Spojte se s námi


eSport

LEC: Nové tváře, aréna a odčinění loňského roku. Evropská nejvyšší soutěž odstartuje rok 2024

Fanoušci největšího světového esportu – League of Legends, se začínají probouzet. Kompetitivní scéna během ledna spustí svoji show a jako první ji zahájí evropská LEC (13. ledna).

Publikováno

dne

Fanoušci největšího světového esportu – League of Legends, se začínají probouzet. Kompetitivní scéna během ledna spustí svoji show a jako první ji zahájí evropská LEC (13. ledna).

Je to dlouho, co jsme nepřidávali pokrytí o největším esportu planety. To se ale nyní vrací v lepší a kvalitnější podobě. V pořadí čtrnáctá sezóna v League of Legends se vrací s radikálními změnami nejen ve hře, ale i na kompetitivní scéně. Během ledna se postupně spustí všechny regionální soutěže napříč planetou a začneme prvním majorem – evropskou LEC.

Evropský region se v minulém roce rozšířil o Turecko a Arabskou ligu. Tato změna se sice týká hlavně druholigové scény a národních soutěží, ovšem její dopad sahá i do elitní soutěže. LEC prodělala během roku 2023 zásadní změny ve svém formátu, přidala na atraktivnosti a také ukázala nové výzvy.

Přesto Evropa má co napravovat. Neúspěch na MSI a Worlds zanechal na evropské půdě značnou pachuť a obavy o rozvírající se nůžky mezi Západem a Asií.

Evropské celky navíc po osmi letech nepronikly ani mezi osmičku nejlepších na světě a zůstaly dokonce i za americkými šampiony. Potupná prohra s Amerikou tak přidala na rivalitě a dala mnoho námětů na zlepšení. S čím přichází Evropa letos?

Smysluplnější formát a menší prodleva

Rok 2023 byl pro LEC také testovacím rokem, který měl ukázat, jak se zavedené změny ujaly. Změna formátu z dvousplitového na tři byl odvážným krokem. I formát každého splitu byl nyní rozdělen na tři části – základní část, skupinová fáze a playoff. Primárním cílem bylo zatraktivnit hlavně úvodní boje, které zejména v druhé polovině základní části často nudily.

Tento směr se povedl na výbornou a změnou formátu zápasů (základní část jednokolově každý s každým na jeden zápas) se přidalo na důležitosti. Každý zápas nyní měl váhu a rozhodoval o úspěchu či neúspěchu. Byť z desetičlenné ligy postupovalo pak dále hned osm týmů, případný pád na samotné dno byl v jisté formě ponižující.

Následná skupinová fáze a playoff (hrané ve formátu Bo3, posléze Bo5) přidaly na dramatičnosti, kterou si fanoušci pochvalovali. Celková myšlenka nového systému ale rozhodně nezůstala bez negativ.

Největším problémem byly značné prodlevy mezi splity, zejména mezi zimním a jarním splitem. Téměř měsíční mezery mezi těmito splity a MSI způsobily menší natěšení z ligy. Fanoušci tuto změnu nesli velmi těžce a moc neprospěla ani týmům, které musely v případě účasti na MSI měsíc čekat na ostrý zápas.

Letos se ale situace mění a organizátoři lehce smrskli mezery mezi splity. Menší čas na přípravu se může jevit jako nevýhoda, nicméně týmy samotné po této změně volaly.

Zvýšení věkové hranice a nová aréna

Jedna z nejzásadnějších změn pro LEC bylo zvýšení věkové hranice pro účast ze sedmnácti na osmnáct let. Tato změna působí lehce jako dvousečná zbraň. Na jedné straně se případní talenti dostanou později do nejvyšších evropských vod. Asijské ligy mají věkovou hranici stále na sedmnácti letech a sem tam se ukáže velká nastupující hvězda, která ozdobí danou ligu – např. Peyz u GenG v korejské LCK.

Organizátoři toto zvýšení zdůvodňují tím, že je snahou přilákat nové sponzory a učinit ligu více dospělou. Mnozí tuto změnu považovali za snahu nalákat investory z řad tabákové/hazardní lobby. Zatím se ale nic takového v LEC oficiálně neobjevilo a uvidíme, jak se situace vyvine.

Čerstvou novinkou je také oznámení nové arény, kde se budou hrát zápasy LEC. Nová aréna v Berlíně notně zvětšila své prostory. Diváci si zápasy budou užívat více jako v kině díky širšímu pódiu a pozicím pro sledování.

Francouzský gigant vstupuje do elitní společnosti

Z hlediska účastníků se LEC ohlásila s velkou novinkou. Francouzská stálice a nový nastupující evropský powerhouse – Karmine Corp, se hlásí razantně o slovo. Nejsilnější národní soutěž v rámci druholigového systému má tak konečně svého zástupce mezi elitou.

Karmine Corp rozhodně budou se svojí nejhlasitější fanouškovskou komunitou Evropy budit oprávněný respekt. Jejich tým má v LEC ty nejvyšší ambice a rozhodně chtějí z pozice nováčka otřást tradičními pořádky. Francouzská jednička tak v LEC nahradí Astralis, kteří v loňském roce příjemně překvapovali.

Budou G2 Esports nadále vládnout?

Zásadní otázkou před startem zimního splitu je, zda G2 jakožto nejlepší organizace všech dob, obhájí svoji dominanci. Tým v loni získal hlavně novou naději v jungli – Yika, který si svými výkony zasloužil velké uznání. Šampioni LEC jinak zůstali ve stejném složení jako loni a rozhodně budou chtít odčinit loňský rok.

Hlasitě o slovo se hlásí Fnatic. Tým se po fiasku během loňské sezony dokázal i s nováčky a změnou trenéra dostat na Worlds. Zkušenosti a stabilizace mají nyní velký příslib. Třeba to tým dotáhne až k titulu i s českými želízky Humanoidem a Nightsharem.

Ani MAD Lions, kteří v loňském roce byli v pozici evropské dvojky, nechtějí zůstat pozadu. Tým ale vsadil na novou generaci a celkem riskantní cestu. Z loňského týmu zůstali jen Chasy a Elyoya. Zbytek týmu tvoří hráči a nastupující hvězdy otřískané z druholigových soutěží. Budou překvapením ligy?

Karmine Corp nechtějí zůstat pozadu a velmi vyvážený celek chce útočit na nejvyšší mety. Na papíře se tým může pasovat do role černého koně. Tým s hvězdami LEC jako Upset, Targamas nebo Bo, doplněný o veterána Cabocharda a francouzskou superstar Sakena, by mohl změnit pravidla hry.

Na druhé straně Vitality se chtějí poučit z loňské sezóny. Pomyslný evropský super tým fatálně selhal a nedokázal udělat výraznější výsledky. Letos by to s víc stabilní sestavou, včetně našeho Carzzyho, mohlo být lepší. Zkušený tým doplněný o polskou hvězdu Daglase může favority potrápit.

Team Heretics s nejzkušenější sestavou a téměř původní slavnou generací G2 (Wunder, Jankos a Perkz) doplněnou o Flakkeda (též bývalého hráče G2) a Kaisera – jednoho z nejlepších supportů Evropy, stojí za pozornost.

Zbytek startovního pole (Rogue, GiantX, BDS a SK Gaming) však rozhodně nechce zůstat pozadu. I jejich kroky budeme bedlivě sledovat a kdo ví, třeba i někdo z nich promluví do pořadí.

Česká ekipa se rozroste o nového člena

České fanoušky může potěšit, že se v LEC nově ukáže také midař Jackiess (GiantX). Ten po cenných zkušenostech v eSubě chce vykročit mezi elitu správnou nohou. Ovšem při pohledu na sestavy týmů bude zejména na midu hodně velká škola. Souboje s Perkzem, Capsem, Humanoidem a dalšími hvězdami budou velmi náročné.

Přesto budeme držet palce a jsme rádi, že se české zastoupení pomalu rozrůstá (páté největší z hlediska národností – 4). Naše skromná československá soutěž HitPoint Masters potřebuje dobré zprávy a je dobře, že naše organizace umí vyprodukovat slibné hráče.

Kde sledovat LEC?

Nejvyšší evropská soutěž zahájí svůj zimní split v sobotu 13. ledna. Liga pojede svoji základní část ve formátu sobota-pondělí. Zápasy lze sledovat na oficiálních kanálech LEC (Twitch nebo YouTube). Hrací den započne vždy od 17:00. Program jednotlivých zápasů prvního týdne můžete najít níže.

Zdroj: Leaguepedia, LEC, Twitter LEC

Reklama

Oblíbené