Spojte se s námi


Hokej

Tři varianty Světového poháru 2025. Ta nejpravděpodobnější nepočítá s Českem

Vypadá to, že fanoušci světového hokeje by se skutečně mohli dočkat už poměrně brzy turnaje nejlepších hráčů planety. Alespoň takové zprávy přicházejí v posledních dnech ze zámoří, kde o tomto tématu diskutují zástupci NHL. Pro tuzemského fanoušcích to má však jeden háček. Český národní tým by tentokrát mohl zůstat zcela mimo hru.

Publikováno

dne

Vypadá to, že fanoušci světového hokeje by se skutečně mohli dočkat už poměrně brzy turnaje nejlepších hráčů planety. Alespoň takové zprávy přicházejí v posledních dnech ze zámoří, kde o tomto tématu diskutují zástupci NHL. Pro tuzemského fanoušcích to má však jeden háček. Český národní tým by tentokrát mohl zůstat zcela mimo hru.

O návratu Světového poháru v hokeji se dlouho tolik nenapsalo, jako v posledních dnech. Není se čemu divit. Touží po něm fanoušci, hráči i různé organizace, včetně NHLPA, jenž je hráčskou asociací NHL. A to už je opravdu silný hlas i v zámoří. Nejslavnější hokejová soutěž světa to slyší, proto musí jednat. 

Podle několika zdrojů by se Světový pohár v hokeji mohl skutečně vrátit na scénu už v únoru 2025. NHL v těchto dnech tak nediskutuje spíš o tom, jestli se bude hrát, jako spíš o tom, jak se bude hrát. A samozřejmě, kdo bude hrát.

Liga dala veřejnosti najevo, že diskutuje o několika variantách, přičemž ta nejpravděpodobnější počítá s menší skupinou účastníků. Jaké jsou tedy ve hře varianty pro nejbližší Světový pohár? A jak pravděpodobné jsou?

Nejvíc pravděpodobné – jen čtyři týmy

Jak už jsme uvedli, NHL zatím konkrétně žádný formát nezveřejnila, avšak komisař Gary Bettman doslova nedávno ve Stockholmu během NHL Global Series řekl, že se přiklání k variantě s menším počtem účastníků. Dnes už ze zámoří zaznívají hlasy, že by se mohlo jednat pouze o turnaj čtyř světových velmocí – Kanada, USA, Finsko a Švédsko.

Proč jen čtyři týmy? Odpověď na tuto otázku vlastně není ani tak složitá. Vzhledem k tomu, že účast Ruska je prakticky nemyslitelná, zbývají fakticky jen čtyři země, které by dokázaly poskládat tým čistě z hráčů NHL. Organizátoři by zároveň nemuseli ani o ničem vyjednávat s IIHF, protože by si hrála na svém písečku s vlastními hračkami.

To by tedy znamenalo, že mimo hru by byly postaveny národnosti jako Česko, Švýcarsko, Německo, Slovensko a další. Jednat by se ale mělo jen, řekněme, o takový „pilotní turnaj“. Nejspíš by oficiálně ani nenesl název Světový pohár. Byla by to akce ušitá na míru podle současných podmínek.

Méně pravděpodobné – formát z roku 2016

V hlavách zástupců NHL samozřejmě zůstává myšlenka, která spatřila světlo světa v roce 2016, tedy na doposud posledním Světovém poháru. Tím by mohla liga na turnaji představit prakticky všechny své hvězdy. Hráči, kteří by se nevešli do silných národních výběrů, by si našli místo v uměle vytvořených týmech.

V roce 2016 patřily mezi tyto týmy výběr severoamerických hráčů do 23 let a výběr Evropy. I to má však jeden háček. Už dříve se NHL vyslovila, že by se nejspíš chtěla této cestě vyhnout. Vysvětlení je, jak jinak, znovu jednoduché. Peníze.

Faktem je, že již zmíněný Světový pohár 2016 nebyl pro zámoří tak výdělečný, jak se předem očekávalo. Velkou čáru přes rozpočet udělal postup evropského výběru do finále celého turnaje. Pokud by se ve finále potkala Kanada s USA, nejspíš by všechno dopadlo nakonec jinak. 

Jenomže o finále Kanady s uměle vytvořeným týmem nebyl na severoamerickém kontinentu takový zájem. A jelikož je Světový pohár především byznys, těžko by NHL šla do takového rizika znovu.

Nejméně pravděpodobné – formát z roku 2004

V úvahách samozřejmě také figuruje klasický formát, kterého se zúčastnilo osm nejlepších národností podle světového žebříčku. Jenomže i tato varianta má své mouchy:

Za prvé – Neúčast Ruska by byla takřka jistotou, mnoho národů by nejspíš odmítlo proti ruskému výběru nastoupit.

Za druhé – I kdyby k nějaké dohodě v některých bodech přece jen došlo, nedošlo by určitě k žádné dohodě s IIHF, která ruskou hokejovou federaci na dobu neurčitou distancovala.

NHL by musela s IIHF diskutovat o spoustě věcech. Evropské soutěže by se musely po dobu konání turnaje zastavit. A tady je další problém. IIHF by tudíž určitě chtěla z celé akce mít nějaký podíl, aby na tom finančně neprodělala. Jenomže chtěla by se NHL dělit? 

Správně, nechtěla.

V jistých bodech, někdy v daleké budoucnosti, by k nějaké dohodě samozřejmě dojít mohlo. Pokud se tedy obě strany shodnou na tom, že jde v první řadě primárně o hokej. Jenomže to není hudba současnosti.

Ač se to nezdá, únor 2025 je z hlediska organizace takového turnaje prakticky za rohem. Nejen že NHL už teď nemá příliš času, těžko bude s IIHF v tuto chvíli otevírat nějaké diskuse navíc, když priority obou organizací jsou tak moc odlišné. 

I nám fanouškům musí proto v tuto chvíli bohatě stačit, že se alespoň vyjednává o účasti hráčů NHL na olympiádě 2026. Alespoň tam to vypadá nadějně, neboť velký tlak přichází také ze strany zmíněných hráčských odborů NHL PA. A pokud jde o hráče, ti dají většinou přednost raději olympiádě.

Zdroj: NHL

Reklama

Oblíbené