Spojte se s námi


Fotbal

Fotbalisté samostatného Česka se s Polskem utkají podesáté. Jak dopadly předchozí vzájemné zápasy?

Během svátečního pátečního večera se na Národním stadionu ve Varšavě střetne česká reprezentace v důležitém kvalifikačním souboji s Polskem. Od vzniku samostatného Česka došlo ke konfrontaci těchto týmů celkem devětkrát. Jaké výsledky přinesla dosavadní vzájemná utkání?

Publikováno

dne

Během svátečního pátečního večera se na Národním stadionu ve Varšavě střetne česká reprezentace v důležitém kvalifikačním souboji s Polskem. Od vzniku samostatného Česka došlo ke konfrontaci těchto týmů celkem devětkrát. Jaké výsledky přinesla dosavadní vzájemná utkání?

12. 3. 1997 (Ostrava): Česko – Polsko 2:1

Poprvé od rozpadu Československa vyzvala tuzemská mužská fotbalová reprezentace Poláky v roce 1997. Jednalo se o přátelský zápas na ostravských Bazalech. Tým trenéra Dušana Uhrina se nedlouho po stříbrném mistrovství Evropy představil před více než patnácti tisíci diváky v ochozech.

Domácí své fanoušky potěšili těsným vítězstvím. Ve 21. minutě otevřel skóre Pavel Kuka, jenž o rok později oslavil s Kaiserslauternem zisk německého titulu. Na 2:0 zvýšil v 64. minutě současný kouč ženského reprezentačního družstva Karel Rada. Na konci základní hrací doby vstřelil snižující gól Jacek Zieliński.

28. 4. 1999 (Varšava): Polsko – Česko 2:1

Dva roky poté Poláci Čechům prohru rovněž v přípravném duelu vrátili. Svěřenci Jozefa Chovance před osmitisícovou návštěvou ve Varšavě prohrávali poměrně brzy, když se po čtvrthodině hry prosadil Mirosław Trzeciak.

Ve 49. minutě inkasoval brankář Pavel Srníček podruhé, trefil se konkrétně Artur Wichniarek. Čeští fotbalisté se v následném průběhu zmohli pouze na snížení. Sparťanský střelec Vratislav Lokvenc stanovil výsledné skóre v 79. minutě.

6. 2. 2008 (Larnaka): Polsko – Česko 2:0

Následovalo dlouhé období, kdy Česko a Polsko na sebe nenarazily. Až v únoru 2008 se odehrálo další ze vzájemných přátelských utkání. Na Kypru se držitelé bronzu z EURO 2004 z branky neradovali.

Naopak v bráně Petra Čecha skončily dvě polské střely. Na trefu Wojciecha Łobodzińského ze šesté minuty navázal těsně před uplynutím odehrané půlhodiny Mariusz Lewandowski. Kanonýr Jan Koller pak o pět minut později neproměnil penaltu a mužstvo Karla Brücknera nedalo gól ani po změně stran.

11. 10. 2008 (Chořov): Polsko – Česko 2:1

Mnohem důležitější souboj a vůbec první soutěžní v tomto přehledu se uskutečnil na podzim téhož roku v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Na střídačce české reprezentace stál už nový trenér Petr Rada. Neuspěl.

Skóre před 38 tisíci diváky otevřel ve 27. minutě Paweł Brożek a v 53. vsítil vítěznou branku záložník Borussie Dortmund Jakub Błaszczykowski. Zásah Martina Fenina v 87. minutě přišel příliš pozdě a Češi odjeli z Chořova bez bodů. Z účastníků této kvalifikační skupiny si na MS v JAR 2010 zahráli Slováci a po zvládnuté baráži i Slovinci. Česko v tabulce skončilo třetí, Polsko páté.

10. 10. 2009 (Praha): Česko – Polsko 2:0

K lepšímu postavení v konečném pořadí, nicméně taktéž nepostupovému, přispěl výsledek druhého vzájemného utkání. Hlavní trenér Ivan Hašek dovedl svůj celek k výhře, přičemž Petr Čech udržel čisté konto.

Na pražské Letné v prvním poločase branka nepadla. Šest minut po přestávce se čtrnáctitisícová návštěva dočkala gólové situace, protože udeřil útočník Tomáš Necid, jenž na začátku druhé půle nahradil na hřišti Michala Papadopulose. Na konečných 2:0 upravil Jaroslav Plašil.

16. 6. 2012 (Vratislav): Polsko – Česko 0:1

Jedna z nejpříjemnějších českých vzpomínek na soupeření s Polskem se pojí se zápasem základní skupiny ME 2012. EURO, které naši severní sousedé pořádali společně s Ukrajinci, svěřenci Michala Bílka přitom zahájili těžkou prohrou 1:4 s Ruskem.

Řeky ovšem porazili 2:1 a nejtěsnějším rozdílem poté také domácí Poláky, kteří vstupovali do utkání před 41 tisíci fotbalovými fanoušky se dvěma body. Vítězství 1:0 vystřelil v 72. minutě Petr Jiráček a se svými spoluhráči mohl slavit postup do čtvrtfinále. V něm Češi dlouho drželi vyrovnaný stav, ale nakonec s Portugalci prohráli 0:1 po gólu Cristiana Ronalda ze 79. minuty.

17. 11. 2015 (Vratislav): Polsko – Česko 3:1

Na den přesně před osmi lety vedl hlavní trenér Pavel Vrba národní tým v přátelském zápase s Polskem. Opět se hrálo před čtyřicetitisícovým publikem ve Vratislavi, výsledek byl však odlišný.

Poláci měli po dvanácti minutách náskok 2:0, a to po trefách současného útočníka Juventusu Arkadiusze Milika a záložníka Tomasze Jodłowiece. Ve 41. minutě sice snížil Ladislav Krejčí, tehdejší levé křídlo Sparty, ale v 70. upravil na výsledných 3:1 Kamil Grosicki.

15. 11. 2018 (Gdaňsk): Polsko – Česko 0:1

V listopadu 2018 v další přípravě na půdě Polska slavili Češi. Jednalo se o třetí zápas Jaroslava Šilhavého v rámci jeho působení na lavičce české fotbalové reprezentace. V předchozích dvou říjnových zápasech se v Lize národů radoval z vítězství na Slovensku 2:1 a smutnil po prohře na Ukrajině 0:1.

První půle přátelského duelu s polským týmem kapitána Roberta Lewndowského gól nenabídla. Nakonec jediný a tedy rozhodující vstřelil v 53. minutě Jakub Jankto, v té době působící v janovské Sampdorii.

24. 3. 2023 (Praha): Česko – Polsko 3:1

Češi budou od 20:45 chtít navázat na vydařený začátek kvalifikace o EURO 2024. V březnu v Edenu se jako velmi důležitý ukázal být samotný úvod zápasu. V první minutě přesně hlavičkoval po dlouhém autu kapitán Sparty Ladislav Krejčí, v té třetí překonal gólmana Wojciecha Szczęsného Tomáš Čvančara.

Sparťan dal také třetí gól, povedlo se to Janu Kuchtovi. Jiří Pavlenka kvůli brance Damiana Szymańského čisté konto neudržel, na důležitém zisku tří bodů to ovšem už nic neměnilo. Kdyby na ně fotbalisté Česka dosáhli i dnes, zpříjemnili by nám listopadové sváteční oslavy a učinili významný krok k těm postupovým.

Zdroj: FAČR, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené