Hokej
Lídrem produktivity NHL se stal Nikita Kucherov. Střelcům kraloval jednoznačně Auston Matthews
Kanadské bodování v letošní sezoně ovládl podruhé v kariéře Nikita Kucherov, jenž předváděl úchvatné bodové dostihy s Kanaďanem Nathanem MacKinnonem. Ruský hokejista měl ovšem lepší finiš a po právu se raduje ze zisku Art Ross Trophy. To Auston Matthews si již od samého počátku v tabulce střelců jel svou vlastní soutěž a naprosto jednoznačně si došel pro třetí trofej Maurice Richarda.
Kanadské bodování v letošní sezoně ovládl podruhé v kariéře Nikita Kucherov, jenž předváděl úchvatné bodové dostihy s Kanaďanem Nathanem MacKinnonem. Ruský hokejista měl ovšem lepší finiš a po právu se raduje ze zisku Art Ross Trophy. To Auston Matthews si již od samého počátku v tabulce střelců jel svou vlastní soutěž a naprosto jednoznačně si došel pro třetí trofej Maurice Richarda.
Hranici 100 bodů pokořilo 9 hráčů, všem kraloval Kucherov
Vítězem produktivity se stal podruhé v kariéře Nikita Kucherov z Tampy Bay, jenž zaznamenal 144 bodů. O 16 bodů tak překonal své bodové maximum ze sezony 2018-19, kdy Art Ross Trophy vyhrál poprvé. Navíc jako pátý hráč v historii NHL zaznamenal 100 asistencí během jediné sezony a zapsal se tak nesmazatelným písmem do historie této soutěže.
Kucherov se prakticky polovinu sezony přetahoval o prvenství v bodování s Nathanem MacKinnonem, kdy se pravidelně střídali na čele. Ruský lídr Tampy Bay pokořil 100 bodovou hranici již počtvrté v kariéře a v následující sezoně se dá předpokládat to, že dosáhne v NHL milníků v podobě 900 bodů a 600 nahrávek. Svými skvělými výkony v letošní sezoně se navíc řadí mezi aspiranty na Hart Trophy, jež je udělována nejužitečnějšímu hráči sezony.
Na druhém místě skončil se 140 body lídr Colorada Avalanche Nathan MacKinnon. Ten své bodové maximum z loňské sezony vylepšil o plných 29 bodů! Navíc poprvé v kariéře zdolal 50 brankovou hranici, k čemuž si dopomohl i dvěma 4 brankovými vystoupeními. Stejně jako Kucherov je horkým adeptem na Hart Trophy, na kterou byl v minulosti již třikrát nominován, ale doposud jí nezískal.
Connor McDavid šestou Art Ross Trophy nezískal
Třetí příčku obsadil Connor McDavid, jenž zaznamenal 132 bodů. Tento již pětinásobný vítěz produktivity doplatil na bídný start sezony a na rozdíl od svých konkurentů vynechal 6 utkání. I přesto se několik týdnů před koncem základní části vměstnal do boje o čelo produktivity.
V letošní sezoně se stal čtvrtým hokejistou v historii, který pokořil hranici 100 asistencí během jediné sezony a zažil nevídanou přeměnu. V loňském ročníku kraloval všem střelcům, načež tentokrát dal o 32 branek méně! Avšak proměnil se v nahrávače a společně s Kucherovem jako druhý pár v historii během jedné sezony nasbírali alespoň 100 nahrávek. Navíc v pouhých 27 letech tento hráč pokořil hranici 100 bodů již posedmé v kariéře a v průběhu příští sezony se zapíše do dějin jako jeden z nejrychlejších hráčů historie, co pokoří hranici 1000 bodů v základní části.
Na čtvrté příčce skončil se 120 body Artěmij Panarin z New York Rangers. Ten zažil rovněž životní sezonu. Poprvé v kariéře pokořil 100 bodovou hranici a o jedinou branku mu unikla meta 50 gólů v sezoně. O Dalších 10 bodů zpět je na páté příčce český nejlepší hráč posledních let David Pastrňák. Ten v letošní sezoně zaznamenal 47 branek a k nim přidal 63 nahrávek, což je nejvíce v jeho kariéře. O 3 body tak zaostal za svým maximem z loňského ročníku a hranici 50 branek v sezoně bohužel nepokořil, jelikož mu ke konci základní části došel dech jako celému celku Bostonu.
Na šesté pozici skončil nejlepší střelec ligy Auston Matthews se 107 body, následován Leonem Draisaitlem, jenž měl o bod méně. Osmý skončil Mikko Rantanen z Colorada se 104 body. Devátou příčku obsadil J.T. Miller z Vancouveru se 103 body a desítku uzavírá William Nylander z Toronta, jemuž hranice 100 bodů unikla o dva body.
Králem střelců potřetí Matthews
Americký kanonýr Matthews zaznamenal neuvěřitelných 69 branek a střeleckou tabulku vyhrál o propastných 12 branek. Potřetí v kariéře tak vyhrál prestižní Maurice Richard Trophy určenou nejlepšímu střelci základní části. Rekordmanem je v tomto ohledu druhý nejlepší střelec historie Alexander Ovečkin s 9 prvenstvími.
Matthews celou sezonu sváděl souboj prakticky sám se sebou, jelikož se velmi nadějně jevila možnost pokoření hranice 70 branek v sezoně, což by se povedlo poprvé od sezony 1992/93. Bohužel tento milník nepadl, přesto předvedl nejlepší výkon tohoto tisíciletí a 15. nejlepší všech dob.
Matthews již podruhé v kariéře pokořil hranici 60 branek v sezoně. Od svého vstupu do NHL v 8 po sobě jdoucích sezonách zdolal metu 30 branek a v 6 případech 40 branek. Matthews se rovněž řadí mezi vážné adepty na zisk Hart Trophy.
Druhý v tabulce střelců skončil poněkud překvapivě Sam Reinhart z Floridy. Ten prožil životní sezonu s 57 vstřelenými brankami. A o neuvěřitelných 24 gólů si vylepšil své střelecké maximum během jediné sezony. S 54 brankami skončil na třetím místě další málo očekávaný střelec. Konkrétně Zach Hyman z Edmontonu, jenž těžil především z nahrávek McDavida a své střelecké maximum vylepšil o 18 branek.
Posledním, kdo se přehoupl přes 50 brankovou metu, je s 52 zásahy MacKinnon z Colorada, jenž jako Reinhart a Hyman pokořil tuto metu rovněž poprvé v kariéře. Pastrňák skončil se 47 vstřelenými góly na sedmé příčce.
Zdroj: NHL
-
Fotbalpřed 2 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 2 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 5 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Bundesligapřed 12 hodin
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil