Spojte se s námi


Fotbal

Ajax, Basilej a Lyon. Tři tradiční kluby, které se topí na dně tabulky svých lig. Co je příčinou aktuálního trápení?

Tradiční kluby svých zemí. Jedni z historicky nejúspěšnějších klubů tamní fotbalové historie nyní padly na dno. Ne obrazně, ale doslova. Ajax, Basilej i Lyon se v nachází na poslední příčce tabulky svých lig.

Publikováno

dne

Tradiční kluby svých zemí. Jedni z historicky nejúspěšnějších klubů tamní fotbalové historie nyní padly na dno. Ne obrazně, ale doslova. Ajax, Basilej i Lyon se v nachází na poslední příčce tabulky svých lig.

Pokud byste z nějakého důvodu přestali na konci minulého ročníku sledovat fotbal a nyní byste se podívali na tabulky evropských lig, s největší pravděpodobností byste zůstali v šoku.

Tottenham Hotspur na čele anglické ligy, Girona ze druhé pozice stíhá slavný Real Madrid, který si první příčku drží jen díky lepšímu skóre a nebo fakt, že PSG není ve Francii ligovým lídrem. Při pohledu na francouzskou Ligue 1 by vás nejspíš zaujal zcela jiný tým.

Olympique Lyon je po nekompletním desátém kole na dně tabulky s doposud získanými třemi body za tři remízy. Všechna ostatní utkání prohrál a tak mu na první nesestupovou pozici schází sedm bodů.

Francouzský klub byl založen před třiasedmdesáti lety, avšak své největší úspěchy sbíral hned z počátku jednadvacátého století, kdy v letech 2002-2008 oslavil celkem sedm ligových prvenství.

Následně byl i přes neúspěchy v lize pravidelným účastníkem evropských soutěží. Zlom přišel v sezoně 2021/2022, kdy se Lyon umístil až na osmé pozici. O rok později na sedmé, a nyní se trápí na posledním místě.

Finanční plány klubu počítali s pravidelnou účastí v evropských soutěžích a nejlépe samozřejmě v Lize Mistrů. Finanční ztráty způsobené jejich neúčastí, tak klub mírnil drahými prodeji, které už nekompenzoval podobně ambiciózními příchody.

Lyon v posledním přestupovém období opustil Bradley Barcola, Castello Lukeba, Romain Faivre, nebo Malo Gusto, jejichž prodejem si přišli na zhruba 130 milionů euro. Jako volní hráči odešli i Houssem Aouar, nebo Moussa Dembélé, což jsou fotbalisté, které se případným včasným prodejem mohli zhodnotit nemalými penězi.

Na příchody vedení vynaložilo necelých 20 milionů euro. Nerovnováha mezi odchody a příchody je tedy více než patrná.

Ajax a Basilej

V případě těchto dvou mluvíme o nejúspěšnějším klubu nizozemské a druhém nejúspěšnějším klubu švýcarské historie v počtu získaných ligových titulů. O problémech Ajaxu, který před pěti lety téměř nakukoval do finále Ligy Mistrů, si můžete přečíst zde.

Sezonu hrůzy prozatím prožívá i Basilej, která se topí na dně tabulky s pouhými pěti získanými body. Jejich poslední prohra na hřišti Lausanne 0:3 znamenala už osmou porážku v aktuálním ročníku švýcarské Super League.

Basilej má společnost s Winterthurem nejhorší obranu v lize, když během jedenácti odehraných utkání obdrželi pětadvacet branek.

Švýcarský velkoklub získal ligový titul naposledy v ročníku 2016/2017, ale následující roky si svým umístěním bez problémů zajišťoval pohárovou Evropu. Jinak tomu nebylo ani před začátkem toho aktuálního. Zmar aktuální sezony jakoby napovědělo už vypadnutí s kazašským Tobolem v předkole Konferenční ligy.

V případě tohoto klubu se dá možná mluvit o nevhodně zvoleném posílení kádru a nesehranosti velkého počtu nových tváří. Poslední ligovou sestavu totiž tvořilo hned sedm nových tváří.

Bídné výsledky neustál ani nový trenér Timo Schultz, který Basilej převzal na začátku července a klub nyní napodruhé během posledních tří měsíců vede Heiko Vogel, jehož primární pozicí byl sportovní ředitel klubu.

Tyto tři tradiční celky tak čeká obrovský kus práce, aby dokázaly nelichotivě vypadající situaci obrátit a vrátit se do správných a zajetých kolejí. Případné neúspěchy z této sezony by mohly mít na chod klubů katastrofální vliv i pro roky následující.

Zdroj: Livesport, Transfermarket, Wikipedia

Reklama

Oblíbené