Ostatní
Přestupové bomby v americké baseballové lize: Drazí Japonci míří do klubů MLB v Los Angeles
Celé Spojené státy americké jsou na přelomu roku v očekávání jedné přestupové bomby ve světě baseballu. Za tou v USA údajně stojí dva baseballové kluby z Los Angeles Angles hrající Americkou ligu MLB a Los Angeles Dodgers, hrající Národní ligu MLB.
Celé Spojené státy americké jsou na přelomu roku v očekávání jedné přestupové bomby ve světě baseballu. Za tou v USA údajně stojí dva baseballové kluby z Los Angeles Angles hrající Americkou ligu MLB a Los Angeles Dodgers, hrající Národní ligu MLB.
Šlo o jednu z největších hvězd tohoto sportu v osobě Shoheie Ohtaniho. Zájem o něj měly oba kluby z Los Angeles. Japonec však odmítl nabídku Národní ligy MLB z Los Angeles Dodgers, když je po operaci, tudíž asi nebude s největší pravděpodobností v příštím roce nadhazovat, avšak i jeho pálka dokáže být smrtící.
Nebýt jeho letošního zranění, tak by z toho bylo určitě lepší než „jen“ čtvrté místo mezi pálkaři, co do počtu odpálených homerunů v sezoně MLB. K 44 homerunům potřeboval přitom jenom 135 zápasů. Nejlepší nadhazovač Matt Olson z Braves nastoupil do plného počtu, tedy k 162 utkáním, a do historických statistik si těch homerunů zapsal pouze o deset více než zmíněný Japonec. V sezóně 2021 se navíc Shotime stal prvním hráčem v celé historii All-Star Game, který byl vybrán coby pálkař i nadhazovač. To se navíc opakovalo i v následujících dvou sezónách.
Shohei se blýskl rovněž i na letošním World Baseball Classic, kde s Japonskem slavil titul, přičemž legendárním již navždy zůstane jeho strikeout vůči Američanovi M. Troutovi v samotném finále tohoto šampionátu, na kterém se mimochodem stal nejužitečnějším hráčem.
Japonským fanouškům se určitě zapsal do jejich srdíček i tím, že odmítl nejvyšší státní vyznamenání, jelikož se cítil být příliš mladým. O jeho pokoře, ke které byl od dětství veden, svědčí i skutečnost, že po vyhraném zápase na výše uvedeném neoficiálním mistrovství světa, vyjadřoval na sociálních sítích respekt české reprezentaci. A to krátce poté, co jsme po dobrém výkonu s Japonskem prohráli ve skupině.
Aby toho nebylo málo, tak lidé, kteří se nějakým způsobem pohybují okolo MLB a je jedno, jestli jsou na tribuně nebo v komentátorském studiu, doslova vykolejil svým rozhodnutím o odložení drtivé části svého platu, kdy z podepsaných 700 milionů amerických dolarů vidí ročně pouze 2 miliony. Zbytek, tedy cca 97 procent z celkové částky, mu bude vypláceno až po ukončení smlouvy, a to v pravidelných ročních splátkách po dobu deseti let. Aby byla naplněna podstata této smlouvy, tak musí Shohei hlavně v klidu dohrát do roku 2033, kdy tato smlouva končí.
Pro letošní sezónu japonského pálkaře a nadhazovače ještě stihli znovu podepsat Angels i jako zraněného hráče (zájem měl pochopitelně i konkurenční Dodgers), kdy mu více než pětkrát navýšili plat z loňska, a to na rovných 30 milionů amerických dolarů. Čistě teoreticky, kdyby nepospíchal do MLB a vydržel v Japonsku – tedy ve druhé nejlepší lize na světě, tak by jej zcela nepochybně neminul osud jeho kolegů, kteří naskakovali až v pozdějším věku a nevztahovaly se na ně přísné přestupové podmínky obou lig.
Masahiro Tanaka, Yu Darvish, Kodai Senga a další přišli do MLB až když už jim bylo pětadvacet, což se výrazně podepsalo na jejich kontraktech, kdy ten největší z nich podepsal Tanaka ve výši 155 milionů dolarů. Jen pro porovnání, Shotime bral v první sezóně 545 tisíc dolarů, plus podpisový bonus 2,3 milionů dolarů. A v té následující, kdy mu bylo čtyřiadvacet let, asi o sto tisíc více.
Letos byl Japonec až patnáctým nejlépe placeným baseballistou v sezóně, mimo ní si vydělal dalších 35 až 40 milionů dolarů pramenících ze třinácti sponzorských kontraktů. Mimochodem Ohtaniho dres s číslem 17 byl nejprodávanějším v celé MLB a dost možná napříč všemi sportovními odvětvími v USA.
Bylo to však spíše jenom takové japonské gesto ze slušnosti, poněvadž ve skutečnosti Shoheiovi o to číslo zase až tak moc nešlo. Usuzujeme zejména z jeho vyjádření na WBC 2023, kde nosil číslo 18, jelikož mu to bylo prostě jedno. V Japonsku pro změnu nosil číslo 11.
Los Angeles Dodgers se také okamžitě nenechal zahanbit! Z Tampy přivedl nadhazovače Tylera Glasnowa a pálkaře Manuela Margota. Oba dva byli u Tampy Rays velmi platnými hráči a oba dva tam již byli pod smlouvou. Glasnow přišel na rok za 25 milionů dolarů a je podobnou přestupovou bombou, jako prodloužení smlouvy Shoheie u Los Angeles Angles. Konkurenční Dodgers podepsali smlouvu s Japoncem Yoshinobou Yamamotou na dvanáct let za 325 milionů dolarů.
Yoshinobu je zářným příkladem, který zmiňuji v souvislosti s ostatními Japonci, kteří přišli do MLB po dosažení věku pětadvaceti let. Zkrátka si nepřijde ani jeho bývalý klub Orix Buffaloes, kam z Kalifornie poputuje okolo 50 milionů dolarů. Takže jestli je nějaký tým, na který se patří zaměřit v souvislosti s vítězstvím ve Světové sérii pro rok 2024, tak jsou to právě Dodgers.
Shoheiova smlouva není v MLB ničím neobvyklým. Podobné dohody mají v týmu Dodgers i jeho protihráči Mookie Betts a Freddie Freeman, byť oni si z oněch svých smluv ukrajují ročně poměrně větší koláč.
Zdroj: MLB
-
Fotbalpřed 3 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 1 dnem
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 3 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 2 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí