Lotyšsko opět vyhrálo až v prodloužení, v poslední vteřině Francie chybovala a Daugavins vystřelil bod navíc

Lotyšsko i ve svém dalším zápase na mistrovství světa dovedlo svůj zápas až do prodloužení. Obrana Francie spáchala hrubou chybu několik vteřin před koncem nastaveného času a lotyšský kapitán Kaspars Daugavins i tentokrát rozhodl prodloužení, tentokrát Lotyšsko zvítězilo 3:2.

Ačkoliv papírově domácí Lotyšsko bylo v 1. třetině aktivnější, vedení se ujala Francie. Obránce Oskars Blatna dostal v 16. minutě pětiminutový trest společně s trestem osobním a Francie přesilovou hru využila zásluhou Stephana Da Costy.

Blatna zcela zbytečně mimo hru píchl jednoho ze soupeřů koncem hokejky, rozhodří dlouho situaci zkoumali, a nakonec se rozhodli pro vyšší trest. Pro Lotyšsko byla situaci o to horší, že to bylo v oslabení, Blatna tak soupeři nabídl přesilovku 5 na 3.

Ve 2. třetině se hra vyrovnala, vedením povzbuzená Francie dělal lotyšské obraně až nečekané problémy. Lotyšsko tak opět ukázalo, že jeho obrana nepatří k nejpevnějším defenzivám na šampionátu.

Necelé 3 minuty od začátku 3. třetiny Lotyšsko srovnalo krok. Po rychlém přechodu do útoku Martins Dzierkals nabil Ralfsu Freibergsovi, který však nevystřelil ale našel před brankou zcela volného Rodriga Abolse.

28letý forvard tak vstřelil svůj 2. gól na turnaji a srovnal na 1:1. V polovině závěrečné části dostalo svou 5minutovou přesilovku i Lotyšsko po zákroku Hugo Galleta do oblasti hlavy a krku.

Akci z vlastního pásma rozjel Daugavins, který trefil tyč a dorážku do prázdné branky zvládl Roberts Bukarts. Lotyšsko tak otočilo skóre.

Tři minuty před koncem 3. třetiny se k odraženému puku po vhazování dostal Pierre-Édouard Bellemare a nekompromisně poslal puk do branky. Francouzská hvězda ze Seattlu tak srovnala stav zápasu na 2:2 a duel poslala do prodloužení.

Prodloužení

Prodloužení už mířilo do konce, když jeden z obránců pát vteřin před koncem ztratil puk v souboji s Daugavinsem, který se z ničeho nic řítil sám na brankáře. Kapitán lotyšské reprezentace se s ničím nepáral a luxusním blafákem vymíchal francouzského brankáře, a dokonce i stihl puk poslat do branky včas před závěrečnou sirénou.

Lotyšsko tak získalo do tabulky skupiny B cenné 2 body. Totéž platí pro Francii, pro kterou je bod ještě cennější. Reprezentace galského kohouta se tak bodově dotáhla na Polsko se kterým si to velice pravděpodobně rozdá o sestup.

Zdroj: Mistrovství světa 2024