Spojte se s námi


Bojové sporty

UFC 311: Procházka lovil úspěšně, šampioni se nemění. Nurmagomedov přišel o neporazitelnost. Podívejte se na zásadní momenty

Konečně jsme se dočkali prvního číslovaného galavečera UFC v roce 2025. Ten byl velmi zajímavý i lákavý pro české fanoušky, jelikož se na něm objevil Jiří Procházka. Kromě toho proběhly také dvě titulové bitvy. Jak celý turnaj vypadal?

Publikováno

dne

Konečně jsme se dočkali prvního číslovaného galavečera UFC v roce 2025. Ten byl velmi zajímavý i lákavý pro české fanoušky, jelikož se na něm objevil Jiří Procházka. Kromě toho proběhly také dvě titulové bitvy. Jak celý turnaj vypadal?

  • UFC 311 nabídlo atraktivní podívanou
  • Jiří Procházka si došel pro výhru, dočkali jsme se i velkého překvapení
  • Šampioni se tentokráte neměnili

Early Prelims UFC 311

První zápasy UFC 311 skončily na body

Celý galavečer UFC 311 odstartoval rusko-americkým soubojem. Dagestánskou MMA školu v něm reprezentoval 33letý Tagir Ulanbekov (15-2), který se utkal s Claytonem Carpenterem (8-0). Do utkání šel jako favorit dagestánský bijec, který mimochodem v kariéře nikdy nevyhrál ani neprohrál na KO.

Ulanbekov však nikdy neprohrál ani na submisi, na ty jen vyhrává. To Carpenter je komplexnější, má výhry na všechny možné způsoby, navíc ve svých 28 letech stále drží neporazitelnost a nic na tom nechtěl měnit.

Rus je v UFC o něco zkušenější s bilancí 4-1, navíc už je jedenáctkou muší váhy. Američan zatím své dva zápasy v organizaci zvládl. Jenže tentokrát už Carpenter narazil a poprvé v kariéře okusil porážku.

Ulanbekov si připsal v každém z kol úspěšný takedown, vyjma druhé pětiminutovky nasbíral ve všech kolech více úderů, včetně těch signifikantních. Potvrdil tedy zkušenosti i kvalitu a došel si tak pro vítězství na body – 30-27, 29-28 a 30-27.

I druhý souboj sliboval zajímavou podívanou. Proti sobě se postavili americký bijec Ricky Turcios (12-4) a švédský talent Benardo Sopaj (11-3). Oba od sebe dělí sedm let. Sopaj sice svůj jediný duel v UFC nezvládl, nicméně ve svých 24 letech má stále vše před sebou.

Sopaj sbírá výhry zejména na KO/TKO, proto se bylo na co těšit. Většina duelů Turciose pro změnu končí na body. Oba už se měli utkat v listopadu minulého roku, nicméně kvůli tomu, že Američan nezvládl shazování po zdravotní stránce, se duel přeložil.

První kolo zápasu v postoji poměrně jasně ovládl Turcios, i ve druhém nasbíral více úderů. Proto Sopaj začal zkoušet takedowny, doručil „jen“ jeden. Vesměs až třetí kolo ovládl s přehledem švédský bojovník, na výhru mu to ale nestačilo. Bodoví viděli jako vítěze Turciose. U dvou vyhrál 30-27, u jednoho 29-28.

Japonec Nakamura poprvé prohrál, přemožitelka Pudilové si došla pro cenný skalp

Sledujeme vzestup japonského MMA? Možná. A Rinya Nakamura (9-0) to chtěl na UFC 311 dokázat i potvrdit. V organizaci už zvládl tři zápasy, dva vyhrál na body. Mírným překvapením může být, že i když jde o bývalého wrestlera, tak většinu zápasů vyhrál na KO/TKO.

Ve 31 letech je v ideální fázi kariéry. A proti Muinu Gafurovovi (19-6) byl oprávněně favoritem. Ne snad, že by 28letý Tádžikistánec postrádal kvalitu a schopnosti, nicméně v UFC to má 1-2 a zkrátka nepůsobí úplně neporazitelně. Gafurov je ale komplexní. Má 10 výher na KO/TKO, hned 7 na submisi.

Pro leckoho možná trochu překvapivě. I když totiž Nakamura patřil mezi jedny z největších favoritů celého turnaje, prohrál všechna kola. Alespoň se na tom shodli všichni tři rozhodčí. Zejména první kolo zvládl Gafurov jednoznačně, ve zbylých dvou už to tak jednostranné nebylo, přesto může slavit cenný skalp.

Galavečer nabídl i jednu ženskou bitvu. Ta slibovala kvalitu. Proti sobě naskočily devítka bantamu Karol Rosa (18-6) a třináctka divize a přemožitelka Lucie Pudilové Ailín Pérez (11-2). Brazilka střídá v posledních zápasech výhry s porážkami. Teď měla být na řadě porážka.

Argentinka je na vítězné vlně. Nezvládla jen svou premiéru v organizaci. Posléze vyhrála čtyři zápasy, včetně toho s Pudilovou. Pomalu šplhá žebříčkem. Pokud by teď vyhrála, dostala by se do první desítky žebříčku.

Jako favoritka naskakovala do klece Rosa. Přesto odcházela poražena. Pérez využila kvalitní wrestling a ten hrál ve výsledku hlavní roli. Karol se snažila být za každou cenu aktivní a rozdávat údery z každé pozice, oproti kontrole, kterou držela Argentinka, to však bylo málo. Jeden sudí zápas ohodnotil 30-27 ve prospěch Pérez, zbylí dva ji viděli vyhrát 29-28.

Prelims UFC 311

Bodoví sudí byli potřeba i v prvním zápase prelims karty UFC 311

Druhou část programu UFC 311 odstartoval souboj v lehké váze. Do klece se proti sobě postavili Američan Grant Dawson (22-2-1) a Brazilec Diego Ferreira (19-5).

Dawsona můžeme vnímat jako nastupující generaci. Ve svých 30 letech se blíží svému vrcholu, v organizaci vyhrál 10 z 11 zápasů. To Ferreira je na ústupu, má už 39 let. Přesto vyhrál své poslední dva zápasy před limitem a získal bonusy za výkon večera.

Favoritem v tomto duelu bude Dawson, který má rozhodně ambici se přiblížit umístění se v první patnáctce divize. Stejně jako Ferreira má nejvíce výher na submise, oba mají černý pásek v BJJ, tudíž nás čekala zajímavá podívaná.

Nakonec ale byl duel docela jednoznačný. Američan si došel pro další výhru, tentokráte na body. Start prvního kola byl atraktivní, Dawson několikrát zkoušel kopy či rány z otočky. Jeden kop na hlavu i trefil. Po dvou minutách však začal zápas tahat na zem. Když zjistil, že to není tak těžké, rozhodlo to zbytek duelu.

Grant totiž na zemi držel skvěle kontrolu, odkontroloval tam více než půlku minutáže z celého souboje. Ferreira byl posléze nebezpečnější na nohách, ale mnoho času tam nestrávil a zaslouženě prohrál.

O první ukončení se postaral Guskov, soupeře donutil odklepat hned dvakrát

Coby pomyslný předkrm k zápasu Jiřího Procházky s Jamahalem Hillem mohl sloužit duel mezi Bogdanem Guskovem (16-3) a Billym Elekanou (7-1). Jedná se totiž o jediné zápasy v rámci polotěžké váhy na celé akci.

Guskov, třináctka divize, se měl původně utkat s Johnnym Walkerem, ten ale odstoupil. Šanci tedy dostává Elekana, kterého ve 29 letech čeká úplná premiéra v organizaci. Může tedy jen získat a překvapit.

Američan je veteránem například PFL či brazilské LFA. Oproti svému soupeři za sebou ale nemá tak těžké zápasy. Uzbeckého ranaře totiž prověřila jména jako Ryan Spann, kterého porazil, či Volkan Oezdemir, na kterého však nestačil.

A právě zkušenosti Guskova se ukázaly být rozhodující. Drtivou většinu prvního kola totiž ovládl Elekana. Rychle převzal zápas na zem, dostal se Bogdanovi do zad a držel i body triangle, zkoušel nasadit škrcení, jenže Guskov nepanikařil. Navzdory ne příliš aktivní obraně vše ubránil a naopak v posledních 50 sekundách byl on tím, kdo úřadoval. Pozice přetočil a dostal se i ke škrcení. Billy dokonce odklepal, ale až po zaznění gongu.

Do druhého kola naskočil debutant značně unaven. Přesto jej odstartoval lepšími údery. Guskov ale čekal na svou příležitost a když viděl, že fyzicky Elekana odchází, tak začal dominovat. Rozdával rány, trefil dobré koleno. Soupeře zlomil a Billy pak nedokázal stát. Chtěl, ať za ním zkušenější protivník jde na zem. Bogdan tedy chytil gilotinu a donutil nováčka v UFC odklepat.

Debutant Bekoev doručil první knokaut galavečera UFC 311

Původně hlavní zápas Early Prelims části galavečera se kvůli poměrně velkým změnám v programu přesunul až do druhé poloviny celé akce. I tentokráte se však musel měnit soupeř.

Zach Reese (8-1) se měl původně utkat se Sedriquesem Dumasem, přemožitelem Matěje Peňáze v Dana White’s Contender Series o kontrakt s UFC. Místo toho jej čekala bitva s Azamatem Bekoevem (18-3).

Rus dosud bojoval v LFA, má však zkušenosti také z ACA, kde nestačil například na hvězdu KSW Rafala Haratyka. Posledních šest zápasů ale vyhrál a přichází jako šampion právě LFA. Dostal tak životní šanci. Reese to má v UFC 2-1.

Proto bylo zajímavé sledovat, kdo si povede lépe. A rozhodnuto bylo poměrně rychle. Vlastně se v tu dobu jednalo o nejkratší zápas celého galavečera. Už v čase 3:04 bylo po všem. Reese vypadal slušně v postoji, trefil dost úderů, i signifikantních, těch nasbíral hned 47 oproti 20, které si připsal Bekoev.

Jenže právě Bekoev ve výsledku slavil výhru. Doručil takedown a ukázal hodně tvrdý ground-and-pound. Soupeře totiž brutálně natrefoval a také jej dokázal vypnout. Američanovy oči se protočily v sloup po sérii úderů a rozhodčí neměl na výběr. Musel zasáhnout, Reese byl mimo.

Ruský bojovník si připsal vynikající debut a udělal dojem. Připsal si zřejmě nejcennější skalp své dosavadní kariéry.

Největší outsider karty šokoval, porazil neporaženého Talbotta

Hlavní tahák prelims karty měl na svědomí talentovaný Payton Talbott (9-0), jehož zápasy nikdy nenudí. Ve svých 26 letech ž stihl tři zápasy v UFC a všechny vyhrál před limitem, ten poslední za 19 sekund. Sedm zápasů vyhrál na KO/TKO, jeden na submisi.

Síly změřil s o 11 let starším soupeřem Raonim Barcelosem (18-5), ale že by měly zkušenosti vliv na kurzy? Kdepak. Američan byl vnímán jako největší favorit celého galavečera.

Bylo otázkou, jak se Barcelos porve s dlouhou pauzou. Rok totiž nebojoval. Poslední duel každopádně vyhrál a napravil tak sérii dvou porážek v řadě. Teď neměl co ztratit. Mohl jít do bitvy bez tlaku a stresu. Pro Talbotta to byla dosud největší výzva v kariéře.

Barcelos je mimochodem vynikající v brazilském jiu-jitsu, což z něj činilo o to větší zkoušku pro talentovaného Američana. A první kolo jasně potvrdilo, jak moc se sázkové kanceláře pletly, když jej odepisovaly.

Brazilec totiž hned na začátku na Talbotta vletěl, svázal jej na pletivu, hodil na zem a tam dominoval. Dlouhý čas strávil v zádech mladšího soupeře, zkoušel nasadit škrcení. Neúspěšně. Payton působil navzdory krizovým momentům klidně. Nicméně ve snaze vyhnout se škrcení a změnit pozici si málem naběhl na arm-triangle. I ten ubránil. První kolo každopádně prohrál.

Druhé kolo odstartoval lépe Talbott, jenže po necelé minutě byl znovu pod soupeřem na zemi. Sice dokázal po zhruba minutě vstát, ale ne na dlouho. A když se mu podařilo vstát podruhé, dokázal Barcelos trefovat i v postoji. Šla však znát únava, přesto si kolo získal pro sebe.

Pokud chtěl Talbott vyhrál, musel jít ve třetím kole po ukončení. O to se i snažil, ale neúspěšně. Dočkali jsme se pořádné divočiny v postoji i na zemi. Nechyběly tvrdé výměny na obou stranách, Payton dokonce dokázal dostat soupeře na zem a chvíli jej tam i držel. Barcelos ale dokázal vstát a závěr si sám na zemi pohlídal a došel si pro senzační výhru.

Ukázalo se, že 26letá naděje má stále na čem pracovat. Prohra Talbotta rozhodně není z hlediska celé kariéry ničím katastrofálním. Jednou přijít musela. A může si z ní vzít velké ponaučení.

Hlavní karta UFC 311

Holland opět prohrál, De Ridder ukázal, že má na světovou elitu

Lepší otevírák hlavní karty UFC 311 by se hledal jen těžce. Kevin Holland (26-12) je vždy zárukou atraktivního duelu. Tentokráte navíc dostal perfektního parťáka – Reiniera De Riddera (18-2).

Holland sice prohrál tři z posledních čtyř zápasů, ten poslední ale kvůli zranění. Jinak neměl úplně lehké soupeře. Teď by se rád dostal na vítěznou vlnu. Nizozemec pro něj však mohl být zajímavou prověrkou.

V UFC sice absolvoval jen jeden zápas, ale porazil v něm Geralda Meerschaerta. Hned 13 zápasů ve své kariéře vyhrál na submisi. A utáhnout Hollanda? To by bylo velmi cenné.

Pro De Riddera to byl tedy velký test. Jako kdyby UFC chtělo vědět, co v něm je. Holland sice není v žebříčku, je však pomyslným „gatekeeperem“ a těžkým soupeřem pro kohokoliv. Je komplexní. Ale Nizozemec si s ním poradil. A to poměrně rychle.

Hned na začátku dostal Kevina na zem. Na to byl Holland připraven, rozdával údery ze spodu, byl hodně aktivní, zkoušel tvrdými lokty nadělat co největší škody na hlavě protivníka. De Ridder se však ze stoje pustil na zem téměř volným pádem s tím, že namířil loket na čelo zkušenějšího soupeře a to víceméně byl hlavní krok v cestě za výhrou.

Holland měl tržnou ránu nad okem a následně začal Nizozemec dominovat naplno. Rozdal několik úderů. Přiměl Kevina k aktivní snaze vstát. Při té se mu dostal do zad. Málem chytil kimuru, to nevyšlo. O chvíli později však nasadil rear-naked choke a Holland odklepal. De Ridder slavil v čase 3:31.

Almeida na zemi ukončil Spivaca

Dočkali jsme se i jednoho duelu v rámci těžké váhy. Jailton Almeida (21-3) a Serghei Spivac (17-4) se sice původně měli objevit na prelims kartě, kvůli změnám však byl jejich duel oprávněně přemístěn na hlavní kartu.

Vždyť Almeida je nyní šestkou v rámci těžké váhy, Spivac je pro změnu sedmičkou. Výhra může vítěze potenciálně dostat do první pětky. Šlo zkrátka o hodně. O kvalitu nebyla nouze.

Zajímavostí bylo i to, že i když se v těžké váze obyčejně očekávají hlavně knokauty a tvrdé rány, tak jak Brazilec, tak Moldavan mají na kontě větší počet výher na submisi než na KO/TKO či na body. Těžké bomby sice mohly létat vzduchem, kurzy na submise však byly o něco nižší.

Jestli ale někdo vsadil na submisi, nyní může litovat. I když se většinu zápasu zdálo, že jinak duel skončit nemůže. Poměrně rychle totiž Spivac vzal Brazilce na zem, trefil tvrdé lokty i jiné údery. Almeida ale dokázal soupeře přetočit.

Ve spodní pozici se Serghei snažil vyhnout úderům a nabídl Jailtonovi záda. Ten nepohrdl a dostal se do ideální pozice, z níž mohl zkusit nasadit rear-naked choke. Jenomže na chvíli zaspal a brzy se octl znovu pod Spivacem. Posléze ale dokázal vstát a v postoji Moldavana zlomil.

Pak jej jen vzal na zem a pokračoval v úderech. Pár sekund před koncem prvního kola už byl Spivac pasivní, nebránil se a rozhodčí duel oprávněně ukončil.

Po velkém vítězství si šestka těžké váhy řekla o duel s Cirylem Ganem, který však cílí především na titul. A nutno říci, že k titulové šanci má Francouz rozhodně o něco blíže než Almeida. Faktem každopádně je, že i když Gane vyhrál svůj poslední zápas s Alexanderem Volkovem na body, tak se právě bodoví sudí octli pod velkou kritikou. Podle mnoha expertů i fanoušků měl vyhrát ruský borec.

Procházka porazil Hilla ve třetím kole, pak si řekl o Pereiru

Pro české fanoušky hlavní tahák celého turnaje. Souboj dvou bývalých šampionů polotěžké váhy sliboval výjimečnou bitvu, která s největší pravděpodobností skončí před limitem. Oba navíc své poslední zápasy prohráli s Alexem Pereirou, s nímž se také chtějí utkat znovu.

Jiří Procházka (30-5-1) i Jamahal Hill (12-2) umí ukončovat své soupeře. Bylo otázkou, jak se kdo lépe zotavil po porážce s šampionem. Zajímavé je, že u českých sázkových kanceláří byl zprvu moravský samuraj vnímán jako favorit, před zápasem se ale dostal do role mírného outsidera.

Za zmínku pak stojí, že Hill se stal vůbec prvním šampionem, který vzešel z projektu Dana White’s Contender Series.

V USA byl vnímán jako favorit celou dobu Američan. Když se k zápasu vyjadřovali experti nebo profesionálové, mnoho z nich tipovalo výhru právě Hilla. Ten měl sebevědomé řeči. Na ty ale Procházka nijak nereagoval. Navíc bylo jasné, že má na své straně fanoušky. I díky tomu, že učinil krásné gesto, oholil si hlavu a věnoval milion korun na léčbu své fanynky.

Ale už k zápasu. Už při nástupu bylo znát, že má v Los Angeles větší podporu diváků Jiří Procházka. I když bojoval s americkým soupeřem. Jamahal Hill si zkrátka mnoho sympatií dosud nezískal ani ve své vlastní zemi.

V hledišti nechyběla mezi diváky ani zmíněná fanynka Ashley, kterou kameramani pochopitelně nemohli při pořizování záběrů vynechat. Staredown přímo v kleci před zahájením zápasu byl hodně intenzivní. Hill rozhodně nevypadal ustrašeně.

Napětí ve vzduchu panovalo ještě před startem duelu. A první kolo začalo poměrně opatrně, na první úder se chvíli čekalo. Oba si byli vědomi kvalit toho druhého. Lépe si pak ale vedl Procházka, ten ostatně trefil okolo 30 signifikantních ran. Hill se dostal na polovinu.

Jiří dokonce dokázal po jedné kombinaci poslat Jamahala k zemi a připsal si knockdown. Nejspíše mu poté i zlomil nos. Procházka dobře uhýbal úderům, přesto Hill několikrát z kontru trefil. Kolo však získal moravský samuraj.

Ve druhém kole jsme mohli vidět více akce. Spolu s tím i dvě píchnutí do oka, na obou stranách po jednom. To horší ale schytal rodák z Moravy. Kontrolovat jej musel i doktor. Hill se každopádně vzchopil, měl toho více než v první minutě, byl nebezpečnější. Trefoval i Procházka, nicméně Američan byl spíše tím, kdo tlačil.

Na kola to mohlo být klidně 1-1, proto bylo nutné jít třetí kolo získat.

V úvodu poslední pětiminutovky si vyjádřili respekt a vzdali hold. Posléze dokázal Procházka rozpoutat chaos, donutil Hilla k útěku, avšak Američana se poměrně rychle zotavil a následně i zorientoval. Bylo potřeba opět boj zklidnit a neriskovat.

Jamahal poté začal na chvíli tlačit, ale to pomohlo rodákovi z Hostěradic. Ten totiž trefil několik úderů. Parádní kombinací při soupeřově výpadu Hilla poslal k zemi a šel po ukončení. Jamahal sice vstal a snažil se vzchopit, Jiří ale prokázal lovecký instinkt a Hilla poslal k zemi i podruhé a tentokráte už si došel pro výhru.

V čase 3:01 třetího kola byl duel ukončen a Procházka slaví. Po bitvě si řekl o třetí zápas s Alexem Pereirou, fanouškům se dle ovací tento nápad velmi zamlouval.

Dvalishvili obhájil titul, Nurmagomedova připravil o neporazitelnost

UFC 311 nabídlo i dva titulové zápasy a ten první nabídl velmi zajímavé národnostní derby. Šampion z Gruzie Merab Dvalishvili (18-4) totiž obhajoval titul proti Umaru Nurmagomedovovi (18-0) a nechyběly politické a národnostní narážky z jedné či druhé strany.

Nestává se to pak příliš často, ale i když Gruzínec nastupoval jako šampion, tak byl velkým favoritem byl jeho vyzyvatel. Dvalishvili přitom má na kontě mnohem cennější skalpy. Obecně měl ale Nurmagomedov více schopností a kvalit, jak dojít k vítězství. O kvalitě a úspěších jeho rodu navíc netřeba nějak sáhodlouze hovořit.

Merab šel do první obhajoby poté, co o titul připravil Seana O’Malleyho. Předtím si poradil s Henrym Cejudem, Petrem Yanem či Josém Aldem. Dosud největším zářezem na pažbě Umara byl Cory Sandhagen, teď si však chtěl připsat další velkou výhru. A titul k tomu.

A jak tedy duel probíhal? Zejména první tři kola proběhla v šíleném tempu. Pak už v něm pokračoval pouze Merab, který byl neustále aktivní a mrštný. Jenomže první dvě kola měl o něco lepší Umar, působil mírně lépe. Rozhodující mělo být vyrovnané třetí kolo.

Poslední dvě totiž ovládl i díky fenomenální kondici Dvalishvili. Vyhrát mohl kdokoliv. Ale rozhodčí se na vítězi shodli. Stal se jím Merab, který tak zůstává šampionem a první obhajobu zvládl. Dva sudí jej viděli vyhrát 48-47, jeden zápas nabodoval v jeho prospěch dokonce 49-46.

Nurmagomedov přišel o neporazitelnost, na další šanci si bude muset počkat. Možná rozhodly i zkušenosti s těžkými zápasy, zejména těmi pětikolovými. Za zmínku stojí i to, že se Merab snažil dostat od třetího kola dostat soupeři do hlavy. Předváděl se, dělal show. A nakonec se raduje z obří výhry.

Makhachev senzaci nedopustil

Hlavní zápas galavečera měli obstarat Islam Makhachev (26-1) a Arman Tsarukyan. V den vážení ale bojovník z Arménie musel odstoupit a odvety a šance na titul se zřekl. Během shazování si poranil záda a do akce tak šlo nečekané jméno. Duel rychle přijala desítka divize Renato Moicano (20-5-1).

Brazilec se měl původně utkat s Beneilem Dariushem. I ten mimochodem byl v žebříčku před Moicanem, nicméně Renato je na vlně výher, Dariush dvakrát v řadě prohrál. A třebaže byl šampion Makhachev velkým favoritem už proti Tsarukyanovi, tak proti Moicanovi se jeho šance ještě znásobily.

Brazilec sice tvrdil, že se stane šampionem a že pro tuto šanci dřel. Ve svých 35 letech jej čekal životní zápas. Ale jeho věřil mu to málokdo. Ostatně Makhachev už je mnohem zkušenější, třikrát titul obhájil, má na kontě větší skalpy.

Do duelu ovšem vstoupil Moicano bez přehnaného respektu. Chvíli se oba vzájemně načítali, nicméně postupně začal Islam přebírat otěže zápasu na svou stranu. Renato měl víceméně jednu dobrou kombinací, po níž Makhachev upadl. Bylo to však spíše vinou uklouznutí.

Posléze šampion převzal zápas na zem a tam si došel pro ukončení. Necelou minutu před koncem prvního kola nasadil d’Arce choke a brazilský bojovník odklepal.

Zdroj: UFC, Tapology, X

Reklama

Oblíbené