Spojte se s námi


Fotbal

Nejdražší teenageři v historii Premier League

V rámci Premier League je zcela běžné, že si kluby kupují hráče, kteří jsou ještě v teenagerovském věku. Asi tím zcela nejznámějším přestupem je přesun Wayna Rooneyho z Evertonu do Manchesteru United z roku 2004. Rooney byl dlouho nejdražším teenagerem v historii anglické soutěže, jeho rekord byl však překonán.

Publikováno

dne

V rámci Premier League je zcela běžné, že si kluby kupují hráče, kteří jsou ještě v teenagerovském věku. Asi tím zcela nejznámějším přestupem je přesun Wayna Rooneyho z Evertonu do Manchesteru United z roku 2004. Rooney byl dlouho nejdražším teenagerem v historii anglické soutěže, jeho rekord byl však překonán.

Fábio Silva

Portugalského útočníka by na seznamu čekal málokdo. V roce 2020 za něj však Wolves poslali do Porta 40 milionů eur. Při uvedení věcí na pravou míru zjistíme, že tehdy 18letý útočník měl zkušenost se seniorským fotbalem minimální. Pouhých 21 zápasů za Porto a v nich 3 góly se 3 asistencemi.

V první sezoně na ostrovech Silva dostal šanci ve 36 zápasech ve kterých 4x skóroval. Vedení Wolves možná čekalo více, ale na kluka s minimálními zkušenostmi to nebylo úplně beznadějné. Další sezonu však nepřidal další gól a klub mu našel nové působení v rámci hostování.

Nejdříve půlroční hostování v Anderlechtu, poté další půl rok v nizozemském PSV. Nikde Portugalec nepřesvědčil, že by měl být světovou extratřídou na své pozici. Momentálně Silva působí na hostování v Čechách známých Rangers a za 13 zápasů stihl vstřelit 4 branky. Současná tržní hodnota je však 13 milionů eur, tedy nízko pod pořizovací cenou.

Anthony Martial

Francouzský útočník vtrhl do Premier League jako velká voda. Krátce po přestupu za 60 milionů eur z Monaka v dresu Manchesteru United premiérovým gólem sestřelil Liverpool. Ve svém dalším zápase přidal 2 branky do sítě Southamptonu.

Vše nasvědčovalo tomu, že v budoucnu půjde o excelentního křídelníka. O potenciálu věděli i United, kteří by v případě Martialovi výhry Zlatého míče poslali do Monaka dalších 50 milionů eur. Postupem času se z Martiala stal hrotový útočník, jelikož na křídle působil lenivým dojmem.

Ostatně líně Martial působí ve svých posledních sezonách i na hrotu útoku. Nejlepší Francouzova sezona v Anglii přišla pod norským managerem Ole Gunnar Solskjærem. Za sezonu 2019/20 si Martial připsal 23 gólů a 12 asistencí. Na konci aktuální sezony mu končí smlouva v United, kteří ho nechají odejít zadarmo.

Roméo Lavia

Belgickému záložníkovi na podzim odbylo kulatých 20 let. Ještě před kulatinami za něj londýnská Chelsea poslala do Southamptonu 62 milionů eur. Lavia se tedy stal nejdražším přestupujícím teenagerem v historii Premier League. Za svůj předešlý klub přitom odehrál pouze jednu jedinou sezonu na seniorské úrovni.

V Chelsea má Belgičan zatím odehráno pouhých 32 minut. Jeho přestup je určitě slibný do budoucna, ale takovýchto přestupů Chelsea za poslední rok předvedla hned několik. Lavia se potýká s častými zraněnímí. Na začátku sezonu ho postihlo zranění kotníku a při dostávání se do zápasové praxe si poranil hamstring. S hamstringem bojuje doteď, a proto ho ani v nejbližší době nenajdeme na zápasové soupisce Chelsea.

Zdroj: Premier League, Transfermarkt, Sportrevue

Reklama

Oblíbené