Fotbal
Kde jsou všichni angličtí trenéři? V Premier League jim už dávno pšenka nekvete
Víte, jaká je nejčastější národnost trenérů v Premier League? Že by Angličané, ptáte se? Ne – Španělé. Pět ze dvaceti trenérů v Premier League neuznává za krále Charlese III, ale Filipa VI. A kdo je na druhém místě? Tak snad teď Angličané? Chyba lávky. Se třemi trenéry jsou druhou nejpočetnější národností Portugalci.
Víte, jaká je nejčastější národnost trenérů v Premier League? Že by Angličané, ptáte se? Ne – Španělé. Pět ze dvaceti trenérů v Premier League neuznává za krále Charlese III, ale Filipa VI. A kdo je na druhém místě? Tak snad teď Angličané? Chyba lávky. Se třemi trenéry jsou druhou nejpočetnější národností Portugalci.
Angličtí stratégové u kormidla v Premier league jsou právě teď dva. Slovy: dva. Je to Sean Dyche u Evertonu a Eddie Howe u Newcastlu United. U prvního jmenovaného se navíc už nějaký čas mluví o vyhazovu.
Pak je zde ještě Kieran McKenna z Ipswiche, ale ten se hlásí k severoirské národnosti. Je Britem, ale ne Angličanem. Někteří další Angličané se v této sezóně mihli, ale Ben Dawson v Leicesteru, Gary O’Neil ve Wolverhamptonu nebo Simon Rusk v Southamptonu dostali padáka. Jejich místa zaujali Nizozemec van Nistelrooij, Portugalec Pereira a Chorvat Jurić.
Dva Angličané v Premier League, to je nejnižší počet od založení ligy.
Ve Španělsku, Itálii nebo Německu trénují převážně domácí kouči
Je pravda, že se fotbal globalizuje. Ale že v anglické lize netrénují Angličané, v tom je Premier League výjimkou. V Serii A má 16 z 20 klubů italského trenéra. Premier League sice „obrala“ Španělsko o pět špičkových trenérů, ale v La Lize stále zůstává 14 španělských koučů (klubů je zde 20). A ani Bundesliga na tom není o moc jinak. V 18 klubech pobírá plat hlavního trenéra 9 Němců. Možná jich bude více, protože minulý týden vyhodil Union Berlín dánského kouče Bo Svenssona. Ještě není jasné, kdo ho nahradí.
Proč v Premier League chybí angličtí kouči? Mimo jiné proto, že nepřinášejí úspěchy. V sezóně 1992-93 vyhrál Leeds titul. To bylo naposledy, co vyhrál tým pod vedením anglického kouče, Howarda Wilkinsona. Pak následovalo dlouhé období skotské nadvlády – Alexe Fergusona a Kennyho Dalglishe, kterému se povedl ojedinělý úspěch v ročníku 1994-1995. A poté se objevila další generace – Arsène Wenger, José Mourinho, Carlo Ancelotti a konečně také Jürgen Klopp a Pep Guardiola.
Češi odkoučovali více zápasů Ligy mistrů než Angličané
Angličtí trenéři se nedostávají ani k zápasům Champions League. Angličané celkem odkoučovali 75 utkání. Takoví Italové zvládli přes 1000!
Zní to neuvěřitelně, ale dokonce i Češi odkoučovali více zápasů Ligy mistrů než Angličané. České kluby totiž (s výjimkou Larse Friise) trénovali v Lize mistrů jen Češi. Takže celkový počet zápasů od sezóny 1992/1993, kdy soutěž nese toto jméno, je 92.
Není bez zajímavosti, že anglické kluby nejen že nemají anglické trenéry, ony nemají ani anglické vedení. Zatímco 15 týmů z 20 celků v La Lize vedou Španělé, v Anglii je jenom 5 týmů v anglickém vlastnictví. Nejvíce vlastníků jsou Američané, objevují se ale také Číňané, Řekové nebo Saúdští Arabové.
Movití investoři sotva zohlední anglický patriotismus – jde jim o výsledky. A protože mají velké peníze, mohou si dovolit zaplatit ty nejlepší kouče z celého světa. Anglickým trenérům tak nezbývá než se spokojit s Championship nebo nižšími anglickými ligami…
Zdroje: BBC, premierleague.com, eurocupshistory.com
-
Chance Ligapřed 21 hodin
Nečekaná trenérská rošáda! Realizační tým Sparty opouští hned trojice trenérů
-
Chance Ligapřed 3 dny
Velká ztráta pro Baník? Ewerton je na odchodu, míří do afrického velkoklubu
-
Chance Ligapřed 3 dny
Brankářská bomba pro Slovan Liberec! Na sever Čech se zřejmě vrátí bývalý reprezentant se zkušenostmi z nejlepších lig
-
Hokejpřed 20 hodin
Finský rozhodčí pod palbou kritiky. Oslabil nás v důležitém momentu utkání, bědují Kanaďané