Spojte se s námi


Bojové sporty

Skvělá vizitka pro Oktagon. Nebo naopak? V zajímavé statistice je druhé nejlepší po UFC, Novotný a spol. zaslouží pochvalu

Je za námi rok 2024 a tak nastává čas bilancovat a hodnotit. Do takového počinu se pustili i někteří datoví analytici, z nichž zejména jeden dal pro fanoušky MMA dohromady velmi zajímavou statistiku. Ta se však dá brát ze dvou pohledů. Jak si v ní vede Oktagon MMA v porovnání se světovou elitou?

Publikováno

dne

Je za námi rok 2024 a tak nastává čas bilancovat a hodnotit. Do takového počinu se pustili i někteří datoví analytici, z nichž zejména jeden dal pro fanoušky MMA dohromady velmi zajímavou statistiku. Ta se však dá brát ze dvou pohledů. Jak si v ní vede Oktagon MMA v porovnání se světovou elitou?

  • Organizace Oktagon MMA za sebou má průlomový rok
  • Ondřej Novotný a Pavol Neruda dotáhli svou značku k velkým metám a opět ji posunuli na další level
  • To se projevuje i na statistikách, jedna z nich však může být dvojsečná

V roce 2023 se organizace Oktagon MMA poprvé probojovala mezi pět nejlepších organizací na světě v rámci World MMA Awards. Jak dopadla, to nevíme. Vždy se totiž oznamuje pouze vítěz. V roce 2024 se ale česko-slovenská stáj dočkala nominace znovu.

A nelze se divit. Přivedla další vynikající zápasníky, doručila fenomenální bitvy a přepisovala rekordy. Jako první v historii se objevila na dvou fotbalových stadionech v rámci jednoho roku, k tomu jeden z galavečerů znamenal historicky nejvyšší návštěvu na turnaji MMA.

Zkrátka fenomenální. O rostoucí kvalitě a tedy čím dál větší světovosti vypovídá bohužel pro české a slovenské bojovníky také fakt, že žádný z šampionů není Čech ani Slovák.

Nyní ovšem na povrch vyplula zajímavá statistika, která tak nějak napovídá, že kvalita skutečně roste. Nebo naopak? Na to se zřejmě bude každý dívat jinak. Faktem ale je, že Oktagon jako jediný zvládá jakžtakž konkurovat světové lize mistrů – UFC.

Oktagon nahání UFC. Je to ale dobře?

Datový analytik Nate Latshaw dal dohromady skvělou statistiku. Projel totiž všechny zápasy hned deseti prestižních organizací a vypočítal, kolik jich skončilo před limitem, tedy i na body.

V tomto ohledu je důležité, kdo se na tuto statistiku jak dívá. Cílem matchmakera, tedy toho, kdo dává dohromady zápasy, je zásadní, aby byl zápas vyrovnaný. Čím více zápasů skončí na body, tím lépe odvedená práce. Fanoušky ale naopak mohou více zajímat submise a knokauty. Proto je tato statistika dvojsečná.

Nejvíce ukončení viděli ti fanoušci, kteří sledovali Cage Warriors (65,9 % zápasů skončilo před limitem). Nejméně jich naopak bylo k vidění v UFC, kde skončilo před limitem pouze 44,8 % zápasů.

Čím větší vyrovnanost, tím větší kvalita. To by mělo být jasné měřítko. A pokud tomu tak je, tak si Oktagon zaslouží obrovský potlesk. Je totiž jedinou značkou, která konkuruje UFC, když 50,7 % jeho zápasů skončilo před limitem.

Jak ovšem Latshaw uvádí, data nejsou oficiální. Přesto je to výborná vizitka pro Oktagon. Například Cage Warriors, kde je k vidění nejvíce knokautů a submisí, totiž občas na sílu buduje své hvězdy a dává jim cíleně horší soupeře, čímž jim také usnadňuje cestu právě do UFC. Z toho důvodu je logické, že méně zápasů končí na body.

Zdroj: Nate Latshaw

Reklama

Oblíbené