Spojte se s námi


Chance Liga

Okénko minulosti: Bican proti Čepičkovi. ´Atentát ´ na ministra

Šestisetstránkové monumentální dílo BICAN PROTI ČEPIČKOVI – Fotbal ve stalinistickém Československu provází čtenáře dobou, kdy se nerozhodovalo na hřištích, nýbrž ve stranických sekretariátech, prohry se přičítaly nešvarům minulosti a výhry třídnímu uvědomění.

Publikováno

dne

Šestisetstránkové monumentální dílo BICAN PROTI ČEPIČKOVI – Fotbal ve stalinistickém Československu provází čtenáře dobou, kdy se nerozhodovalo na hřištích, nýbrž ve stranických sekretariátech, prohry se přičítaly nešvarům minulosti a výhry třídnímu uvědomění. V době nejkrutější komunistické totality 1948-1956. Napsal ho renomovaný historik Zdeněk Zikmund a vydává nakladatelství PROSTOR.

O směšnosti, absurditě ale i zrůdnosti té doby svědčí nejlépe příběhy konkrétních lidí, kterým kolikrát režim zničil kariéru i život. Zneužít ke komunistické propagandě se dalo ledacos. Vlastně všechno.

O tom vypovídá i příběh brankáře Vlastimila Havlíčka, který je v knize vylíčen na str. 216, v kapitole Atentát na ministra.

Nechme však promluvit autora.

Na konci dubna 1951 přeložili zápas ATK Praha – ZSJ Vodotechna Teplice na Strahov, aby mohli přijít vojáci, kteří právě cvičili na prvomájovou přehlídku. Domácí prohrávali, srovnali teprve po přestávce, z penalty rozhodl Emil Pažický. Gólman Havlíček nesouhlasil, což dával najevo mimo jiné provokativním zakopáváním míčů.

V jednom případě bohužel směrem k lóži, v níž seděl ministr Alexej Čepička s chotí. „My vojáci na podobné jednání zvyklí nejsme a také si zvykat nebudeme,“ zuřil redaktor Obrany lidu. „Žádáme o příkladné potrestání brankáře Havlíčka – o jeho vyloučení z řad sokolstva.“

Ustrašené předsednictvo sekce k popravě nepřistoupilo, reprezentanta však potrestalo ročním zákazem činnosti. Novináři přikyvovali, zkritizovali rozhodčího, který provinilce nevyloučil, a trest pochválili coby „začátek očisty tělovýchovy a sportu“. 

Šeptanda povýšila klukovinu na pokus o atentát, i v předsednictvu ovšem uznali, že šlo přinejhorším o nesportovní chování. A drakonický trest vysvětlovali tím, že takových přestupků přibývá. Již dříve koneckonců vyzvali rozhodčí, aby byl viník „poslán pro míč, který musí co nejrychleji vrátit na původní místo“. Inu, představa plejera, šplhajícího na tribunu či lezoucího přes ohradu pro balon, dozajista pobaví.

Buď jak buď, bývalý člen KSČ Vlastimil Havlíček (1924–1991), vyloučený za „výrok proti členu strany“, nadřízenému na místním národním výboru, už dres národního mužstva neoblékne a vydělávat bude jako tesař, nakonec mistr odborného výcviku. Na hřiště se však vrátí, v Teplicích a Hvězdě Trnovany.

Tento příběh i s dalšími podrobnostmi a jiné se čtenář dočte v knize BICAN PROTI ČEPIČKOVI – Fotbal ve stalinistickém Československu.

Bican proti cepickovi zdenek zikmund
Reklama

Oblíbené