Spojte se s námi


Hokej

Alexandr Ovečkin a jeho 50brankové sezony

Aktuálně druhý nejlepší střelec historie NHL Alexandr Ovečkin doposud nastřílel 838 branek v základní části a na vedoucího Wayna Gretzkyho doposud ztrácí 56 branek. Ve své kariéře ovšem dokázal již devětkrát pokořit metu 50 branek v sezoně, což dokázaly už pouze dvě další legendy, již zmiňovaný hokejový bůh a Mike Bossy.

Publikováno

dne

Aktuálně druhý nejlepší střelec historie NHL Alexandr Ovečkin doposud nastřílel 838 branek v základní části a na vedoucího Wayna Gretzkyho doposud ztrácí 56 branek. Ve své kariéře ovšem dokázal již devětkrát pokořit metu 50 branek v sezoně, což dokázaly už pouze dvě další legendy, již zmiňovaný hokejový bůh a Mike Bossy.

Nyní si v krátkém přehledu připomeneme nejen sezony, ve kterých tuto metu zdolal, ale i ročníky, kdy kraloval střelcům. Metu 50 branek sice Ovečkin překonal v devíti případech, ale ne vždy mu to zaručilo pozici nejlepšího kanonýra. Maurice Richard Trophy, která je určena právě nejlepšímu střelci základní části, získal rovněž v devíti případech, což je rekord NHL.

Sezona 2005-2006 – 52 branek

Jednička draftu roku 2004 pokořila hranici 50 branek hned ve své úvodní sezoně. Celkově dosáhl Ovečkin na 52 zásahů, což jej řadilo na třetí místo mezi všemi kanonýry a zaslouženě se radoval ze zisku Calder Trophy, jež je určena nejlepšímu ‚‚zelenáčovi“ sezony. Navíc NHL viděla po velmi dlouhé době to, že právě nováček pokořil tuto metu. Samozřejmě byl zvolen do All-Star týmu nejlepších nováčků sezony. Ovšem za své výkony se stal i členem 1. All-Star týmu, což je nejlepší pětka sezony.

Sezona 2007-2008 – 65 branek

Ve své třetí sezoně ruský kanonýr střelecky doslova explodoval. Nastřílel nejvíce branek od sezony 1995/96, kdy Mario Lemieux dokázal dosáhnout na metu 69 branek. Od této sezony žádný jiný hráč nevstřelil více branek než Ovečkin. V minulé sezoně se o jediný zásah k této metě přiblížil Connor McDavid a v té letošní zase řádí Auston Matthews, který má na to tuto hranici překonat. Aktuálně mu k tomu chybí 13 zásahů, přičemž má k dispozici skoro 30 utkání v základní části.

Jedná se vlastně o jeho nejúspěšnější sezonu v jeho zámořské kariéře. Posbíral naprosto všechna individuální ocenění, a to jako první hráč v historii ligy, jelikož v dobách, kdy NHL kraloval Wayne Gretzky a Mario Lemieux, nebyla udělována trofej pro nejlepšího střelce.

Poprvé a naposledy vyhrál bodování ligy se 112 body a získal tak Art Ross Trophy. Stal se i nejlepším střelcem základní části, za což si vysloužil první Maurice Richard Trophy. K tomu získal i nejcennější individuální cenu Hart Trophy, která je udělována nejužitečnějšímu hráči sezony. Navíc získal i Ted Lindsay Award, jež je obdoba Hartovy trofeje, ovšem je udělována na základě samotných hráčů.

Získat tyto čtyři trofeje v jedné sezoně se povedlo až Connoru McDavidovi v loňské sezoně. Za tyto počiny si vysloužil již třetí nominaci do nejlepší pětky sezony a podruhé byl nominován do utkání hvězd.

Sezona 2008-2009 – 56 branek

V této sezoně podruhé v kariéře kraloval všem střelcům a již potřetí ve své krátké zámořské kariéře zdolal 50 brankovou hranici. Podruhé bral cenu Maurice Richarda, Hartovu trofej a Ted Lindsay Trophy. Za tyto výkony byl počtvrté v kariéře nominován do nejlepší pětky sezony a potřetí byl nominován do utkání hvězd. Navíc byl zařazen do nejlepší pětky sezony úvodní dekády tohoto tisíciletí.

Sezona 2009-2010 – 50 branek

V tomto ročníku se dostal přesně na metu 50 branek v základní části. Tu pokořil již počtvrté v kariéře. Ovšem nejlepším kanonýrem tentokrát nebyl. V tabulce nejlepších střelců skončil na třetím místě. Přesto již potřetí za sebou se mu dostalo uznání od samotných hráčů. Získal totiž svou poslední Ted Lindsay Award a rovněž byl popáté v řadě zvolen do nejlepší pětky sezony.

Sezona 2013-2014 – 51 branek

Na zdolání 50 brankové hranice si tentokrát musel počkat 4 dlouhé sezony. Nakonec nasázel 51 branek a již počtvrté kraloval všem kanonýrům. Potřetí v kariéře byl pak nominován do druhé nejlepší pětky sezony. Navíc byl jediným hráčem v sezoně, co dokázal pokořit 50 brankovou metu. Druhý v pořadí Correy Perry měl na svém kontě pouhých 43 branek.

Sezona 2014-2015 – 53 branek

O sezonu později již pošesté v kariéře pokořil tuto hranici. Popáté kraloval všem kanonýrům, za což se dostal již posedmé v kariéře do nejlepší pětky sezony a již pošesté byl nominován do utkání hvězd. Opět se stal jediným střelcem v sezoně, co se přes 50 branek dostal. Tentokrát měl na druhého v pořadí Stevena Stamkose dokonce 10 brankový náskok.

Sezona 2015-2016 – 50 branek

Následující sezonu byl opět jediným hráčem, co pokořil tuto metu. Tentokrát soupeřil o střelecký trůn s Patrickem Kanem, který zůstal o 4 zásahy zpět. Nakonec se mu podařilo vyhrát střelecké dostihy a již posedmé v kariéře bájnou metu pokořil. Samozřejmě vyhrál již pošesté v kariéře Maurice Richard Trophy. Posedmé v kariéře získal nominaci do utkání hvězd a počtvrté byl zvolen do druhé nejlepší pětky sezony.

Sezona 2018-2019 – 51 branek

Na další 50 brankovou sezonu si musel počkat 3 roky. Nakonec vyhrál o jedinou branku střelecké dostihy s Leonem Draisatlem a již poosmé v kariéře získal Maurice Richard Trophy. Rovněž se dočkal i své poslední osmé nominace do nejlepší pětky sezony a podesáté v kariéře si vysloužil nominaci do utkání hvězd.

Sezona 2021-2022 – 50 branek

Naposledy zdolal tuto metu před dvěma lety. Sice skončil v tabulce kanonýrů až na čtvrté příčce. Střelcům kraloval Auston Matthews, který nasázel o 10 kousků více. Ovšem touto sezonou vyrovnal Ovečkin historický rekord NHL. Pouze ruský útočník, Wayne Gretzky a Mike Bossy dokázali pokořit hranici 50 branek v sezoně v devíti případech. Za zdolání této mety se tentokrát žádné individuální trofeje nedočkal. Fanoušci na něj nicméně nezapomněli a vysloužil si již 12. nominaci do utkání hvězd.

Výše jsme měli představeny sezony, ve kterých Alexander Ovečkin celkem devětkrát pokořil hranici 50 branek v sezoně, z toho šestkrát byl nejlepším kanonýrem v daném ročníku. Jelikož kraloval kanonýrům celkem v devíti sezonách, níže si představíme i ty ročníky, kdy kraloval střelcům, aniž by se muselo vstřelit 50 branek.

Sezona 2012-2013 – 32 branek

Tato sezona byla zkrácena na pouhých 48 utkání, jelikož byla ovlivněna výlukou. Přesto Ovečkin jako jediný hráč pokořil hranici 30 branek. Drtivým finišem nakonec udolal o 3 zásahy Stevena Stamkose a potřetí v kariéře získal trofej pro nejlepšího střelce. Byl také pošesté v kariéře nominován do nejlepší pětky sezony a po 4 letech získal svou třetí Hart Trophy.

Sezona 2017-2018 – 49 branek

V této sezoně mu o jediný zásah unikla bájná 50 branková hranice. Ovšem o 4 zásahy překonal Fina Patrika Laineho. Celkem posedmé v kariéře se stal nejlepším kanonýrem v soutěži. V tomto ročníku se navíc dočkal konečně i týmového úspěchu, když dovedl Capitals k zisku Stanley Cupu. Samozřejmě v play off byl s 15 brankami nejlepším střelcem a získal Conn Smythe Trophy. Ta je udělována nejlepšímu hráči play off.

Sezona 2019-2020 – 48 branek

Tato sezona byla zkrácena na pouhých 70 utkání základní části. Tentokrát to nebylo vinou výluky, ale podílela se na tom celosvětová pandemie COVID-19. Nakonec se Ovečkin stal naposledy podeváté v kariéře nejlepším kanonýrem v sezoně, ovšem společně s českým hráčem Davidem Pastrňákem. Navíc oba by zcela jistě 50 brankovou hranici pokořili, kdyby nebylo škrtnuto 12 utkání základní části. V této sezoně byl po 11. v kariéře nominován do utkání hvězd a opět byl zvolen do nejlepší pětky druhé dekády v tomto tisíciletí.

Zdroj: NHL, Wikipedia

Reklama

Oblíbené