Chance Liga
Antonín Panenka na bankovce. Podpora Nadace fotbalových internacionálů
Vlastní zlato z mistrovství Evropy 1976 v Jugoslávii, je po něm pojmenována penalta – lehký oblouček přes padajícího brankáře. A nyní má i bankovku. U příležitosti 75. narozenin Antonína Panenky a také ke 30. výročí založení Nadace fotbalových internacionálů, vychází unikátní sběratelská trofej.
Vlastní zlato z mistrovství Evropy 1976 v Jugoslávii, je po něm pojmenována penalta – lehký oblouček přes padajícího brankáře. A nyní má i bankovku. U příležitosti 75. narozenin Antonína Panenky a také ke 30. výročí založení Nadace fotbalových internacionálů, vychází unikátní sběratelská trofej.
Jedna z největších osobností československého fotbalu, mimořádný talent, známý doma i ve světě, výjimečná osobnost, to vše vystihuje Antonína Panenku. Firma Osobnosti století, ve spolupráci se značkou Legendary Cards, vydává druhý ceninový pamětní list z plánované ediční řady významných osobností, který je věnován našemu legendárnímu fotbalistovi, záložníkovi Antonínovi Panenkovi.
Tento pamětní list ve formě bankovky by měl být připomenutím nejen tohoto legendárního fotbalisty, ale i největšího úspěchu československého fotbalu, kterým je vítězství na mistrovství Evropy v roce 1976 v Jugoslávii.
Pamětní list nese název „Stačilo to jen s láskou načechrat ..“, což nádherně vystihuje nejslavnější moment kariéry Antonína Panenky. Asi není nikdo, kdo by neznal jeho slavný kop z finále mistrovství Evropy, kdy v penaltovém rozstřelu s patřičnou lehkostí a elegancí poslal míč doprostřed brány a překonal tak bezmocně ležícího brankáře německého týmu, čímž zápas rozhodl. Tento nádherný gól vešel ve známost pod názvem „vršovický dloubák“ nebo ve světě jako „Panenka kick“.
Nelze však ani zapomenout na další jeho úspěchy na mezinárodní scéně, ať už je to bronz na ME 1980, účast na MS 1982, a nebo finále Poháru vítězů pohárů za Rapid Vídeň 1985. Na domácí scéně pak zanechal nesmazatelnou stopu v klubu Bohemians Praha, kde na něj dodnes vzpomínají jako na legendárního „Páňu“. Mezinárodní věhlas tohoto fotbalisty pak podtrhuje španělský sportovní časopis, který je po něm pojmenován – příznačně PANENKA.
„Fotbal není jen o síle a rychlosti, ale i o inteligenci a taktice,“ říká Antonín Panenka a tím krásně vystihuje svoji fotbalovou kariéru.
Antonín Panenka se rozhodl z každého prodaného pamětního listu věnovat 75,- Kč pro Nadaci fotbalových internacionálů, která v letošním roce slaví 30 let existence a také toto výročí pamětní list připomíná.
„Vznik Nadace fotbalových internacionálů byl spojen s myšlenkou pokusit se alespoň částečně napravit křivdy minulosti, kdy se reprezentanti starali na hřišti o dobré jméno našeho fotbalu ve světě v amatérských podmínkách a bez odpovídajícího ocenění. Výkony a výsledky při tom udělali v zahraničí pro popularizaci naší vlasti více, než celé zástupy tehdejších diplomatů a smutně proslulých státníků. Většině z těchto fotbalistů však dnes zůstaly pouze skromné důchody a zdravotní potíže jako následky utrpěných zranění. Posláním Nadace proto je přispívat ke společenskému ocenění fotbalových reprezentantů a především pomáhat bývalým internacionálům, kteří mají zdravotní nebo sociální problémy,“ uvádějí webové stránky Nadace.
Autorem pamětního listu je Stanislav Trokšiar, který se na ceninovou grafiku specializuje. Tisk pamětního listu probíhal ve dvou tiskárnách, Státní tiskárně cenin, která připravila kompletní ofsetový tisk a Tiskárně Impéria, a to za nejpřísnějších požadavků na kvalitu ceninového tisku.
Při výrobě se postupovalo podobným způsobem, jako u tisku skutečných bankovek. Náklad pamětního listu je 1976 kusů číslovaných a 199 kusů anulátů, což jej dělá sběratelsky velmi zajímavým. Anulát dále obsahuje certifikát s vlastnoručním podpisem A. Panenky – autorem certifikátu je slovenský umělec Matej Gábriš.
Z ochranných prvků můžeme vyzdvihnout zejména hlubotisk, přičemž portrét, zhotovený touto technikou, dominuje přední straně. Dále je to například UV barva, mikropísmo a řada dalších. Použitý papír je ceninový s vodoznakovým motivem lipových listů.
Pamětní list by měl být určen nejen pro příznivce kopané a sběratele ceninových tisků, ale i pro širokou veřejnost. „Pevně doufáme, že si tento pamětní list najde svoje místo mezi sběrateli a příznivci fotbalu a bude krásným připomenutím nejen osobnosti Antonína Panenky, ale i největšího úspěchu československého fotbalu,“ dodávají Ferdinand Hrbek a Jiří Kuča z firmy Osobnosti století.
-
Fotbalpřed 6 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Chance Ligapřed 7 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord