La Liga
Atlético Madrid vyprodukovalo v posledním desetiletí řadu skvělých fotbalistů. Koke, Saúl… a kdo dál?
Akademie Atlética je ve Španělsku řazena mezi ty nejlepší. Z nedávných let si všichni jistě dobře vzpomenou na výborného útočníka a vítěze Ligy mistrů Fernanda Torrese, na urputného bojovníka ve středu pole Gabiho, nebo na současného brankáře Manchesteru United Davida De Geu. Všichni tito špičkoví hráči prošli akademií Atlética. Kteří skvělí odchovanci ale začali hrát za A-tým až v posledním desetiletí? Vyroste z některého z nich další legenda světového fotbalu? V následujícím seznamu je uvedeno 10 největších talentů.
Koke
Tento šestadvacetiletý fotbalista, který v A-týmu Atlética debutoval v pouhých sedmnácti letech, je v současnosti řazen mezi jednoho z nejlepších španělských záložníků. Koke vyniká svou bojovností, obětavostí a zároveň je to technicky velmi dobře vybavený hráč. Patří mezi nejoblíbenější fotbalisty fanoušků Colchoneros.
V oblibě ho má také trenér Diego Simeone, pro nějž je Koke základním stavebním pilířem týmu. Mezi největší úspěchy Jorge Resurreccióna Merodioa, jak zní celé jméno tohoto šikovného Španěla, patří bezesporu vítězství ve španělské lize v sezóně 2013/2014 a dvojnásobné vítězství v Evropské lize (2011/2012 a 2017/2018).
Joel Robles
Roblesovi k debutu v prvním mužstvu Atlética značně pomohlo zranění tehdejší „jedničky“ týmu, Sergia Asenja. Z tohoto bizarního důvodu tak Robles mohl v devatenácti letech odchytat svůj první zápas v La lize. Nadějný španělský brankář ale svými ojedinělými starty trenéra Atlética příliš nenadchnul, a proto se v nadcházejících sezónách potuloval spíše po hostováních.
Při jednom z nich, ve Wiganu, ovšem dokázal zaujmout vedení Evertonu, do kterého v létě roku 2013 přestoupil. Od té doby odchytal za tento liverpoolský klub 65 zápasů. Post neotřesitelné „jedničky“ týmu se mu nikdy nepodařilo vybojovat a s Evertonem už smlouvu neprodloužil. Robles se upsal Realu Betis, ve kterém také v současné době působí.
Lucas Hernández
Ve svém velmi mladém věku se Lucas pyšní úspěchy, o kterých se leckterým fotbalistům může jenom zdát. V pouhých dvaadvaceti letech je totiž tento francouzský obránce vítězem Evropské ligy, superpoháru UEFA a s Francií se mu navíc letos podařilo ovládnout i Mistrovství světa.
V „áčku“ Atlética, ve kterém působí již čtvrtým rokem, odehrál téměř 100 zápasů. Lucas dokáže zahrát jak na pozici stopera, tak na levém beku, kde je čím dál více využíván.
Javier Manquillo
Manquillo byl považován za obrovskou naději akademie „Atletů“, však také svůj první zápas v červenobílém dresu odehrál v pouhých sedmnácti letech. Brzy potom ale přišla změna na trenérském postu Atlética a mladý bek nezapadl do Simeoneho konceptu.
Následovaly tak sezóny, kdy Manquillo hostoval v Liverpoolu, Marseille a Sunderlandu. Nakonec si ho vyhlédl Newcastle, v jehož dresu ho dnes můžeme vídat.
Theo Hernández
Mladší bratr Lucase za A-tým Atlética nikdy nehrál. Sezónu 2016/2017 totiž strávil levý bek z francouzského Marseille na hostování v Deportivu Alavés a prezentoval se zde výbornými výkony, kterými zaujal skauty z konkurenčního Realu Madrid. Po skončení jednoročního hostování Real za 26 milonů eur Francouze z Atlética vykoupil.
Theo si sice připsal svůj první start v madridském dresu už v srpnovém El Clásicu, konkurovat Marcelovi je však velmi těžká úloha. Francouz tak v této sezóně spíše paběrkoval a nebyl moc často nasazován do základní sestavy. Vypadl z tempa a jeho forma měla spíše sestupnou tendenci. Letošní sezónu tak tráví jednadvacetiletý obránce na hostování v Realu Sociedad a jeho výkony jdou opět nahoru.
Saúl Níguez
Velká budoucnost Atlética Madrid i španělské reprezentace, to je Saúl! Alespoň tohle si od něho slibují fanoušci Colchoneros a mnozí fotbaloví experti. Třiadvacetiletý záložník debutoval v Simeoneho týmu v pouhých sedmnácti letech a od roku 2014 je členem základní sestavy týmu. V roce 2016 si také připsal první start v národním mužstvu Španělska.
Saúlova cena se podle transfermarkt.de odhaduje na úctyhodnou sumu 90 milionů eur! Stejně jako Koke i Saúl zažívá velmi úspěšnou éru Atlética a přispěl týmu ke dvojnásobnému zisku trofeje z Evropské ligy, jedné trofeje ze superpoháru UEFA a španělského poháru.
Thomas Partey
Ghanský záložník se do A-týmu madridského celku dostal díky hostováním, při nichž předváděl velmi dobré výkony, kterými dokázal vzbudit Simeoneho zájem.
Pětadvacetiletý reprezentant je velkým bojovníkem a univerzálem. Ačkoliv je jeho hlavní pozice ve středu zálohy, nedělá mu problém podat velmi dobrý výkon na kraji zálohy, nebo na pravém beku.
Rodrigo Hernández
Ačkoliv je Rodri odchovancem Atlética, letos v lednu za něj Colchoneros museli zaplatit 20 milionů eur. V roce 2013 totiž Rodri svůj mateřský klub opustil a zamířil do Villarrealu. V dresu „žluté ponorky“ zaznamenal debut v devatenácti letech a vzápětí se stal členem základní sestavy. Jeho výkony šly velmi rychle nahoru a Atleti se ho rozhodli letos v létě angažovat zpět.
Svými výkony dokonce vzbudil zájem i trenéra španělské reprezentace, za kterou už odehrál čtyři zápasy. Svým herním stylem je dvaadvacetiletý Rodri připodobňován k Sergio Busquetsovi a očekávání jsou taková, že by mohl dosáhnout jeho kvalit.
Óliver Torres
Svůj první zápas Torres zaznamenal v úvodním zápase sezóny 2012/2013 v sedmnácti letech a začalo se hovořit o jeho mimořádném talentu. Sezónu však dokončil s pouhými deseti odehranými zápasy, přičemž ani v jednom z nich nehrál od první minuty.
Po hostování ve Villarrealu v následující sezóně ještě dostal Óliver od Simeoneho šanci. Hráč sice nastoupil do 33 zápasů, ovšem vstřelil jediný gól a jeho výkony neměly dostatečnou úroveň pro setrvání v Madridu. V roce 2016 tak byl tento čtyřiadvacetiletý španělský záložník prodán do Porta, kde hraje už třetí sezónu.
Borja Bastón
Poté co mladý Bastón udělal svým skvělým počínáním v mládežnických týmech dojem na trenéra Atlética, dostal v sedmnácti letech šanci i v A-týmu. Odehrál však 21 minut a byly to jeho jediné odehrané minuty v dresu Rojiblancos. Velkou část své kariéry poté strávil na hostováních. Během nich španělský útočník vystřídal šest různých klubů!
V roce 2016 utnul tuto nekonečnou sérii britský tým Swansea, který ho za 16 milionů liber z Atlética vykoupil. Ve své první sezóně v tomto týmu však Bastón vstřelil ve dvaceti zápasech pouze jeden gól a letošní sezónu tak opět tráví na hostování ve Španělsku.
Zdroj: marca.com, transfermarkt.de
-
Fotbalpřed 3 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 2 dny
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 3 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 2 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí