Golf
PGA Tour vs. LIV Golf: Srovnání dvou golfových světů. Který je pro fanoušky atraktivnější?
V profesionálním golfovém světě panuje aktuálně velmi napjatá situace. S nástupem LIV Golfu na scénu se tento svět roztříštil. Nyní tady máme prakticky tři skupiny fanoušků. Věrné zastánce PGA Tour, jenž LIV Golfu nikdy nepřijdou na chuť, fanoušky LIV, kteří se k PGA Tour otočili zády a pak neutrální skupinu, která si ráda užije obě verze golfu.
V profesionálním golfovém světě panuje aktuálně velmi napjatá situace. S nástupem LIV Golfu na scénu se tento svět roztříštil. Nyní tady máme prakticky tři skupiny fanoušků. Věrné zastánce PGA Tour, jenž LIV Golfu nikdy nepřijdou na chuť, fanoušky LIV, kteří se k PGA Tour otočili zády a pak neutrální skupinu, která si ráda užije obě verze golfu.
Předem je asi potřeba říct, že nejzábavnější pro golfového fanouška je, když může vidět nejlepší hráče na hřišti pohromadě. Tohle je už ale dnes spíš vzácnost. Od příchodu LIV Golfu se profesionální golfová scéna rozdělila.
Stále jdou tady major turnaje, které by měly proti sobě postavit ty nejlepší na světě, ale už ani tohle neplatí. Pro kvalifikaci na major turnaje je zásadní postavení ve světovém žebříčku (OWGR – Official World Golf Ranking). A to bohužel v tuto chvíli neodpovídá realitě.
Hráčům LIV Golfu totiž stále nejsou body do OWGR připočítávány. Například Joaquin Niemann je hráč, který momentálně na světě hraje konstantě možná nejlepší golf. Přesto mu v žebříčku patří až 80. pozice.
Jon Rahm je sice zatím třetí, ale jen díky tomu, že hraje na LIV Golf krátce. Pokud se současný systém OWGR nezmění, brzy se ocitne třeba na 284. místě, jako je momentálně Dustin Johnson. A že by byl Johnson horší než 283 hráčů na světě. Myslím, že si dokážete odpovědět sami.
Fanoušci si musejí vybírat
Díky tomu se tak dostáváme do fáze, kdy si musejí fanoušci buď nějaké své oblíbence odpustit nebo prostě sledovat akce jak PGA Tour tak LIV Golfu. Dnes se podíváme právě na tu kategorii fanoušků, která chce sledovat všechny nejlepší hráče a dokáže se tak naklonit jak k PGA, tak také LIV.
Jaké jenou největší rozdíly těchto dvou organizací? Který formát turnaje je divácky atraktivnější?
První a zásadní rozdíl je v počtu kol a odehraných jamek. Zatímco PGA Tour ctí tradici čtyř kol, cutu v polovině turnaje a celkem tedy hry na 72 jamek, LIV Golf se vydal svou cestou. Na turnajích hraje tři kola bez cutu, což dává dohromady součet 54 jamek (římsky LIV).
Druhý zásadní rozdíl je, že zatímco na PGA Tour hrají golfisté postupně od 1. do 18. jamky, v LIV Golfu hrají všichni hráči najednou ve stejný čas. To znamená, že někteří začnou své kolo na jamce číslo 1, zatímco někteří třeba na jamce číslo 16.
Pár hodin vs. celý den
To zahrnuje takzvaný „brokovnicový start“, tedy že všichni soutěžící začínají hrát prvním úderem v přesně stanovený čas. To tedy znamená, že jedno kolo turnaje LIV trvá přibližně pět hodin, kdežto jedno kolo na okruhu PGA Tour trvá v závislosti na startovním poli klidně i celý den. U LIV Golfu to také znamená omezení hráčů ve startovním poli. Maximálně může hrát jedno kolo LIV Golfu 54 hráčů, na další startující není v tento čas prostor.
Na druhou stranu, dává to férové povětrnostní podmínky všem zúčastněným. Nemůže se tak stát, že jeden hráč hraje dopoledne ve slunečném počasí a bezvětří, zatímco druhý třeba odpoledne za deště a silného větru. I to má sice své kouzlo, ale férové podmínky přece jen trochu vítězí.
Ve výhodě je LIV Golf pak také z diváckého hlediska. Vášnivý fanoušek nemusí sedět u televize (případně se procházet po golfovém hřišti) 10-12 hodin. Časově je na sledování LIV Golf mnohem méně náročnější. Samotní organizátoři si proto slibují, že i díky tomu přitáhnou ke golfu mladší generaci publika.
Z pohledu fanouška se také jedná o přehlednější pohled na průběžné skóre, neboť v jeden čas mají plus-mínus všichni hráči odehraný stejný počet jamek. Na druhou stranu, kazí to částečně to překvapení, když v polovině hracího kola ještě nemůžete tušit, jetsli třeba Roryho McIlroye ještě ten den někdo dostihne či nikoliv.
Chaos v orientaci, který nemusí sedět všem
Divák v televizi sice vidí, kolik zbývá hráčům do cíle, vidí jeho skóre, ale orientace je přece pro méně pozorného diváka trochu horší. Jinak řečeno, když jdou hráči postupně hezky za sebou, nemusíte tolik přemýšlet, jaké všechny jamky vašeho oblíbence čekají.
Na PGA Tour je prostě jasné, že 18. jamkou vše končí. V závěru turnaje to také znamená, že veškerá pozornost je upjata jen na ty nejlepší hráče. Z druhého pohledu, znamená to na konci každého kola také velké prodlevy.
LIV golf láká diváky také na to, že mohou sledovat více golfových úderů v kratším časovém úseku. Stále nějaká akce. To vše znamená také menší prostor pro komerční brejky. Velká spousta fanoušků v Severní Americe v posledních letech nadává, že musí sledovat až příliš mnoho reklam.
Týmový golf jako bonus, ale zatím žádná spása
PGA Tour je čistě hra jednotlivců. Až do dnes jsme znali týmový golf pouze v rámci Ryder Cupu či podobné akce. Na těchto turnajích se stal týmový golf divácky velmi atraktivní disciplínou. Možná i proto se LIV Golf vydal tímto směrem. Udělat z golfu více týmový sport.
To může z jedné strany fungovat a z druhé strany nefungovat zároveň. V první řadě potřebujete mít na hřišti týmové hráče. To je věc, kterou se někteří hráči spíš zatím učí. Už nehrají jen za sebe, jak byli celý život zvyklí. Každá rána se odrazí nejen v kartě jednotlivce, ale také na týmovém skóre. Když to kazíte, nekazíte to jen sobě, ale také spoluhráčům.
Z diváckého pohledu je to určitě koření. V mnoha případech se totiž stane, že je po individuální stránce turnaj několik jamek před koncem rozhodnutý. Určitě to znáte. Tri jamky do konce, skoro nikdo na hřišti, zatímco leader vede o pět úderů. Vyloženě čekáte, jestli trefí míček do lesa nebo do vody, aby tu koncovku trochu zdramatizoval.
U LIV Golfu je ale ve hře ještě týmový pohár a další nemalá finanční odměna pro hráče. Díky tomu se tak i za rozhodnuté situace stále o něco hraje, což může koncovce jen pomoct.
Na druhou stranu, LIV Golf zatím zdaleka neudělal z týmového turnaje tak jedinečnou záležitost, jako asi původně zamýšlel. Z diváckého pohledu je to stále jen nějaký doplněk ve hře, přestože to má být velká revoluce a dominanta LIV Golfu.
Třeba se tak stane, až jednou, jak LIV Golf plánuje, odkoupí týmy miliardářské společnosti a vzniknou stáje po vzoru Formule 1. Pak se třeba fanoušci s identitou týmů budou spojovat mnohem lépe.
LIV Golf jako celosvětové turné
Pak je tady ještě jedna zásadní věc, která obě organizace od sebe výrazně odlišuje. PGA Tour je výhradně americkou záležitostí. Hraje se v Americe a cílí na americké publikum. Jenomže, dlouhá léta už není PGA jen o amerických hráčích.
Ano, je tady také DP World Tour, která působí na evropském kontinentu, ale startovní pole těchto svou organizací je nesrovnatelné, byť se tu a tam pár hráčů v Evropě v rámci turnaje DP World Tour objeví.
LIV Golf se však rozhodl vyrazit globálnějším směrem. Hraje turnaje jak po amerických městech, tak také v Mexiku, Londýně, Hong-Kongu nebo Španělsku. Má také mezinárodně rozmanité startovní pole, což v žádném případě není náhoda. Taková je strategie.
LIV Golf se nechce stát nejlepším turné v Americe, ale nejlepším turné na světě. O svou slávu zatím bojuje trochu těžko, což stojí mnoho a mnoho miliard ze saúdskoarabského veřejného investičního fondu. Jestli je to ten největší problém? Těžko říct.
Fotbal i vrcholový Motorsport v posledních letech rostou prostřednictvím stejných financí. Rozhodně nemůžeme říct, že to není problém, ale také si musíme přiznat, že taková je realita.
Suma sumárum
Když se na to podíváme z čistě diváckého hlediska, kdy golf je zkrátka především jiný produkt. Objektivně asi nelze na první dobrou říct, jestli horší nebo lepší. Pro diváka je určitě LIV Golf časově méně náročný. V něčem chaotičtější, ale v něčem určitě přehlednější.
Nabízí v sezóně výrazně méně turnajů s výrazně menším startovním polem. I tohle může být plus i minus zároveň.
Mnohem důležitější ale možná je, že přináší PGA Tour konkurenci. Také PGA musela díky LIV Golfu překopat některé zajeté systémy. Vytáhnout z rukávu více peněz, více výhod pro hráče. Dlouhá léta byla PGA Tour kritizována, že je jen monopol, který drží hráče v šachu a nutí je hrát co nejvíce turnajů.
LIV Golf se vydal jiným směrem. Vydal se myšlenkami, které už dlouhá léta prosazují Greg Norman nebo Phil Mickelson. V tuto chvíli je golfový svět rozbitý.
V příštích letech tak můžeme očekávat prakticky cokoliv. Může se stát, že LIV Golf zanikne a vše se vrátí do starých kolejí. Samotní zástupci LIV však říkají: „LIV Golf je tady a nikam neodejde.” Není ani vyloučeno, že PGA Tour jednoho dne ztratí dominantní pozici na trhu a LIV jej přeskočí. Už teď PGA Tour částečně bojuje s poklesem sledovanosti.
A nebo se pro dobro hry naučí obě organizace žít po svém boku a společně přinášet fanouškům na celém světě ty nejlepší zážitky světového golfu. Profesionální golf už ale nutně potřebuje nějaký jasný směr.
Zdroj: PGA Tour, LIV Golf
-
Fotbalpřed 3 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 1 dnem
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 3 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 2 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí