Spojte se s námi


Bojové sporty

Před 38 lety zemřel Cus D’Amato! Na své nesnadné životní cestě vychoval z mladého gangstera nejmladšího šampiona historie boxu

4. listopadu 1985 opustil svět muž, který se navždy zapsal do historie boxu. Ovšem ne svými výkony v ringu, nýbrž těmi mimo něj. Cus D´Amato obětoval svůj život těm, co to potřebovali. Život se s ním nemazal, on se ale postavil osudu a vychoval dva nejmladší šampiony těžké váhy boxu.

Publikováno

dne

4. listopadu 1985 opustil svět muž, který se navždy zapsal do historie boxu. Ovšem ne svými výkony v ringu, nýbrž těmi mimo něj. Cus D´Amato obětoval svůj život těm, co to potřebovali. Život se s ním nemazal, on se ale postavil osudu a vychoval dva nejmladší šampiony těžké váhy boxu.

Odmala choval lásku k boxu, když ale nemohl boxovat, začal trénovat děti

Cus D´Amato pocházel z chudé rodiny italských přistěhovalců. Chlapec vyrůstal v drsné čtvrti newyorského Bronxu a život se s ním rozhodně nemazal. Matka mu zemřela v raném věku, otec pak skonal přímo v jeho rukách, bratra zastřelil policista.

Těžký životní osud jej ale zocelil a z mladého chlapce vyrostl muž, který stál pevně na svých nohách. Již odmala choval lásku k boxu, přestože sám v něm působil z důvodu zranění oka v pouliční rvačce jen jako amatér.

Když nemohl boxovat, začal se věnovat trénování. Otevřel si vlastní tělocvičnu, kde trénoval chudé chlapce ze čtvrti. Celý rok byla jeho tělocvična otevřena pro děti z ulice, na konci každého roku pak uspořádal vánoční večírek a všechny děti dostaly dárek. Svůj život obětoval druhým.

Většinu kvalitních boxerů mu ale přetáhli bohatí manažeři. Nesnášel zkorumpovanou politiku v boxu a společně se svým přítelem a novinářem Howardem Cosellem rozprášil Mezinárodní boxerský klub v New Yorku, když se jim podařilo dostat její členy napojené na mafii do vězení.

Prvního šampiona vychoval Pattersona, Mike Tyson byl ale více než pouhý svěřenec

V té době pak začal psát první velký příběh, který zasáhl svět boxu. Ve svém gymu začal trénovat mladíka z chudé rodiny jménem Floyd Patterson. Drobného zlodějíčka a rváče nakonec dovedl v roce 1952 ke zlaté medaili na Olympijských hrách v Helsinkách.

O pouhé čtyři roky později z něj pak udělal nejmladšího šampiona těžké váhy historie. Tehdy mu bylo teprve 21 let. Během veleúspěšné kariéry bojoval s takovými jmény, jakými byli Sonny Liston či Muhammad Ali.

V roce 1980 mu pak byl doveden do gymu 14letý chlapec, který byl propuštěn z nápravného zařízení pro delikventní mládež. D´Amato našel v divokém mladíkovi zalíbení a nastěhoval si jej do svého domu. V pozdějších letech si pak mladého boxera osvojil.

„Nevěřil jsem nikomu, původně jsem nevěřil ani jemu,“ řekl Tyson v dokumentu Watch Me Now – Mike Tyson and Cus D’Amato. „Ale pak se stal právě Cus D´Amato jediným člověkem, ve kterém jsem tu důvěru našel.“

„Nejvíce mě naučil, jak jednat s lidmi. Nevěděl jsem, jak s nimi komunikovat, tak jsem se cítil často sám. On to změnil. Bylo to jako vztah otce a syna. Když mě viděl první den, vzal mě do svého domu a přitom o mě vůbec nic nevěděl,“ vzpomínal na vřelé přijetí charismatického muže.

V mladém chlapci našel smysl života a předpověděl mu velký úspěch

Důvěru mu D´Amato oplatil stejnou mincí a našel v mladém boxerovi smysl života. „Je to můj chlapec, je tu se mnou,“ řekl manažer svému svěřenci. „Většinou mu to neříkám, ale dnes mu to povím. Jen díky němu ještě dnes žiju. Fakt, že tu je, dělá to, co dělá, dělá to dobře a zlepšuje se, mi dává motivaci a zájem zůstat stále naživu.“

„Protože věřím, že člověk zemře proto, protože už nemá důvod žít. Ale já ten důvod mám, Mike je tu a dává mi motivaci. A já zůstanu naživu a uvidím, jak se stane úspěšným. Protože já neodejdu, dokud se to nestane,“ otevřel Tysonovi své srdce.

Bohužel jeho největší úspěchy nezažil, přestože měl na nich lví podíl. Naučil Tysona nejen boxerským dovednostem, ale především, jak obstát mimo ring. Každý den se mu snažil vštípit, jak důležité pro boxera je mít disciplínu a charakter, a dal mu v životě to, co sám neměl.

„Jeden den mi pověděl, poslouchej, máš šanci změnit svůj život, svůj rodinný život. Můžeš být výjimečný, stát se světovým šampionem. Můžeš zničit svět. Udělej všechno, co ti řeknu a pokud to nebude fungovat, můžeš odejít,“ motivoval D´Amato svého vnitřně nejistého chlapce.

Bohužel jejich společného snu se nedožil, i tak je jejich společný příběh inspirací

Bohužel 4. listopadu 1985 odešel z tohoto světa ve věku 77 let na zápal plic. Tysonovi se zhroutil svět, nicméně v něm zůstal duch jeho manažera a mentora, stejně jako zápal pro společný cíl.

O rok a osmnáct dní později pak mladý Mike splnil Cusovi jeho sen. Ve věku pouhých dvaceti let sebral titul nejmladšího světového šampiona historie těžké váhy boxu právě Pattersonovi, když během necelých dvou kol naprosto zdemoloval šampiona Trevora Berbicka.

Mike Tyson se stal živým důkazem toho, jak velký byl Cus D´Amato manažer a člověk. Tyson poté devětkrát obhájil svůj titul, což ho později katapultovalo mezi největší boxerské legendy všech dob. Jeho úspěchy našly kořeny v lásce, péči a moudrosti Cuse D’Amata. Jejich společný příběh pak slouží jako inspirace nejen pro profesionální sportovce.

Zdroj: Dokument: Watch Me Now – Mike Tyson and Cus D’Amato, Twitter / X

Reklama

Oblíbené