Spojte se s námi


Bojové sporty

Problém nízkých odměn bojovníků v UFC: Kde je skutečný problém?

Je obecně známo, že UFC neplatí svým bojovníkům zrovna štědře, a to i přesto, že podstupují obrovské fyzické i psychické riziko. Po měsících tvrdé přípravy a přísného shazování váhy musí strávit 15 až 25 minut v oktagonu s rizikem vážného zranění. Jak je tedy možné, že někteří bojovníci vydělají méně než Alex Pereira, když pracoval v pneuservisu?

Je obecně známo, že UFC neplatí svým bojovníkům zrovna štědře, a to i přesto, že podstupují obrovské fyzické i psychické riziko. Po měsících tvrdé přípravy a přísného shazování váhy musí strávit 15 až 25 minut v oktagonu s rizikem vážného zranění. Jak je tedy možné, že někteří bojovníci vydělají méně než Alex Pereira, když pracoval v pneuservisu? A co kdybychom vám řekli, že problém nemusí být jen na straně UFC? Pojďme se podívat na tři hlavní faktory, které tento problém ovlivňují.

  • V roce 2019 UFC uzavřelo s ESPN smlouvu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů
  • Aktuálně UFC spravuje přibližně 600 bojovníků
  • Pokud by UFC začalo platit bojovníkům výrazně více, mnozí by mohli přestat bojovat tak často

Nevýhodné smlouvy UFC s vysílacími partnery

V roce 2019 UFC uzavřelo s ESPN smlouvu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, která zavazuje organizaci odvysílat minimálně 30 akcí ročně. Na první pohled se to může zdát jako výhra – více zápasů, více zábavy pro fanoušky. Realita je však mnohem komplikovanější.

Tato smlouva tlačí UFC k tomu, aby organizovalo akce téměř každý týden, a to i za cenu nízké kvality turnajů. Karty často zahrnují nezkušené bojovníky, kteří by se za normálních okolností na hlavní kartu vůbec nedostali. Výsledek? Klesající úroveň zápasů a rostoucí frustrace fanoušků. Apex turnaje jsou navíc dojeny do extrému, což situaci jen zhoršuje.

Povinnost udržovat aktivní roster a žebříčky UFC

Aktuálně UFC spravuje přibližně 600 bojovníků. Aby zůstaly divize relevantní a žebříčky se posouvaly, musí bojovníci pravidelně nastupovat do zápasů. Navíc Dana White’s Contender Series přináší další nové talenty, čímž se roster ještě zvětšuje.

V důsledku toho UFC musí organizovat ještě více akcí, aby každý bojovník měl alespoň jeden zápas ročně. To ovšem znamená další dělení již tak omezeného rozpočtu, což snižuje odměny pro jednotlivé bojovníky.

Paradox vyšších odměn v UFC

Možná překvapivý fakt: pokud by UFC začalo platit bojovníkům výrazně více, mnozí by mohli přestat bojovat tak často. Příkladů je dost – jakmile bojovníci vydělají „velké peníze,“ jejich aktivita v oktagonu často klesá. Příkladem může být Conor McGregor, který se po svých obrovských výdělcích objevuje v oktagonu jen sporadicky.

Tento fenomén způsobuje, že UFC upřednostňuje nižší platy, aby si zajistilo pravidelnou účast bojovníků. Pokud by se bojovníci rozhodli zápasit méně často, organizace by se dostala do slepé uličky, kde by nebylo možné splnit smluvní závazky vůči ESPN.

Budoucnost: Naděje na změnu?

Současná smlouva s ESPN vyprší v roce 2025, což by mohlo otevřít dveře k lepšímu partnerství a možnému zlepšení situace. Do té doby ale zůstává UFC v paradoxní situaci: nízké odměny bojovníků sice organizaci zajišťují stabilitu, ale na úkor zdraví a spokojenosti sportovců.

Jasné je jedno – UFC musí najít způsob, jak bojovníkům zajistit lepší podmínky, aniž by ohrozilo svůj provoz. Zda se to podaří, ukáže až čas.

Zdroj: Youtube, UFC, Instagram

Email Icon
Reklama

Oblíbené