Hokej
Pouze 3 Češi dokázali v NHL pokořit hranici 100 bodů či nastřílet 50 branek za sezonu. Jsou jimi Jaromír Jágr, Milan Hejduk a David Pastrňák
V předlouhé historii NHL se najdou pouze tři čeští hokejisté, co dokázali v základní části pokořit 100 bodovou hranici nebo vstřelit alespoň 50 branek. V klubu výjimečných je pouze Jaromír Jágr, Milan Hejduk a David Pastrňák.
V předlouhé historii NHL se najdou pouze tři čeští hokejisté, co dokázali v základní části pokořit 100 bodovou hranici nebo vstřelit alespoň 50 branek. V klubu výjimečných je pouze Jaromír Jágr, Milan Hejduk a David Pastrňák.
100 bodů za sezónu
Jaromír Jágr (1996, 1998, 1999, 2001 a 2006)
Rekordmanem je v tomto ohledu bezkonkurenčně druhý nejproduktivnější hráč NHL Jaromír Jágr. Ten dokázal tuto metu pokořit hned v pěti případech. Poprvé se tak stalo v dominantní sezoně 1995/96, kdy český hráč vévodil lize společně s Mariem Lemieuxem a zastavil se až na 149 bodech, což je dodnes platný rekord v počtu bodů zaznamenaných pravým křídlem v základní části. Ovšem v bodování to stačilo až na druhou pozici za hvězdným Kanaďanem.
Podruhé na tuto metu dosáhl o dva roky později v sezoně 1997/98, kdy zaznamenal 102 bodů a jako jediný hokejista v sezoně tuto hranici překonal. Získal tak svou druhou Art Ross Trophy, cenu udělovanou pro vítěze bodování celé ligy. O sezonu později pokořil tuto hranici potřetí v kariéře, kdy vlastně celou sezonu soupeřil pouze s jedním mužem, a to finským ‚‚bleskem“ Teemu Selannem. Jágr byl ovšem se 127 body na konci sezony o plných 20 bodů lepší a bral tak druhou trofej pro vítěze v bodování v řadě a celkově třetí v kariéře.
Počtvrté v kariéře pokořil tuto hranici o další dva roky později. Ovšem velmi mu v tom pomohl návrat legendárního Maria Lemieuxe na led. Sezona 2000/01 se zúžila na boj pro vítěze bodování jen na dva kandidáty jejího čtyřnásobného vítěze Jaromíra Jágra a Joea Sakica. Český hokejista nakonec zaznamenal 121 bodů a o tři body Kanaďana udolal. Jednalo se o jeho třetí nejlepší sezonu z bodového hlediska a popáté a naposledy v kariéře vyhrál bodování celé ligy.
Po návratu z Ruska opět exceloval! Naposledy však pokořil stobodovou hranici v sezoně 2005/06. Bylo to rovněž zapříčiněno tříletou anabází v ruské Superlize, které dal přednost před NHL, kdy válel v dresu Avangardu Omsk. Ovšem v této sezoně již hrál za New York Rangers a celou dobu předváděl úchvatné dostihy s Kanaďanem Joe Thorntonem. Bohužel stejně jako v sezoně 1995/96 skončil až na druhém místě v bodování. Nicméně si připsal úchvatných 126 bodů, což je dodnes klubový rekord Rangers.
David Pastrňák (2023)
Trvalo dlouhých 17 let, než nějaký další český hokejista pokořil tuto metu. Povedlo se to ryzímu střelci Bostonu Bruins Davidu Pastrňákovi, jenž je vlastně v NHL nástupcem legendy jménem Jaromír Jágr. V sezoně 2022/23 zaznamenal skvělých 113 bodů a skončil na třetím místě v bodování ligy. Ovšem na vítězného Connora McDavida, který zaznamenal neuvěřitelných 153 bodů, ztratil propastných 40 bodů. Aby toho nebylo málo, i letošní sezonu má rozjetou Pastrňák na minimálně 100 bodů, takže budeme držet palce, aby tato hranice opět padla.
Jak bylo výše napsáno, hranici 100 bodů v NHL doposud pokořili pouze dva Češi a povedlo se jim to v šesti případech. Ovšem je zde i pár hokejistů, kterým tato bájná hranice utekla jen velmi těsně.
Jaromír Jágr (1993, 1994, 1997 a 2000)
Jaromír Jágr již ve své třetí sezoně v NHL atakoval 100 bodovou hranici. V té době, již dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, nakonec nasbíral skvělých 94 bodů, což byl samozřejmě jeho osobní rekord. O sezonu později již jako uznávaná hvězda NHL skončil pouhý jeden bod pod touto hranicí a byl již 10. v bodování celé ligy.
V sezoně 1996/97 mu tato hranice unikla o pouhých 5 bodů. Jistě by ji překonal, nebýt zranění, kvůli kterému musel vynechat 19 utkání. I tak ale skončil v bodování na 6. místě o pouhé dva bodíky za Waynem Gretzkym. Naposledy, kdy mu tato hranice těsně unikla, bylo v sezoně 1999/2000. Ta byla podobná jako ročník 1996/97, rovněž musel kvůli bolavým tříslům vynechat 19 utkání. Přesto v NHL dominoval a vyhrál bodování s 96 body. Za tento počin dostal svou jedinou Hartovu trofej určenou pro nejužitečnějšího hráče ligy.
Robert Reichel (1994)
Robert Reichel zažil svou nejpovedenější sezonu v dresu Calgary Flames (1993/94), kdy zaznamenal výborných 93 bodů a byl na 17. místě bodování celé ligy. Z českých hokejistů byl lepší jen Jágr, jenž zaznamenal o šest bodů více. Reichel již nikdy na takové číslo nedosáhl. Naopak jeho produktivita klesala a na sklonku kariéry se vrátil hrát do Litvínova.
Petr Nedvěd (1996)
Ve slavné sezoně Penguins (1995/96) se bodově vezl i další český hokejista Petr Nedvěd, tomu o pouhý bodík, stejně jako Jágrovi v roce 1994, tato hranice unikla. Ovšem vynechal dvě utkání, kdyby jej odehrál, mohl na bájnou hranici dosáhnout. Stejně jako Reichel již nikdy na takové číslo nedosáhl, spíše se s vedením Pittsburghu hašteřil o vylepšení smlouvy.
Patrik Eliáš (2001), Martin Straka (2001)
Legenda New Jersey Devils Patrik Eliáš odehrál svou nejúspěšnější sezonu v roce 200/01, kdy s 96 body body skončil dokonce na třetím místě bodování. Navíc úspěšnou sezonu českých hokejistů podtrhl životním výkonem i Martin Straka, jenž dosáhl na 95 bodů a v bodování ligy obsadil 6. pozici. Z historického hlediska se jedná o nejlepší sezonu v českém podání v zámoří. Tři čeští hokejisté se v bodování ligy umístili do šestého místa.
Milan Hejduk (2003)
Útočník Colorada Avalanche bodově atakoval stobodovou hranici v sezoně 2002/03. To zaznamenal 98 bodů a skončil na 4. místě v bodování ligy. Životní sezonu podtrhl i tím, že byl jediným hráčem v NHL, co vstřelil 50 branek.
50 gólů za sezónu
Jaromír Jágr (1996, 2001 a 2006)
Jágr poprvé tuto metu překonal v neuvěřitelné sezoně 1995/96, kdy nasázel 62 branek, což je doposud český rekord. V sezoně byl pouze jeden lepší kanonýr – Mario Lemieux, který dokázal nasázet o sedm branek více. Podruhé to zvládl o pět let později a opět u toho byl legendární Kanaďan. V sezoně 2000/01 nastřílel 52 branek a byl třetí mezi všemi kanonýry.
Naposledy na tuto metu dosáhl v sezoně 2005/06, to zaznamenal 54 branek, měl dokonce o dva zásahy více než Alexander Ovečkin. Ovšem celou sezonu soupeřil s Jontahanem Cheechooem, který bohužel hrál svou životní sezonu a dal o dvě branky více. V této sezoně skončil druhý v bodování i druhý mezi střelci.
Milan Hejduk (2003)
Český hokejový kanonýr v barvách Colorada Avalanche v sezoně 2002/03 sváděl střelecké dostihy především s Markusem Naslundem. Úspěšnější byl ovšem český hráč, který jako jediný na metu 50 branek v sezoně dosáhl a jako první český hokejista v historii NHL bral Maurice Richard Trophy, tedy trofej určenou nejlepšímu střelci základní části.
David Pastrňák (2023)
David Pastrňák celou sezonu 2022/23 sváděl úchvatné střelecké dostihy s Connorem McDavidem. Trochu to připomínalo střeleckou řež Jágra s Lemieuxem ze sezony 1995/96. Úspěšnější byl ale nakonec Kanaďan. Český ostrostřelec zaznamenal báječných 61 branek a o pouhou jednu trefu zaostal za historickým maximem Jágra.
Zdroj: NHL, Wikipedia
-
Fotbalpřed 22 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 23 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord