Spojte se s námi


Ostatní

Čtvrtý díl SP v biatlonu je minulostí. V Oberhofu se lídři celkových pořadí neměnili

Světový pohár v biatlonu se po Novém roce vrátil závody v německém Oberhofu, z hlediska počasí tradičně nevyzpytatelném středisku. Od 9. do 12. ledna se tam postupně odehrály sprinty, stíhačky a smíšené štafety. Mužům v celkové klasifikaci stále vládne norský obhájce velkého křišťálového glóbu Johannes Thingnes Bø, ženám nadále o rok mladší Němka Franziska Preussová.

Publikováno

dne

Světový pohár v biatlonu se po Novém roce vrátil závody v německém Oberhofu, z hlediska počasí tradičně nevyzpytatelném středisku. Od 9. do 12. ledna se tam postupně odehrály sprinty, stíhačky a smíšené štafety. Mužům v celkové klasifikaci stále vládne norský obhájce velkého křišťálového glóbu Johannes Thingnes Bø, ženám nadále o rok mladší Němka Franziska Preussová.

  • Nadále chybí Davidová s Vittozziovou, vrátila se Tandrevoldová
  • Charvátová se nevyvarovala dalšího střeleckého kolapsu, ve sprintu mířila na špatné terče
  • Smíšené štafety ovládly Finsko a Švédsko, lídry SP zůstávají Bø a Preussová

Sprinty

Závodní dění čtvrté zastávky SP zahájil ve čtvrtek sprint žen. Po menší operaci srdce se vrátila hvězdná Norka Ingrid Landmark Tandrevoldová, která ve výsledkových listinách obou individuálních závodů v Oberhofu uzavřela první patnáctku. Ve smíšeně štafetě potom pomohla k třetímu místu.

Znovu naopak chyběla česká vítězka sprintu v Kontiolahti Markéta Davidová, jež léčí vyhřézlou ploténku. Záda trápí i šampionku loňského ročníku Lisu Vittozziovou z Itálie, která už jistě do probíhající sezony nezasáhne.

V mnohem lepším rozpoložení se po zatím posledním sprintovém představení nacházely tři biatlonistky, které do té doby mezi elitou nikdy nestály na stupních vítězů. Poprvé ve svých kariérách se na pódium díky zvládnutým vystoupením v nepříznivých povětrnostních podmínkách dostaly vítězná Francouzka Paula Botetová, druhá Mareen Kirkeeideová z Norska a třetí Milena Todorovová z Bulharska.

Naopak Češkám se nedařilo. Tereza Voborníková skončila 39., Jessica Jislová 47., Kristýna Otcovská 94. a nejhůře dopadla Lucie Charvátová. Ta totiž předvedla další střelecký zkrat, když tentokrát na položce vestoje mířila na vedlejší terče. Se zápisem celkem sedmi pochybení obsadila 95. místo.

„Stalo se mi to poprvé v životě. Ani nevím, jestli jsem se dopočítala všech pěti kol. No, blbý. Ale stane se to poměrně jednoduše. Stačí milimetr, trochu se pootočit,“ vyjádřila se Charvátová ke kritickému momentu svého výkonu pro ČT sport.

Čeští muži bojovali den poté ve stejném typu závodu o poznání lépe. Navrátilec z IBU Cupu do SP Adam Václavík dojel 19., zkušený Michal Krčmář 21., v kvalitní běžecké formě působící Vítězslav Hornig 25. a nejmladší z této čtveřice Jonáš Mareček 36.

Jinak byla ve zlepšeném počasí k vidění francouzská nadvláda. Po téměř třech letech vyhrál král sezony 2021/2022 Quentin Fillon Maillet, a to před Fabienem Claudem a Émilienem Jacquelinem.

Stíhací závody

Sobotní program v areálu Arena am Rennsteig nabídl oba stíhací závody, nejprve ten ženský. Stejně jako v Hochfilzenu ho opanovala Francouzka Lou Jeanmonnotová, závodící se sedmičkou. Kirkeeideová zopakovala čtvrteční druhou příčku. A velký skok oproti výsledku ze sprintu předvedla z 37. na třetí pozici Švédka Elvira Öbergová. Voborníková si polepšila na 28. místo, Jislová na 33.

Mužské klání se proměnilo v norskou dominanci. S pětisekundovým náskokem finišoval jako první se šestkou jedoucí Sturla Holm Laegreid, za nímž se seřadili bratři Bøovi. Starší Tarjei s číslem16 tentokrát předčil úspěšnějšího Johannese Thingnese, jenž startoval o tři pozice dříve.

Skoro na svém v porovnání se sprintem zůstal 23. Hornig, Krčmář si pohoršil na 27. příčku a Václavík na 35. Na střelnici sedmkrát chybující Mareček se pak propadl až na 54. místo.

Smíšené štafety

Oberhofská neděle patřila smíšeným týmovým závodům. Štafetu dvojic trochu překvapivě ovládlo finské duo Tero Seppälä, Suvi Minkkinenová. Druzí byli Quentin Fillon Maillet s Paulou Botetovou z Francie a třetí domácí pár Justus Strelow, Selina Grotianová.

Českým biatlonistům patřila ve stále poměrně mladé disciplíně, která jim dlouhodobě nejde, konečná devátá pozice. Zasloužili se o ni konkrétně Hornig s Voborníkovou. Jejich krajani Krčmář, Václavík, Jislová a Otcovská se v následné, dobře rozjeté klasické smíšené štafetě nakonec umístili o příčku lépe.

Pódium obsadily reprezentace stejných tří zemí jako v listopadu v Kontiolahti. Francie byla znovu druhá, vítězné Švédsko ještě vylepšilo tehdejší třetí místo, na němž tedy v tomto případě dojelo Norsko.

Postavení Čechů v celkových pořadích SP

15. Markéta Davidová, toho času zraněná, s 223 body nadále zůstává nejvýše postavenou Češkou v celkovém hodnocení ženské části SP v biatlonu. Šedesátibodová Tereza Voborníková je 46., Jessica Jislová s 39 body 53., Lucie Charvátová s 34 o příčku níže a Kristýna Otcovská s devítibodovým ziskem 73.

Nejlépe umístěným českým biatlonistou zůstává 29. Vítězslav Hornig, jenž dosud nasbíral 127 bodů. 89 jich má na svém kontě aktuálně 36. Michal Krčmář, 59 nyní 39. Jonáš Mareček, 28 na 48. místě se nacházející Adam Václavík a jeden 74. Jakub Štvrtecký.

TOP 10 celkového průběžného pořadí SP

Ženy:

  1. Franziska Preussová (GER) – 599 bodů
  2. Lou Jeanmonnotová (FRA) – 483
  3. Elvira Öbergová (SWE) – 440
  4. Julia Simonová (FRA) – 375
  5. Suvi Minkkinenová (FIN) – 372
  6. Justine Braisazová-Bouchetová (FRA) – 357
  7. Jeanne Richardová (FRA) – 335
  8. Selina Grotianová (GER) – 316
  9. Océane Michelonová (FRA) – 312
  10. Vanessa Voigtová (GER) – 307

Muži:

  1. Johannes Thingnes Bø (NOR) – 662
  2. Sturla Holm Laegreid (NOR) – 589
  3. Émilien Jacquelin (FRA) – 468
  4. Éric Perrot (FRA) – 449
  5. Sebastian Samuelsson (SWE) – 395
  6. Vebjørn Sørum (NOR) – 381
  7. Quentin Fillon Maillet (FRA) – 378
  8. Fabien Claude (FRA) – 358
  9. Tarjei Bø (NOR) – 332
  10. Philipp Nawrath (GER) – 331

Zdroj: IBU, Český biatlon, ČT sport

Reklama

Oblíbené