Spojte se s námi


Ostatní

Norští běžkaři si pochvalují „zázračnou látku“ pro zlepšení výkonů. Zakázaná není, máte ji doma také

Norští běžkaři v čele s Johannesem Høsflotem Klæboem, ale také zlatý olympijský triatlonista z Tokia Kristian Blummenfelt nebo držitel dvou zlatých z Tokia Jakob Ingebrigtsen. Ti všichni veřejně přiznávají, že pro zlepšení výkonů užívají jistou známou substanci. Je to jedlá soda.

Publikováno

dne

Norští běžkaři v čele s Johannesem Høsflotem Klæboem, ale také zlatý olympijský triatlonista z Tokia Kristian Blummenfelt nebo držitel dvou zlatých z Tokia Jakob Ingebrigtsen. Ti všichni veřejně přiznávají, že pro zlepšení výkonů užívají jistou známou substanci. Je to jedlá soda.

  • Podle specialistů jedlá soda zlepšuje anaerobní výkon, optimalizuje svalové pH a snižuje nebo oddaluje únavu
  • Mezi zastánce této metody patří řada úspěšných sportovců ze Skandinávie – Klæbo, Dahlqvistová či Ingebrigtsen
  • Jedlá soda má i negativní efekt. Pokud je jedinec citlivější nebo užije příliš velké množství, pocítí bolesti břicha

Jedlá soda je triviální název hydrigenuhličitanu sodného (NaHCO3). Kromě toho, že se používá do kypřicích prášků do pečení a šumivých prášků do nápojů, slouží také jako náplň hasicích přístrojů. V domácnosti má univerzální využití, třeba pro čištění kuchyňských spotřebičů nebo pro odstraňování skvrn z povrchů.

Průkopníky užívání tohoto povoleného dopingu ve sportu jsou atleti, triatlonisté a veslaři, nyní jedlou sodu objevují také jejich kolegové ze zimních sportů.

„Studie zjistily, že jedlá soda pomáhá při extrémně náročných výkonech typických pro vrcholové sporty,“ uvedl v rozhovoru pro finský deník Iltalehti výživový specialista Mikael Fogelholm. „Jedlá soda slouží ke zlepšení anaerobního výkonu, optimalizaci svalového pH a zvýšení hladiny energie.“

A také snížení únavy. Jedlá soda údajně efektivně neutralizuje laktát, který vzniká během sportovní aktivity. Díky tomu oddálí svalovou únavu a sportovec se stává výkonnější.

Klæbovi jedlá soda pomohla pro vítězství na Světovém poháru

Doporučuje se užívat 0,2 – 0,3 g jedlé sody na 1 kg hmotnosti, a to hodinu až tři hodiny před sportovním výkonem.

„Občas to užívám. Inspirovali mě cyklisti. Není to žádná novinka,“ pronesl stručně norský král bílé stopy, běžkař Johannes Høsflot Klæbo v rozhovoru pro NRK během Světovém poháru v Trondheimu, kde vyhrál klasickou desítku i skiatlon.

„Na mě to zabírá skvěle,“ uvedla švédská běžkyně Maja Dahlqvistová. „Pokaždé, když si to na závod vezmu, se cítím lépe.“

Někomu se z ní dělá zle. Sundlingová ji raději užívá výhradně jen na pečení

Ovšem pozor, jedlá soda má i vedlejší efekt. „Pokud jí užijete příliš, hrozí žaludeční nevolnost,“ uvedl pro NRK Truls Raastad, profesor z katedry fyzické výkonnosti na Norské univerzitě sportu a sportu. „Je zrádné užívat látku ve formě klasického prášku do pečiva. Lepší jsou profesionálnější přípravky, jsou k žaludku šetrnější.“

I mezi skandinávskými sportovci jsou odpůrci této metody. Třeba Švédka Jonna Sundlingová, čtyřnásobná mistryně světa a olympijská vítězka v běhu na lyžích. „Ráda peču, takže to používám pro pečení cukroví. Ale když jsem to zkoušela na tréninku, jen mě z toho bolelo břicho.“

Zdroje: NRK, Iltalehti

Reklama

Oblíbené