Bojové sporty
OKTAGON 65: Česko a Slovensko truchlí, Paradeiser, Vémola i Pudilová v titulových bitvách prohráli. Podívejte se na zásadní momenty
Velmi solidní konec roku sliboval poslední galavečer největší česko-slovenské organizace. Velké hvězdy, tři titulové bitvy, mladé naděje. K vidění toho bylo hodně. Jak celý OKTAGON 65 vypadal a co se na turnaji dělo?
Velmi solidní konec roku sliboval poslední galavečer největší česko-slovenské organizace. Velké hvězdy, tři titulové bitvy, mladé naděje. K vidění toho bylo hodně. Jak celý OKTAGON 65 vypadal a co se na turnaji dělo?
Prelims OKTAGON 65
Česko-slovenské derby talentů ovládl Batfalský
Úvod galavečera OKTAGON 65 v pražské O2 areně obstarali dva velcí talenti. Za Českou republiku nastoupil jako favorit teprve 22letý Jakub Batfalský (5-1), za Slovensko se rval o rok mladší Dominik Toporcer (4-2).
Batfalský si připsal debut v organizaci v únoru tohoto roku, právě při něm si připsal jedinou kariérní porážku. Svázala jej atmosféra a tíha okamžiku. Teď má co napravovat a o motivaci má postaráno. Ostatně další dva zápasy vyhrál a je na vítězné vlně.
Toporcer před sebou má pro změnu premiéru nyní. Svůj poslední zápas, který absolvoval na turnaji RFA a IAF, ovšem prohrál. Teď dostal šanci o ligu výš, nečekalo ho nic snadného.
A podle toho zápas vypadal. Batfalský byl od začátku tím, kdo tlačil. Slovenská naděje trefovala víceméně hlavně z kontrů, ale co se týká počtu a přesnosti úderů, tak se na Jakuba nechytala. V čase 1:41 navíc bylo po všem.
Český talent totiž poslal svého protivníka k zemi a následně přidával údery tak dlouho, dokud rozhodčí zápas neukončil.
„Věděl jsem, že to ukončím v prvním kole. Toporcer určitě zažil to, co já v prvním zápase. Atmosféra ho sežrala. Já byl v klidu a vyšlo to,“ nechal se v pozápasovém rozhovoru slyšet Batfalský.
Gabal potvrdil skvělý konec roku a připsal si výhru na body
I druhý duel nabídl bitvu dvou talentů, tentokráte však mírně zkušenějších. Peter Gabal (5-3) byl navíc donedávna vnímán jako jeden z největších českých talentů, jenže se mu nepodařilo přenést formu a kvality do klece organizace Oktagon MMA.
V poslední době ale udělal velký progres, vyhrával, co se dalo, a bral zápasy, jaké se vzít daly. V prosinci už dva zápasy vyhrál, jeden na PML, druhý ve Valhalla Fighting. Ve 25 letech se zdá být připraven rozvířit vody i v tak velké značce, jakou je právě Oktagon.
Tentokráte zachránil turnaj tím, že přijal duel na poslední chvíli. Stejně tak i jeho o dva roky mladší protivník Benjamin Bajrami (6-2), který se v organizaci představil vůbec poprvé. Vědělo se však, kde bude jeho silná stránka. Začínal s boxem a na KO vyhrál pět ze svých šesti vyhraných duelů.
Gabal ale od začátku potvrzoval roli favorita. Hned první dva legkicky totiž Bajrami hodně pocítil a jeho pohyb rychle nebyl tak ladný. Zápas se přesunul na zem a tam Peter dominoval. Rozdával údery a zdálo se, že je jen otázka času, kdy soupeře ukončí.
Benny působil zlomeně, ale do druhého kola dokázal přežít. Gabal každopádně kolo vyhrál 10-8 u všech sudích. I to druhé začal tvrdým a dobrým kopem, ale Bajrami se snažil dostat jej na zem pod sebe a to se mu podařilo. Ne však na dlouho, zhruba po minutě a půl se dokázal Peter vrátit na nohy a opět dostal zápas na zem, kde byl lepší, pokoušel se o submise, byl aktivní a díky tomu kolo získal ve svůj prospěch.
Bajrami věděl, že pokud chce vyhrát, musí Petera ukončit před limitem. Po dvou kolech to rozhodčí viděli 2x 20-17 a jednou 19-18. Třetí kolo bylo zřejmě nejvyrovnanější ze všech. Drtivá většina z celých pěti minut se odehrála na zemi, k nějakým větším akcím ale víceméně nedošlo a tak si Gabal připsal výhru na body. Teprve druhou v Oktagonu.
Novák si připsal nejcennější skalp v MMA kariéře
Jak se stát z vynikajícího postojáře kvalitním MMA bojovníkem se vším všudy? O tom by jednoho dne rád vyprávěl Marco Novák (5-1), jenž byl světovým šampionem WKU, evropským šampionem WMC a finalistou Undergroundu.
V MMA si ale zatím vede solidně, o čemž svědčí jeho bilance. Na zemi vyškolil například dalšího skvělého postojáře Radka Roušala. Tentokráte jej ale čekala právě z pohledu všestrannosti mnohem větší prověrka.
Proti slovenskému bojovníkovi se postavil nadějný Fin Eemil Kurhela (7-2), který za sebou má více než 40 duelů v amatérském MMA a hned šest ze svých sedmi výher mezi profesionály získal před limitem, z toho pět v prvním kole.
Zápas neměl žádného vyloženého papírového favorita. Očekávala se tedy vyrovnaná bitva. A první kolo očekávání potvrdilo. Hodně se bojovalo u pletiva, Kurhela se snažil zápas přenést na zem a zdálo se, že má více signifikantnějších úderů. Rozhodčí se na vítězi prvního kola neshodli, dva viděli vyhrát Fina, jeden Slováka.
Druhá pětiminutovka byla lepší ze strany Nováka. Zejména v jeho první polovině měl více signifikantnějších úderů, fungoval mu jab. Po třech minutách ovšem Kurhela dostal zápas na zem, Marco se každopádně dobře bránil a Finovi vesměs nic nedovolil. Naopak sám trefil jeden tvrdý upkick ze spodní pozice.
Třetí kolo se neslo v podobném duchu jako předešlá dvě, k ukončení se ani jeden z bijců nepřiblížil a tak se došlo až na body. Vítězem se stal Marco, kterého viděli vyhrát všichni tři bodoví.
Tichota počtvrté v řadě prohrál
Do dalšího duelu naskočil opět jeden z největších českých talentů. Sice prohrál poslední tři zápasy, přesto Jakub Tichota (5-3) nepochyboval o tom, že se vrátí na vítěznou vlnu. Ostatně všechny tři prohry má s opravdu kvalitními soupeři.
V poslední době navíc Tichotu trápily zdravotní problémy a na vlastní kůži tak může pociťovat, jak rychle se MMA posouvá a vyvíjí. Aby mu neujel vlak, musel se o to více snažit a o to více dřít. Teď chtěl dřinu přetavit v zelené, tedy vítězné políčko.
Proti však byl Ozan Aslaner (8-5-1), který do zápasu naskakoval v roli outsidera. Toho si mohou fanoušci pamatovat z duelu s Matějem Kuzníkem, v němž se zranil. Velkou hrozbou je zejména kvůli svému knokautovému úderu.
První kolo odstartoval lépe český talent, navíc se mu zhruba po dvou minutách podařilo dostat na zem a svému soupeři do zad. Dokonce několikrát zkoušel nasadit rear-naked choke, ale neúspěšně. Aslaner se v závěru kola dokázal dostat do horní pozice a jakmile rozhodčí duel postavil, tak Ozan trefil několik tvrdých úderů, které Tichota pocítil. Kolo však získal u všech sudí Jakub.
Druhou pětiminutovku začal lépe Aslaner, Tichota ovšem znovu doručil takedown a vypadalo to s ním dobře. Opět zkoušel nasadit submisi, tentokráte anakonda choke, nicméně při snaze vylepšit si pozici se mu Ozan vysmekl a byl po všem. Pak se šlo na nohy a v postoji jasně kraloval Aslaner. Působil čerstvěji. Tichota jako kdyby neměl sílu ani na to, aby se bránil, kolikrát nechával ruce dole a snažil se duel ukončit každým úderem.
Kolo měl vyhrát Aslaner, vyhrál jej ale pouze u dvou rozhodčích. Jeden viděl vyhrát Tichotu. Bylo to teda 2x 19-19 a jednou 20-18.
Do třetího kola šel Tichota s jasným cílem. Snažil se zápas dostat za každou cenu na zem. To se mi zhruba v polovině povedlo. Neměl však dost sil, aby se udržel v horní pozici. Opět hrozil rear-naked chokem, pokoušel se také o kimuru, neúspěšně. Ozan se pak znovu dostal do horní pozice a trefoval dobré údery. Tím, že měl více kyslíku, to pro něj bylo o do lehčí. Došlo se tak až na body.
Vítězem se stal Oslaner na split decision. Vyhrál dvakrát 29-28, jeden sudí viděl jako vítěze ve stejném poměru Tichotu.
Jakub si připsal už čtvrtou prohru v řadě, což by mohl být nepříjemný problém.
Sardari doručil druhé ukončení večera
Rezervní zápas Tipsport Gamechangeru obstarali Agy Sardari (18-5), bývalý dvojnásobný šampion Cage Warriors, a debutant v organizaci Ognjen Dimič (8-2), který vzal zápas na poslední chvíli.
Se Sardarim se měl původně utkat první šampion lehké váhy Oktagonu Mateusz Legierski, bohužel se ale pár dní před turnajem OKTAGON 65 zranil. Přitom byl Polák oficiálním náhradníkem pro hlavní zápas celé akce, který měli na svědomí Rony Paradeiser a Losene Keita.
Sardari nastupoval jako favorit. Ostatně od té doby, kdy nebyl daleko od ukončení Keity, jej nelze brát na lehkou váhu. Je komplexní, sbírá ukončení a výhry v postoji i na zemi.
Dimič patří mezi velké srbské naděje. Se soupeřem Agyho kvalit ale ještě nikdy nebojoval a dočkal se tak obrovské šance. Byl outsider, neměl co ztratit. Mohl jen získat.
Jenomže Sardari mu už od prvního kola dával jasně najevo, že je na jiné úrovni. Předvedl ukázkový wrestling, ten podpořil tvrdými údery a s přehledem si šel pro vítězství. První kolo vyhrál 10-9 u všech sudích.
A ve druhém svého soupeře ukončil. Po minutě trefil ukázkový highkick a poslal Dimiče k zemi. Tam mu uštědřil ještě pár úderů a posléze si došel pro rear-naked choke. Po dominantní výhře skočil Sardari na klec a ukazoval jasné gesto, chce se rvát o titul.
Hlavní karta OKTAGON 65
Úškrt překvapivě padl, podle Novotného byl okraden
Hlavní kartu galavečera OKTAGON 65 odstartoval narychlo poskládaný duel. Slovenský ranař Radovan Úškrt (8-5) se měl původně utkat v česko-slovenském derby se Zdeňkem Polívkou, ten ovšem kvůli zdraví skončil na ARO v nemocnici a dokonce byl resuscitován.
Český bojovník tak měl poněkud jiné starosti a organizace za něj sehnala náhradu. Svou první šanci pod hlavičkou česko-slovenské stáje dostal německý Daniel Schwindt (5-2).
Bitva slibovala ukončení. Úškrt totiž všech svých 8 vyhraných duelů vyhrál na KO, z toho 7 v prvním kole. To Schwindt si připsal 4 z 5 výher na KO, jednou vyhrál na submisi.
Fanoušci se tak těšili na pořádnou přestřelku a té se dočkali. Celé první kolo se odehrálo v postoji, poměrně překvapivě ovšem tahal za delší konec provazu německý bojovník, který vyhrál první kolo u všech sudích 10-9.
Do druhého ale vlétl lépe Úškrt, který doručil knockdown a Schwindt byl hodně otřesený. Paradoxně jej ale zachránil „ilegální“ úder od Slováka. V momentě, kdy byl na zemi, totiž inkasoval ránu kolenem do hlavy. Dostal tak čas na zotavení a využil jej ukázkově.
Po návratu do zápasu totiž byl on tím, kdo udeřil a došel si pro výhru na TKO. Na zemi zásoboval Radovana tvrdými údery a kvůli pasivitě Slováka zápas rozhodčí ukončil.
TKO STOPPAGE❗️
— OKTAGON MMA (@OktagonOfficial) December 29, 2024
Daniel Schwindt 🇩🇪 picks up a big win in his OKTAGON MMA debut, finishing Úškrt in round two #OKTAGON65
📺 https://t.co/TVP7NaDRbZ | DAZN | RTL+ pic.twitter.com/m03zLtnOvo
Magard v těsné bitvě prohrál, Severino slaví na turnaji OKTAGON 65 vítězný debut
Světová špička a ostře sledovaná bitva. Tak šlo ve zkratce popsat souboj, v němž se utkali Jonas Magard (17-6), bývalý dvojnásobný šampion bantamu, a Igor Severino (8-1), ve 21 letech veterán UFC.
Dánského bojovníka už Oktagon prověřil několika velkými bitvami, tahle ovšem měla ukázat, jestli se může měřit i s obrovským světovým talentem. Magard se tradičně snažil dostat svému soupeři do hlavy, toho už ale zřejmě jen tak něco nerozhodí.
Severino za sebou má v UFC jen jeden zápas, nicméně se postaral o celosvětový rozruch. Svého soupeře a krajana totiž v duelu kousnul a posléze byl z nejlepší organizace planety vyhozen. Chce tak světu a UFC dokázat, že to byla obrovská chyba.
Jako mírný favorit šel do utkání dánský Shark. Brazilec ovšem budil respekt tím, že 8 ze svých 8 výher získal před limitem a chtěl tuto sérii prodloužit.
První kolo nabídlo hodně svižnou akci. Bojovalo se v postoji i na zemi. Severino měl vynikající a rychlý nástup, trefoval více úderů, byl nebezpečnější. Magard se pokoušel o takedowny a právě na zemi se snažil eliminovat rychlost soupeře. Igor tam ale úspěšně nasadil škrcení, skvělým pohybem se však Jonas zachránil. Dva sudí viděli vyhrát Severina, jeden Magarda.
Druhou pětiminutovku odstartoval lépe Jonas. Povedenou kombinací se mu podařilo „nahulit“ brazilského šikulu, který značně zpomalil. Navzdory zvýšenému tlaku Dán pro ukončení nedošel. Ždímal Igora u pletiva a ten se jen snažil bránit. Shark se pokusil dostat soupeři do zad, neúspěšně. Místo toho se veterán UFC dokázal postavit na nohy a závěr kola patřil jemu. Na zisk to ale nestačilo. Magard u jednoho sudího vedl 20-18, u dvou to byla remíza 19-19.
Třetí kolo zahájil lépe Severino. V podstatě dvě a půl minuty trefoval Magarda a snažil se dojít pro ukončení. Jonas ale využil přehnané snahy o ofenzivu a dobře se potopil pro takedown. Chvíli držel gilotinu, tu však nedotáhl do vítězného konce. Místo toho se Igor nadechl k zajímavému závěru, v němž byl on tím, kdo tvořil zápas.
Bylo jasné, že na body to bude vyrovnané. A bylo. Duel dopadl na split decision. Severino vyhrál dvakrát 29-28, jeden sudí viděl vyhrát 29-28 Magarda.
Bolander se po těsné bitvě stala šampionkou, Pudilová smutní
Následoval jediný z původně dvou ženských duelů na kartě. Lucie Pudilová (15-10) se měla utkat s Lucií Szabovou v pomyslném ženském zápase století, nicméně slovenská hvězda onemocněla a nastoupit nemohla.
Místo ní dostala šanci Cecilie Bolander (3-1), která se dle původních plánů měla utkat se Sarou Smajič. Byla však předem zvolena jako oficiální náhradnice a mohla za to být jen ráda.
Norka za sebou měla v organizaci jediný zápas. Svedla ho právě s Pudilovou. Doručily nejlepší ženský duel v historii stáje Oktagon MMA a fanoušci měli důvod se na odvetu těšit. Obě tvrdily, že v zápase mohly ukázat více. Inu, dostaly možnost dokázat svá slova a přetavit je v činy.
Bylo otázkou, v jaké formě ale nastoupí Češka. Postihla ji totiž rodinná tragédie, kvůli níž dokonce přemýšlela o tom, že nenastoupí.
A jak tedy zápas vypadal? První kolo žádnou divočinu nenabídlo. Spíše se jednalo o taktickou bitvu. Vyrovnanou, o něco lépe ale na rozhodčí zapůsobila Bolander, která vyhrála u všech 10-9. Ve druhé kole Pudilová zabrala a byla nebezpečnější, srovnala na 19-19. Třetí kolo přineslo navýšení tempa a pokračování boje v postoji. Dva sudí jej přiřkli Norce, jen jeden Češce.
Čtvrté kolo pak jasně ukázalo, že štípané jako v prvním zápase se rozhodně nedočkáme. To však neznamenalo, že by byla nuda. Naopak. Obě děvčata si vyměňovala kombinace a po čtyřech kolech bylo u dvou sudích srovnáno 38-38. U jednoho vedla Cecilie 39-37.
V pátém kole potřebovala Pudilová zabrat, musela získat přízeň dvou rozhodčích. Jenomže i když byla celá pětiminutovka víceméně vyrovnaná, nicméně české bojovnici ani výkon v něm na vítězství nestačil.
Na split decision zvítězila Bolander, která je novou šampionkou. Napsala tak nádherný příběh.
Vémola prohrál, Fleury jej na body dominantně porazil, Oktagon má nového šampiona
Předposlední duel galavečera byl výjimečný tím, že byl posledním, který Karlos Vémola (37-8) absolvuje v pražské O2 areně. Šampion polotěžké váhy měl bojovat v listopadu v Bratislavě s Pirátem, ten se ale vážně zranil.
Terminátor tak stál o třetí zápas s Patrikem Kinclem, ten ale z několika důvodů nastoupit nemohl. Místo toho se dočkal životní šance Will Fleury (13-3), jedna z největších prověrek rodáka z Olomouce v kariéře.
Podle kurzů byl Vémola poměrně velký outsider. Minimálně na jeho poměry. Stejně jako jeho soupeř ovšem oplýval sebevědomím. Na rozdíl od Ira ale odmítal řeči o tom, že zápas ukončí v prvním kole. Domníval se, že duel dojde do šampionských kol.
Duel skutečně do šampionských kol došel. Dokonce došel na body. A byl jednostranný. Od prvního kola až do konce byl Will Fleury tím jednoznačně lepším. Dominoval na zemi, dominoval v postoji, dominoval všude. Vémola v zápase ukázal hlavně srdce bojovníka, hodně toho ustál, ani jednou nešel k zemi, i když působil zlomeně.
Z nějakého důvodu Karlos zůstával i po spoustě inkasovaných úderů na nohách. Ustál i tvrdé koleno. Snažil se, odmítal to vzdát. To však byla v zápase jeho jediná výhra, „pouze“ morální. Ir vyhrál na body dominantně 50-44 a je novým králem polotěžké váhy.
Keita je druhým králem Tipsport Gamechangeru, Paradeisera ukončil ve druhém kole
Tripl crown king, chcete-li král se třemi korunami. Největší zápas v historii organizace. Bitva, která by se neztratila na žádném galavečeru UFC. Šlo o titul lehké váhy, 300 tisíc eur, trofej pro vítěze Tipsport Gamechangeru a post jedničky P4P žebříčku. Hlavní zápas galavečera OKTAGON 65 sliboval opravdu špičkovou podívanou.
Do velké odvety šel jako mírný favorit Losene Keita (15-1), který dosud prohrál jen kvůli tomu, že se zranil. V prvním zápase navíc vyhrál. Ronald Paradeiser (21-8) ale od té doby udělal velký progres a teď ho chtěl dokázat.
Black Panther onen progres neustále zpochybňoval, nicméně slovenská hvězda působí vyrovnaněji než kdy jindy. A výkony Rony předváděl v poslední době poměrně suverénní. Na Keitu si věřil.
Hned první kolo ukázalo kvalitu obou borců. Keita předváděl ohromnou rychlost a vynikající pohyb, Rony potvrdil dobrou kontrolu vzdálenosti, navrch však měl aktivnější Losene, který vesměs tvořil zápas svou aktivitou. Měl více úderů a signifikantnějších momentů, byť do potíží Ronyho nedostal. První kolo Black Panther ovládl třikrát 10-9.
I ve druhé pětiminutovce měl navrch Keita. V postoji dával lepší údery, čím dál více se odhodlával i k delším kombinacím. A právě jedna taková mu ve druhém kole, respektive v jeho závěru pomohla k vítězství před limitem. Dokázal totiž u pletiva Paradeisera natrefovat a Slovák sahal po takedownu. To se však ukázalo být jako obrovská chyba.
Když už měl totiž Rony Keitu chyceného kolem pasu, tak Black Panther udeřil tvrdými kladivy do hlavy Slováka a ten padl k zemi. Stačilo přidat pár úderů a bylo po všem.
Losene Keita tak podruhé porazil Ronyho Paradeisera a stává se druhým vítězem Tipsport Gamechangeru, králem lehké váhy a také P4P žebříčku.
Zdroj: Oktagon MMA, X
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Nečekaná trenérská rošáda! Realizační tým Sparty opouští hned trojice trenérů
-
Chance Ligapřed 3 dny
Velká ztráta pro Baník? Ewerton je na odchodu, míří do afrického velkoklubu
-
Hokejpřed 1 dnem
Finský rozhodčí pod palbou kritiky. Oslabil nás v důležitém momentu utkání, bědují Kanaďané
-
Chance Ligapřed 3 dny
Brankářská bomba pro Slovan Liberec! Na sever Čech se zřejmě vrátí bývalý reprezentant se zkušenostmi z nejlepších lig