříte tomu, že hráč u vás odehraje jeden nebo dva roky a odejde jinam?“ uzavřel Ricken rozhovor s tím, že každý hráč musí dostat stejnou možnost bez předsudků.
-
Fotbalpřed 16 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 17 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord