Spojte se s námi


Hokej

Bratři Hughesovi mají o budoucnost v NHL postaráno

Hledali jste za mořem opravdu ty nejšťastnější hokejové rodiče? Navštivte Jima a Ellen Hughesovi. Rodiče tří dnes již slavných bratrů Quinna, Jacka a Luka, kteří si pomalu, ale jistě začínají podmaňovat nejlepší hokejovou ligu světa – NHL.

Publikováno

dne

Hledali jste za mořem opravdu ty nejšťastnější hokejové rodiče? Navštivte Jima a Ellen Hughesovi. Rodiče tří dnes již slavných bratrů Quinna, Jacka a Luka, kteří si pomalu, ale jistě začínají podmaňovat nejlepší hokejovou ligu světa – NHL.

Od samého začátku bylo jasné, jakým směrem své syny povedou. Oba pochází z hokejového světa. Otec coby hráč extra neprorazil a ve své kariéře si připsal jediný start v AHL, dařilo se mu později v jiných funkcích. Dělal asistenta trenéra v Bostonu Robbie Ftorekovi a Miku O’Conellovi. Posléze se ve stejné roli objevil i na farmě Toronta, kde si ho Maple Leafs vychovávali pro funkci manažera výchovy hráčů. Tuhle funkci zastával šest sezón.

Maminka Ellen se dostala jako hráčka do reprezentace, se kterou v sezóně 1991/1992 slavila stříbrnou medaili a jakožto jedna z nejlepších obránkyň celého turnaje se po zásluze dostala do výběru All Stars po bok Kanaďanky Geraldine Heaneyové, která je ověnčená veškerými úspěchy a několika zlatými medailemi ze světových šampionátů v ženském hokeji.

Mít syna v NHL je v hokejové rodině obrovský úspěch. Mít tam dva je senzace – pár jich můžeme vídat, bratři Sedinové, David a Ondra Kaše, bratři Tkachukové, Nylanderové či Svechnikovové. Ale mít tam hned tři? Může se to zdát jako sci-fi. Stačí vzpomenout na československé trio bratrů Šťastných. Co pak ale taková rodina Staalů? V NHL se objevili hned čtyř bratři Staalovi, což je úplný unikát, byť ten nejmladší z nich jen velmi krátkou dobu.

A pak tu máme již zmíněné trio bratrů Hughesových. Ti zaznamenali rekord, který se bude jen horko těžko překonávat. Všichni tři byli draftováni v TOP 10. To jen dokazuje, jaký potenciál a talent v nich dřímá a postupně spatřuje světlo světa. Myslím, že je na čase se na všechny tři, postupně od nejstaršího, podívat.

QUINN HUGHES (Vancouver Canucks)

Čtyřiadvacetiletý Quinn letos započal svoji pátou kompletní sezónu v NHL. V roce 2018 na něj v prvním kole draftu na sedmé pozici ukázal Vancouver Canucks a s touto volbou si mohou manažeři klubu mnout ruce, protože Quinn roste v excelentního defenzivního hráče. Ukázal to hned při své první sezoně, když dokázal posbírat 45 asistencí a navrch osm gólů. V následném play-off si připsal dalších 14 asistencí a dva góly.

Hughese můžeme považovat za krále asistencí, jelikož za pět sezón v NHL, necelých pět sezón, má na kontě více než 250 asistencí. Patří navíc k hlavním postavám přesilových her Canucks. Tam je jeho parketa, která mu ty body sype. Vancouver má přesilovky skvěle secvičené a takové netradiční, když hráči krouží a mění pozice.

Letos si prozatím připsal 9 branek a 30 asistencí v dvaatřiceti utkáních a má zaděláno na dosud životní sezónu. Vancouver šlape jako hodinky, hraje pohledný a atraktivní hokej, střílí hodně branek. Navíc Quinn Hughes k sobě našel dokonalého parťáka v podobě českého talentu Filipa Hronka, se kterým tvoří momentálně nejlepší obranný pár celé NHL.

Toto duo ví o sobě – ví, co kdo má hrát a co má od toho druhého čekat. Nikdo moc neočekával, že těmto dvěma ofenzivně laděným obráncům může společná hra svědčit. Ale oni ukázali, že může. Třeba ukážou recept pro ostatní týmy, které ztratí veškerý strach nasadit vedle sebe dva útočné beky.

Quinn navíc může hrát v naprostém klidu, smlouvu má ještě na čtyři roky s „cap hitem“ necelých osmi milionů amerických dolarů ročně. A to hlavní, že má kolem sebe konkurenceschopný tým, který se může rvát o Stanley Cup. Kádr kouče Toccheta už dorostl a vyzrál. Většina z hráčů jsou v nejlepším hokejovém věku, okolo sebe mají Millera, Myerse či Colea, tedy zkušené hráče, kteří jim pomůžou ještě více nahoru a dorůstá jim právě generace okolo Hughese či Hoglandera. Nastává čas pro Vancouver Canucks? Proč ne!

JACK HUGHES (New Jersey Devils)

O dva roky mladší bratr Quinna – Jack Hughes, je pro změnu gólový útočník, typický zakončovatel akcí. Draftován byl jen o rok později než jeho starší bratr, když z něj New Jersey Devils udělali jedničku draftu. I tady se jim tato volba vyplatila na výbornou. Jack naskočil do NHL hned po draftu, čili se s bratrem může měřit od samého začátku, oba nastartovali své kariéry v NHL současně. Jack ale nevletěl do NHL tak skvěle. V první sezóně z toho byla bilance pouhých 7 gólů a 14 asistencí a zůstal tak daleko za očekáváním. Druhá sezona přinesla mírné zlepšení na jedenáct branek a dvacet asistencí. A hned se začalo spekulovat o tom, že vedení Devils udělalo obrovskou chybu.

Zlom přišel v předminulé sezóně, kdy Jack zaznamenal v průměru více než bod na zápas a v loňské sezóně už atakoval padesáti gólovou hranici. V základní části posbíral 99 kanadských bodů. Letos prozatím o dva body za svým starším bratrem zaostává, ale pomalu se dostává do tempa. Již zaznamenal 14 branek z 24 zápasů. A zápas od zápasu roste i jeho smlouva na 8 milionů amerických dolarů ročně. Navíc tento plat bude ročně pobírat až do roku 2030. Budoucnost má tím pádem zajištěnou.

I jeho klub Jersey má zaděláno na skvělou budoucnost, možná ještě lepší než v případě Vancouveru. Do nejlepších let se pomalu dostávají Siegenthaler, Bratt, Hughes, Meier, Hischier, dorůstá třeba Holtz a Nemec. Kádr byl navíc vhodně doplněn zkušenými hráči v podobě Paláta či Toffoliho.

LUKE HUGHES (New Jersey Devils)

Poslední z bratrů, logicky nejmladší, je dvacetiletý Luke Hughes, kterého si New Jersey Devils vytáhlo na draftu v roce 2021 hned za trojicí Power, Beniers a McTavish. Ještě v příštím roce bude pobírat nováčkovský plat s tím, že díky zvyšování platových stropů a pokud bude předvádět adekvátní, tedy kvalitní výkony, má šanci získat podobnou smlouvu, jako jeho dva bratři. Na to je ještě spousta času, stále může vyhořet, nebo brutálně vyletět směrem vzhůru.

NHL poprvé okusil na konci loňské sezóny, kdy naskočil do dvou utkání a připsal si slušnou bilanci jeden gól a jednu asistenci. S průměrem bodu na zápas tak vstupoval do sezony letošní, kde odehrál již 29 utkání s průměrem půl bodu na zápas. Není to tak úchvatné, jako u jeho bratrů, stále ale mysleme na to, že je nejmladší. Ač má v obraně velkou konkurenci, má na to se bratrům minimálně vyrovnat. Na dresu nosí stejně jako svůj nejstarší bratr Quinn číslo #43. To prý, kdyby je chtěli vzájemně vyměnit, aby nemuseli dělat nové dresy.

Zdroj: NHL, Elite Prospects

Reklama

Oblíbené